Իտալիայիարտաքին գործերի նախարարությունն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ու տարածաշրջանում վերջին զարգացումներին: Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է, որ հուլիսի 14-ին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի` Հռոմ կատարած այցելության առթիվ, Իտալիան և Ադրբեջանը պայմանավորվել են ընդունել համատեղ հայտարարություն՝ նպատակ ունենալով ավելի ամրապնդել երկկողմ հարաբերությունները քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում և համագործակցության նոր հորիզոններ բացահայտել` ներառյալ քաղաքացիական հասարակության ընդգրկման միջոցով:
«Նման բազմաբնույթ համագործակցության մեջ ներառվել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի (որի անդամ է Իտալիան և անվերապահ կիսում ու աջակցում է սկզբունքներին) համանախագահների հովանու ներքո ընթացող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հանձնառությունը:
Իտալական կողմը, համահունչ իր ավանդական դիրքորոշմանը և ներդաշնակ ԵՄ դիրքորոշման հետ, անհրաժեշտ է համարում վերահաստատել, այդ թվում՝ Համատեղ հայտարարության համատեքստում, որ Հռոմի և Բաքվի փոխադարձ հանձնառությունը պետք է կենտրոնանա հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա՝ հիմնված ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի, ինչպես նաև` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հովանու ներքո ընթացող բանակցային գործընթացի վրա» ասվում է հայտարարության տեքստում:
Արտգործնախարարության հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ Իտալիան, նկատի ունենալով վերջին զարգացումները, խորապես մտահոգված է միջադեպերով, որ վերջերս տեղի են ունեցել տարածաշրջանում և, սերտ համագործակցությամբ ԵՄ գործընկերների հետ, խրախուսում է Հայաստանին և Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ ուժի կիրառումից, ինչպես նաև` օգտվել նախագահ Ալիևի և նախագահ Սարգսյանի օգոստոսի 10-ին Սոչիում հանդիպման հնարավորությունից հակամարտությանը քաղաքական լուծում գտնելու նպատակով:

Министерство иностранных дел Италии выступила с заявлением в связи с процессом урегулирования карабахского конфликта. Итальянская сторона, в частности, в соответствии со своей традиционной позицией и согласно позиции Европейского Союза, считает необходимым сконцентрироваться на мирном урегулировании карабахского конфликта, основываясь на уставе ООН и на Хельсинском заключительном акте, а также на переговорном процессе, который проходит под эгидой Франции, России и США.
В заявлении министерства иностранных дел Италии, в частности, сказано:
«В связи с визитом президента Азербайджана Ильхама Алиева 14 июля в Рим, Италия и Азербайджан договорились принять совместное заявление, суть которой заключается в укреплении двусторонних отношений в политической, экономической и культурных сферах и найти новые горизонты сотрудничества посредством включения в этот процесс гражданского общества.
В подобное многоаспектное сотрудничество была также включена приверженность урегулирования карабахского вопроса под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ (членом которой является также Италия, которая безоговорочно поддерживает и разделяет принципы). Итальянская сторона, в соответствии со своей традиционной позицией и согласно позиции Европейского Союза, считает необходимым подтвердить, что в контексте совместного заявления, взаимная приверженность Рима и Баку должна быть сконцентрирована на мирном урегулировании карабахского конфликта, основываясь на уставе ООН и на Хельсинском заключительном акте, а также на переговорном процессе, который проходит под эгидой Франции, России и США.
Италия, принимая во внимание последние развития событий, строго озадачена теми инцидентами, которые недавно произошли в регионе и в тесном сотрудничестве с коллегами по ЕС, призывает Армению и Азербайджан воздержаться от применения силы», передает Tert.am.
При этом Оганян подчеркнул, что в результате этих действий противник понес в 8-9 раз больше потерь, чем армянская сторона.,