4 Սեպտեմբեր 2014 - 10:11 AMT
Այսօր՝ սեպտեմբերի 4-ին Ուելսում բացվում է ՆԱՏՕ-ի երկօրյա գագաթնաժողովը, որի առանցքային թեմաներից է իրավիճակն Ուկրաինայում:
Ակնկալվում է նաև, որ գագաթնաժողովը հավանություն կտա ՆԱՏՕ-ի արագ արձագանքման ուժերի ստեղծմանը: Բացի այդ, կքննարկվեն գործընկեր երկրների հետ հետագա գործակցության ծրագրերը: Ֆինլանդիան ու Շվեդիան նպատակ ունեն խորացնել և ամրապնդել գործընկերային հարաբերությունները Դաշինքի հետ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 3-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն, որտեղ մասնակցելու է Նյուպորտում սեպտեմբերի 4-ին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի անդամ ու Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի (ISAF) առաքելության մասնակից գործընկեր երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը, որն անցկացվելու է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գագաթնաժողովի շրջանակում: Սերժ Սարգսյանը նաև ելույթ կունենա:
Ինչպես գրել է Twitter –ում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, «Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներն այսօր կմասնակցեն ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին, և դա մեր ընդհանուր արժեքների ու նպատակների ակնհայտ ցուցանիշ է»:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը նշել էր, որ չի բացառում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման հավանականությունն Ուելսում: Սակայն այս տեղեկությունը չհաստատեց ոչ Երևանը, ոչ Բաքուն:

Сегодня, 4 сентября, в Уэльсе открывается двухдневный саммит НАТО, одной из ключевых тем которого станет ситуация на Украине.
На саммите, как ожидается, будет одобрено создание сил быстрого реагирования НАТО. Кроме того, будут рассматриваться планы относительно дальнейшего сотрудничества со странами-партнерами. Финляндия и Швеция рассчитывают на дальнейшее усиление и углубление партнерских отношений с Североатлантическим альянсом.
3 сентября президент Армении Серж Саргсян отбыл с рабочим визитом в Великобританию, где примет участие во встрече глав государств и правительств стран-участниц миссии в Афганистане, которая состоится 4 сентября в Ньюпорте. Встреча состоится в рамках саммита НАТО. Планируется выступление Сержа Саргсяна. На встрече будут подведены итоги миссии международных сил в Афганистане и намечена новая миссия «Решительное содействие».
Как написал в Twitter американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик: «Президенты Армении и Азербайджана сегодня примут участие в саммите НАТО, и это очевидный показатель наших общих ценностей и целей».
Ранее Джеймс Уорлик не исключил возможности встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Уэльсе. Однако подтверждения данной информации ни из Еревана, ни из Баку не поступило.