3 Սեպտեմբեր 2014 - 13:14 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հարցը կներառվի ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի օրակարգում: Այդ մասին սեպտեմբերի 3-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ հայտարարության ժամանակ ասել է Թուրքիայի նորընտիր նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Նա նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի առաջիկա գագաթնաժողովի ժամանակ Թուրքիան մտադիր է հիշեցնել դաշինքի կողմից Ադրբեջանին տրված խոստումների կատարման կարևորության մասին, ինչպես արվում է այլ երկրների դեպքում:
«Դա Ադրբեջանի իրավունքն է, երկրին տված խոստումները պետք է կատարվեն։ Թուրքիան պատրաստ է վճռական լինել այդ հարցում»,- ասել է Էրդողանը:
Ըստ Թուրքիայի նախագահի, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցն առաջնահերթություն է իր երկրի համար և երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների մակարդակի ցուցանիշ, հայտնում է Trend գործակալությունը:
Թուրքիայի նորանշանակ վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն սեպտեմբերի 1-ին խորհրդարանին ներկայացրեց 62-րդ կառավարության ծրագիրը, որտեղ հիշատակվում է նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցը: Դավութօղլուն մասնավորապես ասել է. «Մեր կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններից մեկը Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատումն ու տարածաշրջանում առկա լարվածության նվազեցումն է: Այս տեսակետից մենք կշարունակենք ջանքեր գործադրել Հարավային Կովկասում հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև լարվածության վերացման ուղղությամբ: Կշարունակվեն նաև հայ-թուրքական կարգավորմանն ուղղված մեր քայլերը: Ակնկալում ենք, որ Հայաստանը ոչ թե պատմական թշնամությամբ, այլ փոխադարձ շահերի և համագործակցության տանող, արդար հիշողության որոնմանն ուղղված համապարփակ ընկալմամբ կառաջնորդվի և մեր նախաձեռնություններին առաջադեմ մոտեցմամբ կպատասխանի»:
ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը կանցնի սեպտեմբերի 4-5-ին՝ Ուելսում: Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը նշել էր, որ չի բացառում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման հավանականությունն Ուելսում: Սակայն այս տեղեկությունը չհաստատեց ոչ Երևանը, ոչ Բաքուն:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 3-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից։
Նախագահը կմասնակցի Նյուպորտում սեպտեմբերի 4-ին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի անդամ ու Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի (ISAF) առաքելության մասնակից գործընկեր երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը, որն անցկացվելու է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գագաթնաժողովի շրջանակում: Սերժ Սարգսյանը նաև ելույթ կունենա:
ՆԱՏՕ-Անվտանգության աջակցության միջազգային ուժեր ձևաչափով վերջին այս հանդիպմանը կամփոփվեն Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի առաքելության արդյունքները և կնախանշվեն նոր՝ «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության ուղղությունները:

3 Сентябрь 2014 - 12:55 AMT
Вопрос Нагорного Карабаха будет внесен в повестку дня саммита НАТО. Об этом 3 сентября в Баку в ходе совместного с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявления сказал президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. По словам Эрдогана, в ходе предстоящего саммита НАТО Турция планирует напомнить о важности выполнения данных альянсом Азербайджану обещаний, как и в случае с другими странами.
«Это – право Азербайджана, и данные стране обещания должны быть выполнены. Турция готова проявить решимость в этом вопросе», – сказал он.
По словам Эрдогана, вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта является приоритетом для Турции и показателем уровня двусторонних отношений между странами, передает Тренд.
Как сообщает Panorama.am со ссылкой на урецкое издание Milliyet, Эрдоган в своих заявлениях в Баку также затронул вопрос нормализации армяно-турецких отношений.
Президент Турции, в частности, отметил: «Если армяно-азербайджанская проблема разрешится, решится также армяно-турецкая проблема. Однако если первая проблема не будет решена, то и вторая останется в том же состоянии. Об этом мы и раньше заявляли, и я вновь повторяю. Наша поддержка в данном вопросе и впредь будет столь же решительной».
Новый премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу 1 сентября представил в парламенте программу 62-го правительства, в которой упоминается и вопрос нормализации отношений с Арменией.
«Одним из стратегических приоритетов нашего правительства является установление мира и стабильности на Кавказе и снижение напряженности в регионе. С этой точки зрения мы продолжим прилагать усилия в направлении мирного урегулирования конфликтов в регионе Южного Кавказа», – сказал Ахмет Давутоглу, добавив, что в числе приоритетов программы 62-го правительства Турции – снятие напряженности между Азербайджаном и Арменией.
«Продолжатся и усилия, направленные на нормализацию армяно-турецких отношений. Мы надеемся, то Армения будет руководствоваться не исторической враждой, а всеобъемлющим восприятием, ведущим к взаимным интересам и сотрудничеству и направленным на поиск «справедливой памяти», и на наши инициативы ответит передовым подходом», – отметил турецкий премьер.
Саммит НАТО пройдет 4-5 сентября в Уэльсе. Ранее американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик не исключил возможности встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Уэльсе. Однако подтверждения данной информации ни из Еревана, ни из Баку не поступило.
По сообщению пресс-служба главы армянского государства, президент Армении Серж Саргсян вечером 3 сентября отбудет с рабочим визитом в Великобританию. Серж Саргсян примет участие во встрече глав государств и правительств стран-участниц миссии в Афганистане, которая состоится 4 сентября в Ньюпорте. Встреча состоится в рамках саммита НАТО. Планируется выступление Сержа Саргсяна. На встрече будут подведены итоги миссии международных сил в Афганистане и намечена новая миссия «Решительное содействие».