Չնայած նրան, որ 20 տարի առաջ Ադրբեջանի խնդրանքով, որը որպես միջնորդ դիմել էր Ռուսաստանին, հրադադար էր կնքվել, շփման գծում հակառակորդի վերջին դիվերսիոն գործողությունները կրկին ցույց տվեցին, որ նրա հիմնական նպատակը ԼՂՀ-ն գրավելն ու Ղարաբաղի ամբողջ տարածքի վրա հսկողություն տարածելն է: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարար, ՊԲ հրամանատար Մովսես Հակոբյանը:
Նրա խոսքով` Ադրբեջանը չի կորցնում Ղարաբաղը գրավելու հույսը` շանտաժի ենթարկելով ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը.
«Ադրբեջանը աբսուրդային տարածքային հավակնություններ ունի Երևանի ու Զանգեզուրի հանդեպ: Վերջին 20 տարին ցույց տվեցին, որ Ադրբեջանը միշտ խուսափում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից առաջարկվող ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման տարբերակներից»:
Միաժամանակ նախարարը նշել է, որ վերջին տարիներին Բաքուն նավթի հաշվին զինված ուժերում հսկայական միջոցներ է ներդրել` դրանով ապացուցելով ղարաբաղյան հարցը ռազմական ճանապարհով լուծելու սեփական մտարդությունը: Խոսելով Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԶՈՒ սպառազինությունների մասին` Հակոբյանը նշել է, որ այս պահին հարաբերակցությունը երկուսը մեկի է` հոգուտ հակառակորդի, սակայն դա չի նշանակում, թե ինտենսիվ զինման դեպքում վերջինս հաջողության կհասնի: Մանավանդ, որ 1992-ին հայկական ու ադրբեջանական զենքերի հարաբերակցությունը եղել է մեկը քսանի:
«Ադրբեջանի կողմից մարտական գործողությունների վերսկսումը ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի համար շարունակում է մնալ սպասելի: Ես ամեն օր սպասում եմ պատերազմին, և բանակի նպատակն է պատերազմին պատրաստ լինել»,- շեշտել է նախարարը` հավելելով, որ Արդբեջանի ԶՈՒ զինմանն ի պատասխան ԼՂՀ-ն զբաղվում է զինվորականների ուսուցմամբ, արսենալի թարմացմամբ: Նրա խոսքով, այս տարվա առաջին կիսամյակում հատուկ մարտական պարապունքներ են անցկացվել: Թիկունքի ապահովման համար զինվորական տեխնիկան լրացվել է, նաև լավացել է սնունդի որակը, հաղորդում է Armenia Today-ը:

20 Август 2014 - 06:33 AMT
Мовсес Акопян: Последние 20 лет показали, что Баку всегда уходит от возможных мирных решений карабахского вопроса
Несмотря на то, что 20 лет назад по просьбе Азербайджана, который обратился в качестве посредника к России, было достигнуто перемирие, последние диверсионные действия противника на линии соприкосновения вновь показали, что его основная цель – захват НКР и установление контроля над всей территорией Карабаха. Об этом в беседе с журналистами заявил министр обороны, командующий Армией обороны НКР Мовсес Акопян.
По его словам, Азербайджан не теряет надежду захватить Карабах, подвергая шантажу Минскую группу ОБСЕ: «У Азербайджана есть абсурдные территориальные претензии в отношении Зангезура и Еревана. Последние 20 лет показали, что азербайджанская сторона всегда уходит от возможных мирных решений карабахского вопроса, предлагаемых Минской группой ОБСЕ».
Одновременно министр отметил, что за последние годы Баку вложил в вооруженные силы немалые средства за счет нефти, тем самым доказывая свое намерение решить карабахский вопрос военным путем. Касательно вооружения ВС Азербайджана и армянской стороны Акопян заметил, что на данный момент соотношение один к двум в пользу противника, однако это не означает, что последний при интенсивном вооружении достигнет желаемого. Тем более что в 1992 году соотношение вооружений армянской и азербайджанской стороны составляло даже один к двадцати. «Возобновление военных действий со стороны Азербайджана для Армии обороны НКР остается ожидаемым. Я каждый день жду войны, и цель армии – быть готовой к войне», – подчеркнул министр, добавив, что в ответ на вооружение ВС Азербайджана НКР занимается обучением военнослужащих, модернизацией арсенала. По словам министра, в первом полугодии текущего года были проведены особые военные учения. Военная техника для обеспечения тыла пополнена, также улучшено качество питания, сообщает Armenia Today.