1 Սեպտեմբեր 2014 - 11:28 AMT
Արդեն նախկին ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանը, որը երրորդ երկիր էր տեղափոխվել, այժմ ՄԱԿ-ի փախստականների համակենտրոնացման ճամբարում է, ծնողները մի քանի օր շարունակ օրվա ընթացքում մի քանի անգամ զրուցում են որդու հետ: Այդ մասին ասել է նրա եղբայրը՝ Հարություն Ինջիղուլյանը՝ հավելելով, որ Skype-ով զրուցում են եղբոր հետ, սակայն տեսախցիկի բացակայության պատճառով չեն կարողանում տեսնել նրան, գրում է «Փաստինֆո»-ն:
Հայաստան վերադառնալու մասին երիտասարդը նշել է, որ Հակոբը նման ցանկություն ունի, բայց դեռևս հստակ չգիտեն, թե ինչպիսի պայմանավորվածություն ձեռք կբերվի երկրի հետ, որտեղ վերջնականապես տեղափոխվելու է:
«Երրորդ երկիր տեղափոխվելը Հակոբի ցանկությունը չի եղել: Նա կամ պետք է տեղափոխվեր 3-րդ երկիր, կամ ողջ չմնար»,- հավելել է Հարություն Ինջիղուլյանը:
Այն մասին, որ Ինջիղուլյանի գործն անցել է ՄԱԿ-ի լիազորությունների տիրույթ, հայտնի էր դարձել դեռևս մարտին։
Ադրբեջանում 2013-ի օգոստոսից գերեվարված զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանին Բաքվից երրորդ երկիր էին տեղափոխել օգոստոսի 26-ին, ինչի մասին ընտանիքը, ըստ նրա եղբոր, իմացել էր միայն օգոստոսի 28-ին: Ավելի ուշ ԿԽՄԿ պաշտպանության երևանյան բաժնի պատվիրակ Վալերի Յարմակը հաստատել էր Ինջիղուլյանին՝ երրորդ երկիր տեղափոխելու մասին լուրը:
Տեղանքում չկողմնորոշվելու պատճառով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գիծը հատած ու Ինջիղուլյանը գերության մեջ էր հայտնվել օգոստոսի 8-ից: Մի քանի օրից ադրբեջանական ռեսուրսներում հայտնվեց հայ զինծառայողի Ադրբեջանի ANS ալիքին «հարցազրույցի» տեսագրությունը, որտեղ նա իբր պատմում էր, թե ինչպես է «անցել ադրբեջանական կողմ»: Ավելի ուշ հայտնվեց երկրորդ «հարցազրույցը», որտեղ հայ գերեվարված զինվորը հայտարարել էր, իբր չի ցանկանում վերադառնալ Հայաստան ու երրորդ երկիր մեկնելու ցանկություն հայտնել:

Находившийся в азербайджанском плену и недавно переданный третьей стране армянский военнослужащий Акоп Инджигулян находится в лагере ООН для беженцев. Об этом сообщил брат Акопа – Арутюн Инджигулян. По его словам, родители по нескольку раз в день выходят с ним на связь по Skypе, однако из-за отсутствия видеокамеры не могут его видеть.
Брат Акопа отметил, что для них сейчас важно, что Акоп находится не в Азербайджане и что они могут общаться с ним, слышать его голос.
Что касается возвращения А. Инджигуляна на родину, то Арутюн отметил, что Акоп хочет вернуться в Армению, однако им пока доподлинно неизвестно, какие договоренности были достигнуты со страной, куда окончательно перевезут Акопа.
«Акоп не хотел ехать в третью страну, но у него не было выбора: он должен был либо уехать в третью страну, либо умереть», – пояснил Арутюн, передает ИА «Фактинфо».
О том, что Акоп Инджигулян передан третьей стране, Арутюн Инджигулян сообщил 29 августа. По его словам, о передаче Акопа третьей стране родственникам сообщили 28 августа в армянском представительстве Международного Комитета Красного Креста.
Позже факт того, что находившийся более года в плену в Азербайджане армянский военнослужащий Акоп Инджигулян покинул Азербайджан и передан третьей стране, подтвердил делегат ереванского отдела по обороне Международного комитета Красного Креста (МККК) Валерий Ярмак.
«26 августа Красный Крест получил информацию о том, что Акоп Инджигулян был отправлен в третью страну. Данная информация МККК была передана ереванской делегации, которая, в свою очередь, поставила в известность власти РА и родных Инджигуляна», – сказал он.
При этом Валерий Ярмак отметил, что они не владеют информацией о том, в какой именно стране в настоящее время находится А.Инджигулян.