29 Օգոստոս 2014 - 07:31 AMT
Օգոստոսի 28-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն Անկարայում ներկա է գտնվել Թուրքայի նորընտիր նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը։
Արարողությունից հետո պատվիրակությունների ղեկավարների պատվին տրված ընդունելությանը նախարար Նալբանդյանը նախագահ Էրդողանի հետ կարճատև զրույցից հետո նրան է հանձնել նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական հրավերը՝ 2015-ի ապրիլի 24-ին ներկա գտնվելու Երևանում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը։
Չանկայայի նախագահական պալատում կայացած Թուրքիայի նախկին նախագահ Աբդուլա Գյուլից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին իշխանության փոխանցման արարողությանը մասնակցել են մի քանի տասնյակ երկրների բարձրաստիճան պատվիրակություններ։
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը օգոստոսի 10-ին երկրի պատմության մեջ առաջին ուղիղ նախագահական ընտրության արդյունքում նախագահ է ընտրվել:
Հուլիսի 1-ին Թուրքիայի իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցությունը նախագահի պաշտոնում առաջադրել էր վարչապետ Էրդողանի թեկնածությունը: Դրան նվիրված ելույթում Էրդողանը նշել էր, որ երկրի պատմության մեջ օգոստոսյան ընտրությունները պետք է «նոր դարաշրջանի հանգրվան» դառնան: Նա խոստացել էր ընտրվելու դեպքում «պաշտպանել ժողովրդի շահերը»:
Արարողության ընթացքում 60-ամյա Էրդողանը մեջլիսի նախագահությունից ստացել է ընտրվելու մասին արձանագրությունն ու երդում տվել` պաշտոնապես ստանձնելով երկրի նախագահի լիազորությունները: Էրդողանը երկրի վարչապետի պաշտոնում նշանակել է Ահմեթ Դավութօղլուին, որը մինչև այդ զբաղեցնում էր արտգործնախարարի պաշտոնը:
Սպասվում է, որ մոտ ապագայում նա Դավութօղլուին կհանձնարարի նոր Կառավարություն ձևավորել, որի հաստատման հարցը օգոստոսի 29-ին կքննարկվի ազգային ժողովում:
Իմիջիայլոց, արարողության ժամանակ ընդդիմադիր Ազգային-հանրապետական կուսակցության անդամները երդմնակալության արարողությունից առաջ ցուցադրաբար լքել են դահլիճը: Կուսակցության ներկայացուցիչը Թուրքիայի սահմանադրության գիրքը նետել է խորհրդարանի խոսնակ Ջեմիլ Չիչեքի վրա, երբ նրան զրկել են խոսքի իրավունքից:

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 28 августа в Анкаре присутствовал на церемонии инаугурации новоизбарнного президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
На организованном после церемонии приеме в честь руководителей делегаций глава МИД Армении провел краткую беседу с Эрдоганом и передал ему официальное приглашение президента Армении Сержа Саргсяна присутствовать на предстоящей 24 апреля 2015 года в Ереване церемонии памяти жертв Геноцида армян.
О том, что от Армении на церемонии инаугурации президента Турции примет участие глава МИД заявил 24 августа президент РА Серж Саргсян.
Саргсян отметил, что глава внешнеполитического ведомства поинтересуется, примет ли участие турецкий президент в церемонии по случаю 100-летия памяти жертв Геноцида армян 24 апреля будущего года, чтобы собственными глазами увидеть тот увеличивающийся с каждым годом поток людей, которые приходят почтить память жертв этой трагедии.
Ранее, выступая на четвертом заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, президент РА Серж Саргсян пригласил президента Турции в Ереван 24 апреля 2015 года: «Официально приглашаю Президента Турции, который будет избран во время предстоящих выборов, 24 апреля 2015 года посетить Армению и встать лицом к лицу с красноречивыми свидетельствами истории Геноцида армян».