12 Օգոստոս 2014 - 09:28 AMT
ԱՄՆ-ն գոհ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքներից Սոչիում: Այսպիսի հայտարարություն է արել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, հայտնում է ադրբեջանական APA գործակալությանը:
Ուորլիքը հատուկ նշել է, որ երկու երկրի նախագահները հաստատել են խնդրի խաղաղ կարգավորման իրենց հանձնառությունը: «Հուսով ենք, որ շփման գծում իրավիճակը կկայունանա, և կողմերը, քաղաքական կամք դրսևորելով, խնդրի կարգավորման համար կգործակցեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ»,- ադրբեջանական գործակալությանն ասել է Ուորլիքը:
Ավելի վաղ ամերիկացի համանախագահը հայտարարել էր, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը չի կարելի այլևս սառեցված համարել, քանի որ տարածաշրջանում բախումներ են տեղի ունենում:
«Ցավոք, տարածաշրջանում տեղ գտնող բախումները փաստում են, որ հակամարտությունը այլևս սառեցված չէ։ Փորձի՛ր բացատրել վիրավոր կամ զոհված զինվորի ընտանիքին, որ այս հակամարտությունը սառեցված է։ Բնավ, տիրող իրավիճակը մեզ մեծապես անհանգստացնում է, և անշուշտ պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկել իրավիճակը մեղմելու ուղղությամբ։ Առաջին քայլը նախագահների հնարավոր հանդիպումն է Սոչիում, և հուսով ենք, որ այս հանդիպումը թույլ կտա կասեցնել բախումները հայ-ադրբեջանական սահմանում, մենք հուսով ենք նաև, որ այս հանդիպումը թույլ կտա կասեցնել սադրիչ հայտարարությունները, որոնք չեն կարող որևէ դրական առաջնթացի հանգեցնել»,-ասել է Ուորլիքը:
Պատասխանելով հարցին՝ թե արդյոք կողմերը պատրաստ են խաղաղ բանակցություններին, ամերիկացի համանախագհը նշել է, որ երկու նախագահների հետ զրույցներ ունենալուց հետո կարող է հավաստիացնել՝ կողմերը ցանկանում են գտնել խնդրի խաղաղ լուծում, և իրենց էլ պետք է փորձեն ամեն կերպ նպաստել խաղաղ բանակցությունների հաջող ընթացքին՝ ցանկալի արդյունքի հասնելու համար, բայց դրա համար անհրաժեշտ է երկու նախագահների պատրաստակամությունը։
«Այսպիսով, մեծ սպասելիքներ ունենք գործընթացի ապագա զարգացումներից, միևնույն ժամանակ անհանգստացած ենք ներկա կացությամբ։ Բնավ կողմերից և ոչ մեկը չի ցանկանում թույլ թվալ մյուսի աչքերում, սակայն մեր համոզմունքը մնում է միայն մեկը, այն է ՝ խաղաղ բանակցություններ, այլ ոչ պատերազմ»:
Մինչև այդ Սարգսյան-Ալիև վերջին հանդիպումը կայացել էր 2013-ի նոյեմբերին Վիեննայում:
«Հուսով եմ, որ Ձեր անձնական մասնակցությունն այդ գործընթացում նոր ազդակ կհաղորդի բանակցային գործընթացին: Ինչպես նշեցիք, արդեն գոյություն ունի բանակցությունների ձևաչափը: Գոյություն ունի նաև հակամարտությունների կարգավորման իրավական բազա: ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդն ընդունել է 4 բանաձև, որոնք պահանջում են անվերապահորեն և անհապաղ Ադրբեջանի տարածքից հայկական օկուպացիոն ուժերի դուրսբերում: Ցավոք, արդեն անցել է ավելի քան 20 տարի, այդ բանաձևերը մնացել են թղթի վրա: Մինսկի խումբը՝ ի դեմս իր համանախագահների, աշխատում է, փորձում է մերձեցնել կողմերին, բայց դա այդքան էլ լավ չի ստացվում: Ուստի գտնում եմ, որ Ռուսաստանը՝ որպես մեր մտերիմ բարեկամ, գործընկեր և հարևան, ունի, իհարկե, յուրահատուկ դեր կարգավորման գործընթացում: Հուսով ենք, որ մոտակա ժամանակում բանակցությունների ուղիով, խաղաղ ճանապարհով կգտնենք լուծում, որը կհամապատասխանի միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին, ինչպես նաև՝ արդարությանը»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ դիմելով Պուտինին:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Պուտինին այս բարդ ժամանակահատվածում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին ուշադրություն հատկացնելու համար:
«Համարում ենք, որ, իրոք, հիմնախնդիրը կարելի է լուծել, պետք է լուծել փոխզիջման և այն սկզբունքների հիման վրա, որոնք առաջարկել են մեզ Մինսկի խմբի համանախագահները: Ադրբեջանական կողմը մշտապես վկայակոչում է ՄԱԿ-ի չորս բանաձևերի վրա, բայց այսպիսի հռետորական հարց պարոն Ալիևին՝ այդ բանաձևերից ո՞ր կետն է կատարել Ադրբեջանը: Միայն Հայաստանն է, որ կատարել է այդ բանաձևերի կետերը, որն օգտագործել է իր ազդեցությունը, որպեսզի դադարեցվեն մարտական գործողությունները: Եթե մենք վերադառնանք 90-ական թվականների սկզբների իրադարձություններին, ապա ես կարծում եմ, որ մի կողմից լավ կլինի, մյուս կողմից էլ կարող է ինչ-որ բան էլ ձգձգվել: Լավ կլինի այն առումով, որ այն ժամանակ եկանք այն եզրահանգման, որ հիմնախնդիրը չունի ռազմական լուծում, իսկ եթե նորից մեղադրենք միմյանց, կարծում եմ, որ բավական երկար ժամանակ այդ հիմնախնդիրը չի լուծվի: Շնորհակալ եմ, որ տրամադրված եք հիմնախնդրի լուծմանը, և այդ հարցի լուծումը ելնում է Հայաստանի ազգային շահերից», ասաց Սարգսյանը՝ դիմելով Պուտինին:
Պուտինը գոհունակություն է հայտնել, որ երկու կողմերը հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման կողմնակից են: «Դա, իրականում, ամենակարևորն է, քանի որ չկա ավելի ողբերգական բան, քան մարդկանց մահը: Պետք է, այնուամենայնիվ, ելնել նրանից, որ կոնֆլիկտային իրավիճակը ձևավորվել է վաղուց, մեզ է հասել անցյալից, մեզ է հասել, կարելի է ասել և պետք է ասել, որպես Խորհրդային Միության ժառանգություն, և պետք է դրսևորենք համբերատարություն և իմաստություն, հարգանք միմյանց նկատմամբ, որպեսզի այդ լուծումը գտնենք: Անկասկած, յուրաքանչյուր բարդ իրավիճակ կարող է լուծվել, եթե կա բարի կամքի դրսևորում: Ես կարծում եմ, որ նման բարի կամք և՛ ադրբեջանցի ժողովրդի, և՛ հայ ժողովրդի կողմում առկա է»,- եզրափակել է Վլադիմիր Պուտինը:
Նախօրեին հանդիպել էին Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը։ Երկու երկրների առաջնորդները քննարկել են տարբեր ոլորտներում ռուս-հայկական գործակցության ակտուալ հարցերը, ինչպես նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղիները։

12 Август 2014 - 09:03 AMT
США остались довольны результатами трехсторонней встречи президентов Армении, Азербайджана и России, состоявшейся 10 августа в Сочи, в ходе которой был обсужден нагорно-карабахский конфликт. Такое заявление сделал американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик, передает АПА.
Уорлик особо подчеркнул тот факт, что президенты подтвердили свои обязательства о мирном урегулировании конфликта. «Мы надеемся, что на линии соприкосновения ситуация стабилизируется, и стороны, проявляя политическую волю, будут сотрудничать с сопредседателями Минской группы ОБСЕ в поиске решения конфликта», – отметил дипломат.
Ранее американский Джеймс Уорлик заявил, что карабахский конфликт более не является замороженным, о чем свидетельствуют столкновения, происходящие в регионе.
«Попробуйте объяснить семье солдата, убитого или раненого в этом конфликте, что конфликт заморожен. Нынешняя ситуация нас крайне беспокоит, и, несомненно, необходимо немедленно принять меры по смягчению ситуации. Первым шагом является возможная встреча президентов в Сочи, и мы надеемся, что эта встреча позволит остановить столкновения на армяно-азербайджанской границе и провокационные заявления, которые не могут привести к положительному прогрессу», – сказал Уорлик.
Отвечая на вопрос о том, готовы ли стороны вести мирные переговоры, американский дипломат отметил: «Я могу заверить вас, после беседы с обоими президентами, что стороны хотят найти мирное решение, и мы должны попытаться всячески способствовать успешному ходу мирных переговоров, чтобы добиться желаемого результата, однако необходима готовность двух президентов. Таким образом, у нас есть большие ожидания в отношении будущего развития процесса, в то же время мы обеспокоены сложившейся ситуацией. Ни одна из сторон не хочет казаться слабой в глазах другой, но мы убеждены в одном: необходимы мирные переговоры, а не война».
В Сочи 10 августа состоялась встреча президентов Армении, России и Азербайджана Сержа Саргсяна, Владимира Путина и Ильхама Алиева.
В ходе встречи стороны подтвердили намерение продолжать усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта. Президенты Армении и Азербайджана выступили за скорейшее разрешение карабахский конфликт и рассчитывают на помощь России.
«Этот вопрос требует своего разрешения, он затянулся надолго, надеюсь, что ваше личное участие в этом процессе даст новый толчок переговорному процессу. Как вы отметили, существует уже формат переговоров, существует также юридическая база для урегулирования конфликта. Совет Безопасности ООН принял четыре резолюции, требующие незамедлительного и безоговорочного вывода армянских сил с территории Азербайджана. К сожалению, прошло более 20 лет, эти резолюции так и остались на бумаге… Я думаю, что Россия как наш близкий друг, партнер и сосед, имеет, конечно, особую роль в процессе урегулирования, надеемся, что в ближайшее время путем переговоров, мирным путем мы найдем решение, которое будет соответствовать и нормам и принципам международного права, а также будет соответствовать справедливости», — сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев, обращаясь к Путину.
«Мы считаем, что на самом деле конфликт можно решить, нужно его решить на компромиссной основе, на тех принципах, которые предложили нам сопредседатели ОБСЕ», — сказал в свою очередь президент Армении Саргсян.
«Азербайджанская сторона все время ссылается на четыре резолюции ООН, но такой вопрос господину Алиеву: А какой пункт из этих резолюций выполнил Азербайджан? Единственный выполнивший пункты этих резолюций — Армения, которая использовала свое влияние для того, чтобы прекратить боевые действия. И если мы вернемся к событиям начала 90-х годов, то я думаю, что, с одной стороны, будет хорошо, а с другой стороны, может быть, что-то и затянется… Если мы снова будем обвинять друг друга, я думаю, что довольно долгое время этот конфликт не будет решен», — добавил Саргсян.
«Я благодарен вам, что вы настроены на решение этого вопроса, решение этого вопроса исходит из национальных интересов Армении», — сказал Саргсян, обращаясь к Путину.
Президент России в свою очередь отметил, что необходимость решения проблемы мирным путем – самое главное, «потому что нет большей трагедии, чем гибель людей».
9 августа состоялись отдельные встречи Владимира Путина с Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым. На встрече с российским президентом Саргсян проинформировал его о ситуации в зоне карабахского конфликта и причинах преднамеренной эскалации Азербайджаном ситуации на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения.