14 Օգոստոս 2014 - 08:35 AMT
ԱՄՆ Հոլոքոսթի թանգարանն այս ամիս արդեն հանդես էր եկել Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100-ամյակին նվիրված հայտարարությամբ, որտեղ հիշատակվում էր նաև Հայոց ցեղասպանությունը, հայտնում է Asbarez-ը: «Օսմանյան կառավարության զանգվածային բռնագաղթի ու սպանությունների նպատակադրված քաղաքականության արդյունքում սպանվեց Օսմանյան Թուրքիայի հայ փոքրամասնության առնվազն մեկ միլիոն ներկայացուցիչ:
Ցեղասպանության առավել ինտենսիվ շրջանը եղավ 1915-1916 թթ., երբ հարյուր հազարավոր մարդիկ, այդ թվում երեխաներ ու ծերունիներ, մահացան անապատով մահվան երթի ժամանակ բռնության, սովի ու հիվանդությունների պատճառով: Զանգվածային սպանությունների մասին լուրը արագ տարածվեց աշխարհով մեկ, սակայն շատ քիչ ջանք գործադրվեց միջամտելու ու մեղավորներին պատասխանատվության կանչելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
«Այս զանգվածային հակամարտությունը (Առաջին համաշխարհային պատերազմը) և տարաձայնությունները խաղաղության հարցում, պայմաններ ստեղծեցին երկրորդ, ավելի ավերիչ համաշխարհային պատերազմի և նրա քողարկմամբ ցեղասպանության համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Կոնգրեսի մանդատով 1980 թ. բացված թանգարանը, որը գործում է կառավարության հովանու ներքո, 1993 թվականին իր կենտրոնակայանը բացեց Վաշինգտոնում: Նրա հռչակած առաքելությունն է ոգեշնչել «աշխարհի քաղաքացիներին ու առաջնորդներին, որպեսզի նրանք դիմակայեն ատելությանը, կանխեն ցեղասպանություններն ու աջակցեն մարդկային արժանապատվության ամրապնդմանը»:
«Ցավոք, ամեն ինչ վկայում է այն մասին, որ նախագահ Օբաման, տեղի տալով օտար պետության կառավարության ճնշմանը, 2015-ին ևս համընթաց չի գնա գիտության, քաղաքացիական հասարակության և Հայոց ցեղասպանության մասին ազնվորեն խոսելու իր իսկ խոստման հետ»,-հայտարարել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:

14 Август 2014 - 07:42 AMT
Мемориальный музей Холокоста в США ранее в этом месяце опубликовал заявление к столетию Первой Мировой войны, в котором также был упомянут Геноцид армян, передает Asbarez.
«В результате систематической политики Османского правительства, направленной на массовые депортации и казни был убит, по меньшей мере, миллион представителей армянского меньшинства Османской Турции. Наиболее интенсивный период Геноцида армян пришелся на 1915-16 годы, когда сотни тысяч людей, включая детей и стариков, умерли во время принудительных маршей через пустыню, в результате насилия, голода и болезней. Весть об этих массовых убийствах быстро распространилась по всему свету, однако было предпринято совсем немного усилий по вмешательству или привлечению виновных к ответственности» – говорится в заявлении.
«Этот массовый конфликт (Первая Мировая война) и разногласия по поводу мира создали условия, которые породили вторую, еще более разрушительную, мировую войну и геноцид, совершенный под ее прикрытием», – утверждается в заявлении.
Музей, спонсируемый правительством и созданный в 1980 году через мандат Конгресса, открыл свою штаб-квартиру в Вашингтоне в 1993 году. Его заявленная миссия заключается в том, чтобы вдохновлять «граждан и лидеров во всем мире на то, чтобы они противостояли ненависти, предотвращали геноциды и содействовали укреплению человеческого достоинства.
«Все, к сожалению, говорит о том, что президент Обама – под давлением со стороны иностранного правительства – в 2015 не будет идти в ногу с наукой, с американским гражданским обществом и даже со своими обещаниями честно говорить о Геноциде армян», – заявил Арам Амбарян, исполнительный директор армянского Национального комитета Америки.