2 Սեպտեմբեր 2014 - 08:34 AMT
Հայազգի մոսկվաբնակ գործարար և բարերար Լևոն Հայրապետյանին «Մատրոսսկայա տիշինա» մեկուսարանի բուժմասից տեղափոխել են քաղաքացիական հիվանդանոց: Այդ մասին Լևոն Հայրապետյանի Facebook-յան էջում հայտնել է Հայրապետյանի վստահված անձ Մացակ Փոլադյանը:
Բայց ավելի ուշ «Ազատություն Լևոն Հայրապետյանին » ֆեյսբուքյան էջում գրառել են, որ դա արվել է մեկօրյա հետազոտություն անցկացնելու համար, ինչից հետո գործարարը նորից մեկուսարան է տեղափոխվել:
Facebook-ի «Ազատություն Լևոն Հայրապետյանին» էջում ասվում է նաև, որ սեպտեմբերի 8-ին Բրյուսելում Ռուսաստանի հյուպատոսության առջև և սեպտեմբերի 12-ին՝ Նյու Յորքում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսության առջև տեղի կունենան Լևոն Հայրապետյանին ազատ արձակելու պահանջով բողոքի ակցիաներ:
Օգոստոսի 15-ին Լևոն Հայրապետյանը Մոսկվայի քաղաքային դատարանում հրաժարվեց մասնակցել դատական նիստին: «Ես ինձ շատ վատ եմ զգում և հազիվ եմ այստեղ հասել: Կողքիս բժիշկն է ներարկիչով կանգնած: Ես վստահում եմ փաստաբաններիս և կարծում եմ, որ առանց ինձ էլ գլուխ կհանեն»,-ասել է Հայրապետյանը: Սակայն դատարանը որոշել է, որ դատական նիստը չի կարող անցնել առանց Հայրապետյանի, որը մասնակցում է նիստին տեսակապի միջոցով:
Նույն օրոը Մոսկվայի քաղաքային դատարանը հրաժարվեց ազատ արձակել Լևոն Հայրապետյանին և նրա կալանքը օրինական ճանաչեց:
Օգոստոսի 13-ին Լևոն Հայրապետյանի ինքնազգացողությունը դատական նիստի ժամանակ վատացավ: Քննվում էր Լևոն Հայրապետյանի փաստաբանների միջնորդությունը՝ կալանքը որպես խափանման միջոց փոխելու վերաբերյալ: Նա դատական նիստին մասնակցել է մեկուսարանից տեսակապի միջոցով: Իր ելույթում նա հայտարարել է, որ ապօրինություն է տեղի ունենում, այնուհետև ձեռքը դրել է սրտին և ասել է, որ իրեն վատ է զգում: Փաստաբանները խնդրել են նրան օգնություն ցուցաբերել մեկուսարանում, պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել նիստը, սակայն դատարանը որոշել է ընդմիջում հայտարարել մինչև օգոստոսի 15-ը:
Ինչպես բազմիցս է հայտարարել գործարարի պաշտպանությունը, Հայրապետյանը սրտի անկանոն աշխատանքի և արյան անոթների հետ կապված խնդիրներ ունի:
Դատարանում ներկա են եղել մոտ 100 հարազատներ ու բարեկամներ, նրանց համար, ում տեղ չի գտնվել դատարանի դահլիճում կազմակերպվել է հեռարձակում:
Լևոն Հայրապետյանին ԱԴԾ աշխատակիցները ձերբակալեցին «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում հուլիսի 15-ին, ուր նա ժամանել է Մոնակոյից: Գաղտնի գործակալները ուժեղացված հսկողության ներքո գործարարին հարցաքննության համար տարել են Քննչալկան կոմիտե: Այնտեղ նրան պաշտոնապես հայտնեցին ձերբակալման մասին: Գործարարի դեմ ձեռնարկված միջոցառումներն անցկացվում են «կինգիսեպյան» խմբավորման գործունեության ընդհանուր հետաքննության շրջանակում, որը ղեկավարել է «հեղինակություն» Սերգեյ Ֆինագինը: Ըստ քննիչների` տևական ժամանակ այս, ինչպես նաև` նրան մոտ «շչելկովյան» (ղեկավարում էր Ալեքսանդր Մատուսովը` Բասմաչ) կազմակերպված հանցավոր խմբավորումների անդամները խոշոր գործարարների շահերից ելնող սպանություններ են կազմակերպել: Սկզբում սպասարկում էին բանկիր Գեորգի Սաֆիևի(սպանվել է ԱՄՆ-ում) շահերը, հետո էլ սկսեցին աշխատել սենատոր Իգոր Իզմեստևի համար: Ըստ իրավապահների՝ Հայրապետյանը սպանությունների հետ կապ չունի, սակայն «Բաշնեֆտ»-ի վաճառքի տնտեսական մեքենայությունները հետաքննվում են «Կինգիսեպսկի» գործի շրջանակներում, գրում է «Ռոսբալտ» լրատվամիջոցը և ավելացնում, որ Ռուսաստանի քննչական կոմիտեն դիմել է դատարան՝ գործարարին կալանավորելու միջնորդությամբ:
Հուլիսի 17-ին Մոսկվայի Բասմանյան դատարանը բավարարեց գործածար Լևոն Հայրապետյանին կալանավորելու միջնորդությունը: Նա կասկածվում է ֆինանսական մեքենայությունների, փողերի լվացման և յուրացման մեջ: «Դատարանը բավարարել է քննիչի միջնորդությունը` ձերբակալվածի համար որպես խափանման միջոց սահմանելով երկամսյա կալանքը` մինչև սեպտեմբերի 15-ը»,- ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ին հայտնել է դատարանի մամուլի խոսնակ Իրինա Ֆադեևան: Նա նաև նշել է, որ գործի քննության շրջանակում դատարանը կալանք է դրել «Բաշնեֆտ» ընկերության 300 մլն ռուբլի արժողությամբ բաժնետոմսերի փաթեթի վրա:
Ավելի վաղ Հայրապետյանի փաստաբանները հայտարարել էին, որ իրենց պաշտպանյալն արդեն 9 տարի է տառապում է մի շարք հիվանդություններով, այդ թվում նաև քաղցկեղով, որն ընդգրկված է այն հիվանդությունների ցանկում, որոնց առկայության դեպքում բացառվում է մեղադրյալի գտնվելը մեկուսարանում:
«Նա չորս վիրահատություն է տարել և միայն Ռուսաստանում 9 անգամ ստացիոնար բուժում է անցել»,-ասել է փաստաբան Մարգարյանը:
Միջնորդությամբ հարցաքննվել է Հայրապետյանի բուժող բժիշկը, որը հաստատել է, որ անհրաժեշտ հսկողության ու ստացիոնարում կանոնավոր բուժման բացակայության դեպքում հիվանդը մահացու վտանգի է ենթարկվում: Փաստաբանը նշել է, որ գերատեսչական բժշկի տեղեկանքը, որը միայն արտաքինից է զննել նրան ու ճնշումը ճափել, ոչինչ չի ասում:
Որպես կալանավորման այլընտրանք փաստաբաններն առաջարկել են տնային կալանքի տարբերակն ու 30 մլն ռուբլի գրավը:
Ինքը գործարարն ու բարերարը հայտարարել է, որ իր հասցեին հնչեցված կասկածները ոչ մի ապացույց չունեն և խնդրել է իրեն թողնել ազատության մեջ:
Սակայն, մեկ ժամ խորհրդակցելուց հետո դատավոր Նատալյա Մուշնիկովան համաձայնվել է քննության հետ և գործարարին կալանքի տակ թողել:

2 Сентябрь 2014 - 08:14 AMT
Левон Айрапетян был переведен в гражданскую больницу лишь с целью проведения однодневного медобследования. После этого его вновь перевели в СИЗО «Матросская тишина». Об этом говорится в опубликованном на странице «Свободу Левону Айрапетяну» в социальной сети Facebook сообщении.
Ранее доверенное лицо Айрапетяна Мацак Поладян на странице Левона Айрапетяна в Facebook сообщил, что Левон Айрапетян переведен в гражданскую больницу из медицинской части СИЗО «Матросской тишины».
На странице «Свободу Левону Айрапетяну» в Facebook также сообщается, что 8 сентября перед консульством России в Брюсселе и 12 сентября – перед генеральным консульством России в Нью-Йорке состоятся акции протеста с требованием освободить Левона Айрапетяна.
15 августа Левон Айрапетян отказался в Мосгорсуде от участия в заседании по своей жалобе на арест. «Я очень плохо себя чувствую и еле-еле дополз сюда. Рядом стоит врач с уколами, на всякий случай. Я доверяю своим адвокатам и считаю, что они справятся без меня», – сказал Айрапетян. Однако суд принял решение, что судебное заседание не может проходить без Айрапетяна, который участвует в нем посредством видеоконференцсвязи.
В тот же день Мосгорсуд отказался освободить Левона Айрапетяна, признав его арест законным.
13 августа Левону Айрапетяну стало плохо на заседании в Мосгорсуде. В этот день Мосгорсуд рассматривал жалобу на арест Айрапетяна. Предприниматель участвовал в заседании по видеосвязи из СИЗО. Во время своего выступления он заявил о том, что совершается беззаконие, а затем схватился за сердце и пожаловался на плохое самочувствие. Адвокаты просили оказать ему помощь в изоляторе, а сами были готовы продолжить заседание, но суд решил объявить перерыв до 15 августа.
Как неоднократно заявляла защита, у Айрапетяна нарушен сердечный ритм и есть проблемы с сосудами.
Поддержать Айрапетяна в суд пришли более ста его родственников и друзей, для тех из них, кому не хватило места в зале суда, была организована трансляция.
24 июля предпринимателю Левону Айрапетяну, который подозревается в хищении и незаконной легализации акций «Башнефти», Следственный комитет России предъявил обвинения по статьям 160 (присвоение или растрата) и 174 (отмывание) УК РФ, сообщил источник, близкий к правоохранительным органам. Это также подтвердил адвокат Айрапетяна Игорь Комаров.
Под присвоением понимается агентское вознаграждение, которое Айрапетян получил как посредник при сделке по покупке башкирских нефтяных активов АФК «Система» у Урала Рахимова, сына прежнего президента Башкортостана. Их сумма могла составить до $50 млн. Рахимов является основным подозреваемым по делу, а Айрапетян считается его главным соучастником.
Показания о посредничестве Левона Айрапетяна в сделке с «Башнефтью» дал отбывающий пожизненное наказание экс-сенатор от Башкирии Игорь Изместьев, который заявил, что слышал от Урала Рахимова о желании продать башкирский ТЭК структурам Владимира Евтушенкова. При этом, по его словам, также обсуждался вариант использования господина Айрапетяна в качестве посредника. На этом основании последний и был задержан, тем более что следствию стало известно о $50 млн, которые Айрапетян якобы получил в качестве агентского вознаграждения.
17 июля Басманный суд Москвы санкционировал арест Левона Айрапетяна. «Суд удовлетворил ходатайство следователя, избрав в отношении задержанного меру пресечения в виде заключения под стражу сроком до 15 сентября», – сообщила пресс-секретарь суда Анна Фадеева. Она также сообщила, что в рамках расследования данного уголовного дела судом наложен арест на пакет акций компании «Башнефть», стоимость которых превышает 300 млн рублей. Принимая решение, суд учел, что на свободе Айрапетян может воспользоваться своими связями и скрыться от следствия, а также оказать влияние на участников уголовного дела.
Ранее защитники Айрапетяна сообщали, что их клиент вот уже 9 лет страдает целым рядом заболеваний, в том числе раком. Последний входит в утвержденный в январе 2011 года перечень заболеваний, с которыми нахождение в изоляторе невозможно.
«Он перенес четыре операции и девять раз лежал в стационаре только в России», — заявил защитник Айрапетяна Рубен Маркарян.
Допрошенный по ходатайству судом лечащий врач Айрапетяна подтвердил, что при отсутствии необходимого наблюдения и регулярного лечения в многопрофильном стационаре его пациента ожидает, вероятнее всего, летальный исход.
Защитник указал, что справка из ИВС от врача, который лишь внешне осмотрел задержанного и померил ему давление, ничего не стоит.
В качестве альтернативы заключения под стражу адвокаты предложили поместить его подзащитного под домашний арест или отпустить под залог в 30 млн рублей.
Сам бизнесмен заявил, что подозрения в его адрес ничем не доказаны, и просил оставить его на свободе.
Однако, судья Наталья Мушникова согласилась с доводами следствия и заключила предпринимателя под стражу.