«Վեստնիկ Կավկազա» պարբերականը հայտնում է, որ Իսրայելի և Հայաստանի նախագահների աշխատակազմերի անդամները ինտենսիվ բանակցում են Իսրայելի կողմից 1915 թ. իրադարձությունները Թուրքիայում որպես ցեղասպանություն ճանաչելու շուրջ:
Մասնավորապես, գրում է պարբերականի իսրայելցի թղթակիցը, հայկական կողմն առաջարկել է, որ Իսրայելի նորընտիր նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը ի թիվս համաշխարհային այլ առաջնորդների 2015 թվականի ապրիլին այցելի Երևան՝ մասնակցելու ողբերգական իրադարձությունների 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին: Այնտեղ ունենալիք ելույթում նա կհայտարարի, որ Իսրայելը պաշտոնապես ճանաչում է, որ 1915 թ. Թուրքիայի այն ժամանակվա կառավարությունը ցեղասպանություն է իրագործել հայ ժողովրդի հանդեպ:
Ինչպես հայտնել է Իսրայելի նախագահի աշխատակազմի բարձրաստիճան աշխատակիցը, այդ գաղափարն ակտիվորեն առաջ են տանում Իսրայելում հայկական լոբբիի առաջնորդներից ոմանք, թեև հրաժարվել է կոնկրետ անուններ նշել: «Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կողմնակիցների տեսակետից հիմա լավագույն պահն է դրա համար, հաշվի առնելով լարված հարաբերություններն Իսրայելի ու Թուրքիայի միջև, ինչպես նաև Թուրքիայի նախկին վարչապետ, այժմ արդեն նախագահ Էրդողանի վերջին ելույթները: Հիշեցնենք, որ Էրդողանն այդ ելույթներում բազմիցս է իսրայելյան բանակի գործողությունները Գազայում համարել «պաղեստինյան բանակի ցեղասպանություն»: Իսրայելն, ինչպես հայտնի է, այդ մեղադրանքները հերքում է՝ հիշեցնելով, որ նույնիսկ պաղեստինցիների տվյալներով 2000 զոհվածների ավելի քան մեկ երրորդը եղել է ՀԱՄԱՍ-ի անդամ, իսկ միջազգային փորձագետների տվյալներով նրանց քանակը կազմում է զոհվածների մոտ 70-75 տոկոսը: Բացի այդ, Իսրայելը պնդում է, որ Գազայի խաղաղ բնակիչները սպանվել են միայն այն պատճառով, որ ՀԱՄԱՍ-ի կողմից օգտագործվել են որպես «կենդանի վահան»: Ամեն դեպքում, Գազայում կորուստներն անհամեմատելի են 1915 թվականի ողբերգության զոհերի քանակի հետ ըստ բոլոր աղբյուրների»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի այն ժամանակ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Իսրայելի գործողությունները Պաղեստինի դեմ անվանեց «պետական ահաբեկչություն» և «ցեղասպանություն»: «Այժմ Իսրայելն ահաբեկչությամբ է զբաղված, Իսրայելը ցեղասպանություն է գործում,-հայտարարեց Էրդողանը:-Իսրայելը սպառնում է համընդհանուր խաղաղությանը, Մերձավոր Արևելքի խաղաղությանը: Էրդողանը հավելել է, որ քանի դեռ մնում է վարչապետի պաշտոնում, չի կարող ոչ մի լավ բան ասել Իսրայելի մասին:
Ի պատասխան Իսրայելի տրանսպորտի նախարար Իսրայել Կացը հիշեցրեց թուրք առաջնորդին Հայոց ցեղասպանության մասին: Նախարարը նշեց, որ 1915-1918 թթ. Օսմանյան կայսրությունում սպանվել է 600 հազարից մինչև 1,5 մլն հայ: Ուստի թուրք վարչապետին հարիր չէ որևէ մեկին «ցեղասպանության» մեղադրանք ներկայացնել», գրել էր Կացը Facebook-յան էջում:
«Հայոց ցեղասպանության թեման կրկին արծարծվում է Իսրայելում նաև այն պատճառով, որ նախագահ է ընտրվել Ռիվլինը: Նա արդեն բազմիցս է հանդես եկել Ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու օգտին, իսկ Լիտվայի խորհրդարանում որպես Քնեսեթի խոսնակ իր ելույթում թույլ տվեց իրեն հայտարարել, որ «Հոլոքոսթն ու 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը ХХ դարի ամենաողբերգական իրադարձություններն են»: Մինչ այդ բոլոր իսրայելցի քաղաքական գործիչները հրապարակային ելույթներում խուսափում էին նման համեմատականներից:
Ռեուվեն Ռիվլինը բազմիցս է նշել, որ պայքարելով Իսրայելի կողմից 1915 թ. ցեղասպանության ճանաչման համար, նա միայն ցանկանում է, որ պատմական արդարությունը հաստատվի և խոսք չի գնում ինչ-որ մեղադրանքների, առավել ևս, ժամանակակից Թուրքիայի ժողովրդին ու նրա կառավարությանը ինչ-ինչ պահանջներ ներկայացնելու մասին: Ռիվլինը նաև բազմիցս է հայտարարել, որ չի հասկանում, թե ինչու Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարող է բացասաբար անդրադառնալ Ադրբեջանի և հետխորհրդային տարածքի մյուս թրքալեզու պետությունների հետ հարաբերությունների վրա, որոնց ժողովրդներն ընդհանրապես կապ չունեն 1915 թ. իրադարձությունների հետ:
Միևնույն ժամանակ Իսրայելի ԱԳՆ-ում կարծում են, որ նախագահն այս դեպքում նախաձեռնություն հայտնելու իրավունք չունի, և 1915 թ. իրադարձությունները ցեղասպանություն ճանաչելու հարցը կարող է լուծվել միայն Ադրբեջանի հետ համաձայնությամբ, որի հետ բարեկամական հարաբերությունները չափազանց կարևոր են Իսրայելի համար: Իսրայելում վստահ են, որ Թուրքիայում և Ադրբեջանում տեղյակ են Ռիվլինի ու Սարգսյանի մերձավորների բանակցությունների մասին, սակայն դեռևս ոչ մի արձագանք Բաքվից կամ Անկարայից չկա, ըստ իսրայելցի դիվանագետների»,-գրում է պարբերականը:
Դեռ փետրվարին Ալեքսանդր Ցինկերը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում հայտարարեց, որ առաջիկայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցն Իսրայելի Քնեսեթում դժվար թե քննարկվի: «Սակայն հուսով եմ, որ այս տարի աշխատանքը կշարունակի Քնեսեթի կրթության, մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովը, չնայած, որ կազմն ընտրություններից հետո փոխվել է, այժմ այն գլխավորում է Ամրամ Միցնան»,-ասել էր Ցինկերը: «Ես որպես Իսրայելի քաղաքացի և Իսրայել-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի հիմնադիր ուղղակի համոզված եմ, որ հրեա ժողովուրդը, որը վերապրեց Հոլոքոսթը, ուղղակի բարոյական իրավունք չունի անտեսելու մեկ այլ ժողովրդի նմանատիպ ողբերգությունը»,-ասել էր քաղաքագետը:
Նա հիշեցրեց, որ 15 տարի շարունակ Ցեղասպանությունը ճանաչելու կողմնակիցները՝ Իսրայել-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամները, ինչպես նաև տարբեր խմբակցությունների անդամներ, փորձել են օրակարգում ներառել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: 2012-ին Քնեսեթում առաջին անգամ հարցը քննարկվեց: Հասկանալի է, որ դա միայն առաջին քայլն էր ճանաչման ճանապարհին:
Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցն ընդգրկվեց Քնեսեթի օրակարգում 2011 թվականին ՄԵՐԵՑ կուսակցության կողմից և ներկայացվեց կրթության, մշակույթի ու սպորտի հանձնաժողովի քննարկմանը:

18 Август 2014 - 11:10 AMT
Президент Израиля может инициировать признание Геноцида армян: Ереван и Тель-Авив ведут интенсивные переговоры
Издание «Вестника Кавказа» сообщает, что сотрудники аппаратов президентов Израиля и Армении проводят интенсивные переговоры о признании Израилем событий 1915 года в Турции геноцидом.
В частности, пишет израильский корреспондент издания, армянская сторона предложила план, по которому новоизбранный президент Израиля Реувен Ривлин прибудет в апреле 2015 года в числе других мировых лидеров в Ереван на мероприятия, связанные со столетием трагических событий. Там в ходе своего выступления он объявит о том, что Израиль официально признает, что в 1915 году тогдашнее правительство Турции совершило акт геноцида по отношению к армянскому народу.
Как сообщил высокопоставленный сотрудник канцелярии президента Израиля, эта идея активно продвигается некоторыми лидерами армянского лобби в Израиле, хотя назвать конкретные имена этих лидеров сотрудник отказался.
«С точки зрения сторонников признания Израилем армянского геноцида именно сейчас наилучшее время для такого шага – с учетом крайне напряженных отношений между Израилем и Турцией, а также последними выступлениями экс-министра, а теперь президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Напомним, что Эрдоган в этих выступлениях неоднократно назвал действия израильской армии в Газе, в результате которых погибло свыше 2000 человек, «геноцидом палестинского народа». Израиль, как известно, эти обвинения отвергает, напоминая, что даже по палестинским данным более трети погибших являлись боевиками террористической организации ХАМАС, а по данным международных экспертов их численность доходит до 70-75% от общего числа убитых. Кроме того, Израиль настаивает на том, что мирные жители Газы были убиты лишь потому, что использовались ХАМАСом в качестве «живого щита». В любом случае, цифры потерь в Газе несравнимы с цифрами жертв трагедии 1915 года по всем источникам», – отмечается в публикации.
Ранее премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган назвал действия Израиля в отношении Палестины «государственным терроризмом» и «геноцидом». «В настоящее время Израиль занимается терроризмом, Израиль осуществляет геноцид, – заявил глава турецкого правительства. – Израиль угрожает всеобщему миру, миру на Ближнем Востоке». Эрдоган добавил, что пока он остается на посту премьер-министра, он не сможет сказать ничего хорошего об Израиле.
«Немалую роль в том, что в Израиле заново муссируется вопрос об официальном признании армянского геноцида, играет и сама фигура президента Ривлина. Он уже не раз выступал за такое признание, а во время своего выступления в парламенте Литвы в качестве спикера Кнессета позволил себе заявить, что «Холокост и армянский геноцид 1915 года – два самых трагических событий ХХ века». До тех пор все израильские политики в ходе публичных выступлений тщательно избегали подобного сопоставления.
Реувен Ривлин не раз подчеркивал, что борясь за признание Израилем событий 1915 года геноцидом, он добивается лишь исторической справедливости и речь ни в коем случае не идет о каких-либо обвинениях и, тем более, предъявлении каких-либо претензий народу современной Турции и ее правительству. Ривлин также неоднократно заявлял, что не понимает, почему признание Израилем армянского геноцида может негативно повлиять на отношения еврейского государства с Азербайджаном и другими тюркоязычными странами постсоветского пространства, народы которых вообще не имеют никакого отношения к событиям 1915 года.
В то же время в МИДе Израиля считают, что президент в данном случае не имеет права на проявление инициативы и вопрос о признании событий 1915 года геноцидом может быть решен только при согласовании его с Азербайджаном, дружеские отношения с которым крайне важны для Израиля.
В Израиле уверены, что в Турции и в Азербайджане знают о переговорах между приближенными Ривлина и Саргсяна, однако пока никакой реакции из Баку и Анкары, по словам израильских дипломатов, не последовало», – пишет издание.
Еще в феврале политолог Александр Цинкер в беседе с PanARMENIAN.Net заявил, что ближайшее время вопрос признания Геноцида армян в израильском Кнессете рассмотрен не будет. «Но я надеюсь, что в этом году продолжит работу комиссия Кнессета Израиля по образованию, культуре и спорту, несмотря на то, что состав комиссии поменялся после выборов, сейчас ее возглавляет Амрам Мицна», – подчеркнул Цинкер. «Я, как гражданин Израиля и основатель межпарламентской группы дружбы Израиль-Армения, просто убежден, что еврейский народ, переживший Холокост, просто не имеет морального права игнорировать аналогичную трагедию другого народа», – отметил политолог.
Он напомнил, что на протяжении 15 лет сторонники признания Геноцида армян: представители межпарламентской группы дружбы Израиль-Армения, а также депутаты различных фракций пытались включить в повестку дня парламента обсуждение вопроса о признании Геноцида армян в Османской империи. В 2012 году в стенах Кнессета в первый раз прошло обсуждение вопроса о признании Геноцида. Понятно, что это только первый шаг в процессе признания.
Вопрос о признании Израилем Геноцида армян был внесен в Кнессет в 2011 году партией МЕРЕЦ и был передан на рассмотрение комиссии по образованию, культуре и спорту.