ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին սեպտեմբերի 4-ին Ուելսում նույն ժամին (տեղական ժամանակով ժամը 17:30-ին, Երևանի` 20:30-ին) կհանդիպի Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանին և Իլհամ Ալիևին: Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ պետդեպի կայքում տեղադրված հաղորդագրությունում, որտեղ ներկայացվում է ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում Քերրիի հանդիպումների օրակարգը:
Ինչպես ավելի ուշ Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է նախագահի մամուլի խոսնակ Արման Սաղաթելյանը, Քերրի-Սարգսյան-Ալիև եռակողմ հանդիպում է մեկնարկել:
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի երկօրյա գագաթնաժողովը մեկնարկել է այսօր՝ սեպտեմբերի 4-ին: Դրան մասնակցում է կառույցի անդամ, ինչպես նաև գործընկեր 60 պետության առաջնորդ, այդ թվում` Հայաստանի նախագահը: Սերժ Սարգսյանը նաև ելույթ է ունենալու:
Twitter-ի իր միկրոբլոգում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն այսօր գրել էր, թե «Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներն կմասնակցեն ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին, և դա մեր ընդհանուր արժեքների ու նպատակների ակնհայտ ցուցանիշ է»:
Ավելի վաղ Ուորլիքը նշել էր, որ չի բացառում Ուելսում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման հավանականությունը: Սակայն այս տեղեկությունը ոչ Երևանը, ոչ էլ Բաքուն չէին հաստատել:
Նա նաև նշել էր, որ պետքարտուղար Քերրին պատրաստ է անձամբ դեր խաղալ այս հակամարտության կարգավորման հարցում, եթե նրա մասնակցությունը կարող է օգնել: Նա նաև կողմերին կոչ էր արել լուրջ վերաբերվել այս հնարավորություններին: «Խոսքը միայն արտգործնախարարների կամ նախագահների հանդիպում անցկացնելու մասին չէ: Պետք է գործընթացը բարձրացնել նոր մակարդակի, որ այն խաղաղ համաձայնության հանգեցնի: Այնպես որ, եկեք սկսենք»,- նշել էր դիվանագետը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 3-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն, որտեղ մասնակցելու է Նյուպորտում սեպտեմբերի 4-ին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի անդամ ու Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի (ISAF) առաքելության մասնակից գործընկեր երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը, որն անցկացվելու է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գագաթնաժողովի շրջանակում:
Վերջին անգամ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները հանդիպել են օգոստոսի 10-ին՝ Սոչիում, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ եռակողմ հանդիպմանը։ Նախագահները հաստատել էին ղարաբաղյան հիմնախնդիրը խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու պատրաստակամությունը: Իր խոսքում նախագահ Սարգսյանը նշել էր, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծել փոխզիջման և այն սկզբունքների հիման վրա, որոնք առաջարկել են Մինսկի խմբի համանախագահները:

В рамках саммита НАТО в Уэльсе госсекретарь США Джон Керри встретится с президентами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым. Как говорится в опубликованном на сайте госдепартамента США сообщении, «в 5:30 по местному времени в Уэльсе секретарь Керри встретится с президентом Армении Сержем Саргсяном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым».
Позже пресс-секретарь президента Армении Арман Сагателян в своем микроблоге в Twitter сообщил, что началась трехсторонняя встреча Саргсян-Керри-Алиев.
Сегодня, 4 сентября, в Уэльсе стартовал двухдневный саммит НАТО, одной из ключевых тем которого станет ситуация на Украине.
3 сентября президент Армении Серж Саргсян отбыл с рабочим визитом в Великобританию, где примет участие во встрече глав государств и правительств стран-участниц миссии в Афганистане, которая состоится 4 сентября в Ньюпорте.
Как написал в Twitter американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик: «Президенты Армении и Азербайджана сегодня примут участие в саммите НАТО, и это очевидный показатель наших общих ценностей и целей».
Ранее Джеймс Уорлик не исключил возможности встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Уэльсе. Однако подтверждения данной информации ни из Еревана, ни из Баку не поступило.
Он также заявил, что «госсекретарь Керри лично готов играть роль в деле урегулирования этого конфликта, если его участие может помочь достижению урегулирования».
До того бывший посол США в Азербайджане, экс-сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Мэтью Брайза выразил мнение, что США должны увеличить политические усилия по достижению прорыва на мирных переговорах, вплоть до личного участия в диалоге президента Барака Обамы и госсекретаря Джона Керри.
В Сочи 10 августа состоялась встреча президентов Армении, России и Азербайджана Сержа Саргсяна, Владимира Путина и Ильхама Алиева. В ходе встречи стороны подтвердили намерение продолжать усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта. Президенты Армении и Азербайджана выступили за скорейшее разрешение карабахский конфликт и рассчитывают на помощь России. На встрече сопредседатели МГ ОБСЕ не присутствовали.