Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը Հռոմի Սբ Պետրոսի տաճարում պատարագ կմատուցի Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ, հայտարարել է Բուենոս Այրեսի արքեպիսկոպոս Մարիո Պոլին Բուենոս Այրեսի Սբ Գրիգոր Նարեկացի եկեղեցում պատարագի ժամանակ, հայտնում է Prensa Armenia-ն: «Հռոմի պապը պատասխանել է Հայ Կաթողիկե եկեղեցու հրավերին և պատարագ կմատուցի ի նշան Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու, որը Ներսես Պեդրոս XIX-ը նրան էր փոխանցել դեռ անցյալ տարի»,-ասել է Սբ Նարեկի քահանա Պաբլո Հաքիմյանը:
Անցյալ տարվա հունիսին Հայ Կաթողիկե եկեղեցու պատրիարք Ներսես Պեդրոս XIX-ի հետ հանդիպմանը Ֆրանցիսկոսը հաստատեց ավելի վաղ հայտնած դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ: Այցի ժամանակ, երբ պատվիրակության անդամներից մեկը նկատեց, որ ինքը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ է, Պապը հայտարարեց. «Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր»: Պապի այս հայտարարությունը քննադատության արժանացավ Թուրքիայում, այդ երկրի ԱԳ նախարարը հայտարարություն տարածեց, որտեղ ասվում էր, թե «Ֆրանցիսկոս պապի արտահայտությունը բացարձակապես անընդունելի է»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կարող է Հայաստան այցելել 2015-ին: 90-տոկոսանոց վստահությամբ կարելի է ասել, որ եթե Աստված կամենա, Հռոմի պապը 2015 թ. կայցելի Սբ Էջմիածին Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն նահատակների սրբադասման կապակցությամբ, հայտարարել էր Սբ Էջմիածնի մամուլի ծառայության ղեկավար, վարդապետ Շահեն Անանյանը՝ նշելով, որ այս մասին խոսվել է Հռոմի պապի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի անձնական հանդիպման ժամանակ Հռոմում: Ըստ նրա, Պապի այցը Հայաստան մեծ խորհրդանշական ազդեցություն կունենա՝ ընդգծելով, որ Վատիկանը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես դա արեց 2001 թվականին Հովհաննես Պողոս Երկրորդը:
Դեռևս 2006 թվականին Ֆրանցիսկոս Առաջինը, լինելով Բուենոս Այրեսի արքեպիսկոպոսը, կոչ արեց Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ հայտարարությամբ նա հանդես եկավ Բուենոս Այրեսում՝ Հայոց ցեղասպանության 91-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառման ժամանակ: Ոգեկոչման արարողության ժամանակ նա Հայոց ցեղասպանությունը որակեց որպես «ծանր ոճիր ընդդեմ մարդկության և հայ ժողովրդի, որ իրագործել է Օսմանյան Կայսրությունը»՝ կոչ անելով Անկարային ճանաչել այն:

Папа Римский Франциск проведет в Соборе Святого Петра мессу в честь 100-летней годовщины Геноцида армян, объявил архиепископ Буэнос-Айреса Марио Поли во время мессы в Епархии святого Григора Нарекаци в Буэнос-Айресе, сообщает Prensa Armenia.
«Папа Римский ответил на приглашение Армянской Католической Церкви провести мессу признания Геноцида армян, которое Нерсес Бедрос XIX передал ему еще год назад»,- отметил священник церкви им. Нарека Пабло Хакимян.
В ходе встречи с патриархом Армянской католической церкви Нерсесем Бедросом XIX в июне прошлого года, Франциск подтвердил озвученное ранее мнение относительно признания Геноцида армян. В ходе визита, когда один из членов делегации отметил, что он является потомком жертв Геноцида армян, понтифик заявил: «Первым геноцидом 20-ого века является Геноцид армян». Это заявление Папы удостоилось критики со стороны Турции, и министр иностранных дел государства распространил заявление о том, что «выражения Папы Франциска абсолютно неприемлемы».
Ранее сообщалось, что Папа Римский Франциск возможно посетит Армению в 2015 году. С 90%-й уверенностью можно сказать, что если Бог даст, Папа Римский Франциск в 2015 году приедет в Эчмиадзин по случаю канонизации полутора миллионов мучеников, убитых во время Геноцида армян, заявил глава пресс-службы Первопрестольного Эчмиадзина архимандрит Шаген Ананян, отметив, что о визите говорилось во время личной встречи Папы Франциска и Католикоса Всех армян Гарегина II в Риме. По его словам, папский визит в Армению будет иметь большое символическое значение, поскольку подчеркнет, что Ватикан признает Геноцид армян, как это сделал Иоанн Павел II в 2001 году.
Папа Франциск еще в 2006 году, будучи архиепископом Буэнос-Айреса, призвал Турцию признать Геноцид армян. С таким заявлением он выступил на своей родине, в Аргентине, в ходе мероприятия, посвященного 91-й годовщине Геноцида армян. Во время памятной церемонии квалифицировал Геноцид армян как «тяжкое преступление против человечества и армянского народа, осуществленное Османской империей», и призвал Анкару признать его.