Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Վալերի Բուայեն նոր օրինագիծ է ներկայացրել, որը նախատեսում է քրեական պատիժ սահմանել XX-րդ դարի ցեղասպանություններն ու մարդկության դեմ հանցագործությունները ժխտողների համար:
Ընդ որում Բուայեն նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի շեմին Ֆրանսիայում չկա ցեղասպանության ու մարդկայնության դեմ կատարված ոճիրների համար նախատեսված պատիժ, բացառությամբ Հոլոքոսթի, հայտնում է «Nouvelles d'Arménie»-ին:
Ընդ որում, հավելել է նա, Ֆրանսիան պաշտոնապես ճանաչել է երկու ցեղասպանություն՝ Հոլոքոսթն ու Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն պատժելի է միայն Հոլոքոսթի ժխտումը: Բուայեն վստահ է, որ այդ ոչ արդարացի իրավիճակը շտկման կարիք ունի:
Ֆրանսիացի պատգամավորը նշել է նաև, որ ցեղասպանությունների ժխտման համար պատիժը շատ արդիական է Իրաքում քրիստոնյաների հալածանքների պարագայում: «Հարկավոր է ընդունել մի օրենք, որը կառաջարկի ժխտման նոր որակում: Ես առաջարկում եմ, որ ժխտումն օրենքում առաջիկայում դիտարկվի ոչ թե որպես ազատ արտահայտման սահմանափակում, այլ հանցագործություն մարդկայնության դեմ: Դա երկու առավելություն ունի՝ դա թույլ կտա մի կողմից դուրս գալ այն փակուղուց, որն առաջացավ Սահմանադրական խորհրդի կայացրած որոշման հետևանքով, իսկ մյուս կողմից էլ իրավական առումով կկարողանա պաշտպանել ցեղասպանությունների մասին արդար հիշողությունը», ասել է խորհրդարանականը:
Սա Վալերի Բուայեի նախաձեռնած առաջին օրինագիծը չէ: 2013-ի փետրվարին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացվեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Այս օրինագիծը հիմնված է Եվրախորհրդարանի ընդունած «Ցեղասպանության և ռազմական հանցագործությունների ժխտման քրեականացումը» հոդվածի վրա: Նա նախկինի պես պատիժ է նախատեսում մինչև մեկ տարվա ազատազրկում կամ 45 հազար եվրո տուգանք ցեղասպանության ժխտման համար:
Մինչ այդ Բուայեն նմանատիպ օրենքի ընդունման նախաձեռնությամբ հանդես եկավ: 2012 թվականի հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը օրինագիծ ընդունեց ցեղասպանությունների ժխտման մասին, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության: Մինչ այդ Բուայեի նախաձեռնած փաստաթուղթը 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին ընդունել էր ստորին պալատը՝ Ազգային ժողովը: Փետրվարի վերջում Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդն օրինագիծը համարեց հակասահմանադրական, քանի որ այն «վտանգում է խոսքի ազատությունը»:
Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացումը Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի նախընտրական խոստումն է:

Депутат Национального собрания Франции Валери Буайе внесла новый законопроект о криминализации отрицания геноцидов и преступлений против человечности в 20-м веке.
При этом Буайе особо подчеркнула, что накануне 100-летней годовщины Геноцида армян во Франции нет ни одного закона, предусматривающего наказание за отрицание геноцида и преступлений против человечности, за исключением Холокоста, сообщает «Nouvelles d'Arménie».
И это при том, добавила она, что Франция официально признает два Геноцида – Холокост и Геноцид армян, но только отрицание Холокоста в стране наказуемо. Буайе уверена, что эту несправедливую ситуацию необходимо исправить.
Французский депутат также отметила, что наказание за отрицание геноцидов отражается сегодня весьма актуально в контексте острой проблемы гонений христиан в Ираке. «Необходимо принять закон, который предложит новую квалификацию отрицания. Я предлагаю, чтобы отрицание в законе впредь на рассматривалось, как всего лишь злоупотребление свободой выражения, а считалось бы преступлением против человечности. Это имеет два преимущества: выйти из юридического тупика, сформировавшегося посредством мнения Конституционного суда по поводу свободы выражения, и защитить память обо всех геноцидах, признанных нашим законодательством»,– отметила депутат.
Это не первый подобный законопроект, инициированный Валери Буайе. В феврале 2013 году на рассмотрение Национального Собрания Франции Буайе представила законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян. Этот законопроект основан на принятой Европарламентом статье «Криминализация отрицания геноцида и военных преступлений». Он по-прежнему предусматривает наказание в виде лишения свободы сроком до года и штраф в 45 тысяч евро за отрицание геноцида.
До этого Буайе также выступила с инициативой о принятии аналогичного закона. 23 января 2012 года Сенат Франции принял законопроект о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян. До этого документ, инициированный Валери Буайе, был принят нижней палатой – Национальным Собранием – 22 декабря 2011 года. В конце февраля Конституционный совет Франции посчитал законопроект антиконституционным, так как он «угрожал свободе слова».
Стоит отметить, что криминализация отрицания Геноцида армян – одно из предвыборных обещаний президента Франции Франсуа Олланда.