12 Օգոստոս 2014 - 07:21 AMT
ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը մեկնաբանել է Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների օգոստոսի 10-ի եռակողմ հանդիպումը Սոչիում:
Նա կարծիք է հայտնել, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին և շփման գծում լարվածության աննախադեպ սրացման ֆոնին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպման անցկացման փաստն արդեն իսկ դրական քայլ է, որը կարող է խթանել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացումը:
«Ռուսական կողմի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից մեկի նախաձեռնությունը հստակ ազդանշան դարձավ առ այն, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ միջոցներով կարգավորումն այլընտրանք չունի և խաղաղարար ջանքերի խաթարման ցանկացած փորձ անթույլատրելի է:
Կարևոր է, որպեսզի տվյալ ազդանշանը հասնի Ադրբեջանի ղեկավարությանը, որը դեռևս հանդիպման նախօրեին սպառնում էր ռազմական գործողությունների վերսկսմամբ: Հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի հռետորաբանության մեջ առնվազն հանդիպման հրապարակային մասում ցուցաբերված որոշակի փոփոխությունը, հուսով ենք, որ նման տրամադրվածությունը կպահպանվի նաև Ադրբեջանի նախագահի Բաքու վերադառնալուց հետո:
Իրենց հերթին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները, հավատարիմ լինելով Ադրբեջանի հետ հակամարտության բացառապես խաղաղ միջոցներով կարգավորմանը, պատրաստ են այսուհետ ևս իրենց կառուցողական ներդրումն ունենալ բանակցային գործընթացի շարունակման համար պայմանների ապահովման և հակամարտության գոտում կայունության ու կանխատեսելիության մակարդակի բարձրացման գործում»,-ասել է ԼՂՀ ԱԳ նախարարը, հայտնում է Արցախի արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարը:
Օգոստոսի 10-ին Սոչիում կայացավ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը։ Իր խոսքում նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծել փոխզիջման և այն սկզբունքների հիման վրա, որոնք առաջարկել են Մինսկի խմբի համանախագահները:Իր խոսքում նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծել փոխզիջման և այն սկզբունքների հիման վրա, որոնք առաջարկել են Մինսկի խմբի համանախագահները:
Հուլիսի վերջից հակառակորդի բոլոր գործողություններն աննախադեպ են 90-ականներից այս կողմ։ Կառավարության օգոստոսի 7-ի նիստին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը զեկուցեց, որ վերջին օրերին հայկական ստորաբաժանումները կանխել են 20-ից ավելի դիվերսիա։ Նրա խոսքով, այս ամենի նպատակն է ազդել բանակցային գործընթացի վրա, ինչպես նաև ներքին լսարանի մոտ վերացնել պարտվածի հոգեբանությունը։ 2014-ի ընթացքում հակառակորդը հրադադարի ռեժիմը խախտել է մոտ 18 000 անգամ, այնինչ 2013-ի ընթացքում այդ թիվը կազմել է 13 000:

12 Август 2014 - 06:15 AMT
МИД НКР: Сам факт сочинской встречи – позитивный сигнал, главное, чтобы он дошел до руководства Азербайджана
Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян прокомментировал трехстороннюю встречу президентов Армении, Азербайджана и России, состоявшуюся в Сочи 10 августа.
По его словам, сам факт проведения трехсторонней встречи президентов Армении, Азербайджана и России на фоне беспрецедентного обострения напряженности на линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границе уже является позитивным шагом, который может способствовать стабилизации ситуации в зоне азербайджано-карабахского конфликта.
Карен Мирзоян отметил, что инициатива российской стороны, как одной из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, стала четким сигналом о безальтернативности исключительно мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и недопустимости любых попыток подорвать миротворческие усилия.
«Важно, чтобы данный сигнал дошел до руководства Азербайджана, которое еще накануне встречи угрожало возобновлением боевых действий. Отмечая определенное изменение в риторике азербайджанской стороны, продемонстрированное, по крайней мере, во время публичной части встречи, надеемся, что подобный настрой сохранится и по возвращении президента Азербайджана в Баку.
В свою очередь власти Нагорно-Карабахской Республики, будучи приверженными исключительно мирному урегулированию конфликта с Азербайджаном, готовы и далее вносить свой конструктивный вклад в обеспечение условий для продолжения переговорного процесса и повышения уровня стабильности и предсказуемости в зоне конфликта», – отметил глава МИД НКР, сообщает пресс-служба арцахского внешнеполитического ведомства.
10 августа в Сочи состоялась трехсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана Сержа Саргсяна, Владимира Путина и Ильхама Алиева, в ходе которой стороны подтвердили намерение продолжать усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта. Президенты выступают за скорейшее его разрешение и рассчитывают в этом на помощь России. В своей речи Серж Саргсян отметил, что на самом деле конфликт можно решить, нужно его решить на компромиссной основе, на тех принципах, которые предложили сопредседатели МГ ОБСЕ.
Все предпринятые противником действия были беспрецедентными после 1994 года, заявил министр обороны Армении Сейран Оганян, представляя на заседании правительства 7 августа ситуацию в зоне карабахского конфликта. Министр сообщил, что сообщил, что с начала 2014 года уже зафиксировано порядка 18 тыс. случаев нарушения режима прекращения огня с азербайджанской стороны, тогда как в 2013 году их число достигало 13 тыс. случаев. По словам министра, это все делается с целью оказать давление на переговорный процесс и ликвидировать комплекс проигравшего внутри страны.
По его словам, в настоящее время под обстрелом находятся населенные пункты, а противник применяет оружие разного калибра.