9 Սեպտեմբեր 2014 - 08:55 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը փորձել է ճնշում գործադրել Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի վրա Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման հարցում:
Ինչպես հայտնում է Լիբանանում լույս տեսնող «Ազդակ» թերթը Ստամբուլի հայալեզու «Մարմարա» պարբերականի վրա հղումով, խոսակցությունը, որի ժամանակ էրդողանը փորձել է զգուշացնել Օլանդին հրաժարվել ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագծի ընդունումից, կայացել է սեպտեմբերի 4-5-ը Ուելսում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած նախագահների առանձին հանդիպման ժամանակ:
Էրդողանը հիշեցրել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպման մասին, ինչպես նաև հիշեցրել Բաքվին տված ինչ-ինչ խոստումների մասին: «ՆԱՏՕ-ն շատ կզորանա, եթե գործակցություն հաստատի Ադրբեջանի հետ»,-հայտարարել է Էրդողանը:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացվել 20-րդ դարի ցեղասպանությունների և մարդկայնության դեմ ոճրագործությունների ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծ: Օրինագիծը ներկայացրել է խորհրդարանի պատգամավոր Վալերի Բուայեն: Պատգամավորը նշել է, որ Ֆրանսիան պաշտոնապես ճանաչել է երկու ցեղասպանություն՝ Հոլոքոսթն ու Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն պատժելի է միայն Հոլոքոսթի ժխտումը: Բուայեն վստահ է, որ այդ ոչ արդարացի իրավիճակը շտկման կարիք ունի:
Սա Վալերի Բուայեի նախաձեռնած առաջին օրինագիծը չէ: 2013-ի փետրվարին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացվեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Այս օրինագիծը հիմնված է Եվրախորհրդարանի ընդունած «Ցեղասպանության և ռազմական հանցագործությունների ժխտման քրեականացումը» հոդվածի վրա: Նա նախկինի պես պատիժ է նախատեսում մինչև մեկ տարվա ազատազրկում կամ 45 հազար եվրո տուգանք ցեղասպանության ժխտման համար:
Մինչ այդ Բուայեն նմանատիպ օրենքի ընդունման նախաձեռնությամբ հանդես եկավ: 2012 թվականի հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը օրինագիծ ընդունեց ցեղասպանությունների ժխտման մասին, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության: Մինչ այդ Բուայեի նախաձեռնած փաստաթուղթը 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին ընդունել էր ստորին պալատը՝ Ազգային ժողովը: Փետրվարի վերջում Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդն օրինագիծը համարեց հակասահմանադրական, քանի որ այն «վտանգում է խոսքի ազատությունը»:
Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացումը Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի նախընտրական խոստումն է:
Ֆրանսիայից բացի, Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ է քննարկվում նաև Հունաստանում՝ խորհրդարանի օրակարգում է խտրականության, անհանդուրժողականության և ռասիզմի դեմ օրենքի նախագիծը, որով պատիժ է նախատեսվում սահմանել այդ թվում նաև Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար: Օրերս հայտնի դարձավ, որ Էրդողանը զգուշացրել է Հունաստանի վարչապետ Անտոնիս Սամարասին, որ օրինագիծը կարող է բարդությունների պատճառ դառնալ հույն-թուրքական հարաբերություններում: Հունական կողմն, իր հերթին, նշել է, որ օրինագիծը համապատասխանում է միջազգային իրավունքին և Եվրոպայում ընդունված որոշումներին: Օրինագիծն, ըստ Աթենքի, նախապատրաստվել է որպես հարգանքի տուրք զոհերին և ոչ մի կապ չունի ժամանակակից Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հետ:

Президент Турции Реджеп Эрдоган попытался надавить на президента Франции Франсуа Олланда в вопросе криминализации отрицания факта Геноцида армян.
Как сообщает ливанская газета Аздак со ссылкой на стамбульскую армянскую газету «Мармара», разговор, в ходе которого Эрдоган отговаривал Олланда от принятия законопроектов по поводу Геноцида, состоялся в ходе встречи президентов на саммите НАТО в Уэльсе, прошедшем 4-5 сентября.
Эрдоган также напомнил о предстоящей встрече президентов Армении и Азербайджана и также потребовал выполнения неких обещаний, данных Баку. «НАТО очень усилится, если учредит партнерство с Азербайджаном», – заявил Эрдоган.
В парламент Франции внесен новый законопроект о криминализации отрицания геноцидов и преступлений против человечности в 20-м веке. Законопроект внесен депутатом парламента Валери Буайе. Депутат отмечает, что Франция официально признает два Геноцида – Холокост и Геноцид армян, но только отрицание Холокоста в стране наказуемо. Буайе уверена, что эту несправедливую ситуацию необходимо исправить.
Это не первый подобный законопроект, инициированный Валери Буайе. В феврале 2013 году на рассмотрение Национального Собрания Франции Буайе представила законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян. Этот законопроект основан на принятой Европарламентом статье «Криминализация отрицания геноцида и военных преступлений». Он по-прежнему предусматривает наказание в виде лишения свободы сроком до года и штраф в 45 тысяч евро за отрицание геноцида.
До этого Буайе также выступила с инициативой о принятии аналогичного закона. 23 января 2012 года Сенат Франции принял законопроект о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян. До этого документ, инициированный Валери Буайе, был принят нижней палатой – Национальным Собранием – 22 декабря 2011 года. В конце февраля Конституционный совет Франции посчитал законопроект антиконституционным, так как он «угрожал свободе слова».
Стоит отметить, что криминализация отрицания Геноцида армян – одно из предвыборных обещаний президента Франции Франсуа Олланда.
Помимо Франции, криминализация отрицания факта геноцида армян в Османской империи возможна в Греции: в повестке парламента страны находится законопроект о проект закона против дискриминации, нетерпимости и расизма, предусматривающий в том числе, наказание за отрицание геноцида армян. На днях стало известно, что Эрдоган предупредил греческого премьера Антониса Самараса, что законопроект может стать причиной осложнений в греко-турецких отношениях. Греческая сторона, в свою очередь, подчеркнула, что законопроект соответствует международному праву и принятым в Европе решениям. Законопроект, согласно Афинам, подготовлен в знак уважения памяти жертв и не связан с взаимоотношениями с современной Турцией.