9 Սեպտեմբեր 2014 - 12:25 AMT
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի պատվիրակները սեպտեմբերի 8-ին հանդիպել են Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացուն` Սարգիս Անանյանին: PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի աշխատակից Հասմիկ Գալստյանը նշեց, որ տեղի է ունեցել ընտանեկան լուրերի փոխանակում:
«Սեպտեմբերի 8-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակներն այցելել են Հայաստանի քաղաքացուն: Գերու ընտանիքի անդամներն ու Հայաստանի իշխանությունները տեղեկացվել են այցի մասին»,-մանրամասնեց Հասմիկ Գալստյանը:
Սեպտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հրապարակել էր ադրբեջանական լրատվականների համաձայն օգոստոսի 26-ին Տավուշի մարզից ադրբեջանական Ղազախի շրջանի Քեմերլի գյուղ անցած քաղաքացու անձնական տվյալներն ու լուսանկարը։ Այդ երկրի ՊՆ պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, դա 43-ամյա Սարգիս Նորիկի Անանյանն է, որն այժմ բժիշկների վերահսկության տակ է։
Ավելի վաղ հակառակորդի լրատվականները գրում էին, թե քաղաքացին 53-54 տարեկան է, նա մոտ 20 րոպե մնացել է Քեմերլիի գյուղացիներից մեկի տանը, ապա ադրբեջանցի զինվորականները եկել ու տարել են նրան։ Ադրբեջանական որոշ կայքեր էլ շտապել էին նրան դիվերսանտ որակել: Օգոստոսի 27-ին ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայ գերու մասին ադրբեջանական լուրն ապատեղեկատվություն էր որակել՝ նշելով, որ ՀՀ զինված ուժերն առօրյա ծառայություն են իրականացնում:
Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանն օգոստոսի 26-ին իր հերթին Հանրային հեռուստատեսության «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում նշել է, որ տեղեկություններ կան՝ օգոստոսի 26-ին՝ օրվա երկրորդ կեսին, անծանոթ անձը մոտեցել է Նոյեմբերյանի ուղղությամբ տեղակայված հայկական հենակետերի պայմանագրային զինծառայողների ուղղությամբ, ներկայացել որպես ոսկեվանցի, խոսել աղավաղված հայերենով, սխալ շեշտադրումներով, թույլտվություն խնդրել մոտենալ մեր դիրքապահներին, իսկ երբ վերջիններս հարցուփորձ էին արել, նա չէր կարողացել պատասխանել և փախել էր ադրբեջանական կողմի ուղղությամբ:

9 Сентябрь 2014 - 12:38 AMT
Сотрудники МККК встретились в Баку с армянским пленным: Его семья и власти Армении проинформированы о визите
Сотрудники бакинского офиса Международного Комитета Красного Креста встретились с попавшим в плен к азербайджанской стороне гражданином Армении Саркисом Ананяном. Как сообщила в беседе с PanARMENIAN.Net представитель ереванского офиса МККК Асмик Галстян, ему передана весточка от семьи, а семье – информация о пленном.
«Члены семьи Ананяна и власти Армении были проинформированы об этом посещении», – добавила Галстян.
1 сентября Министерство обороны Азербайджана опубликовало фотографию и личные данные гражданина Армении, который 26 августа, по сообщению азербайджанской стороны, перешел из Тавушской области РА на территорию Азербайджана в районе селения Кемерли Газахского района. Им оказался Саркис Ананян 1961 г.р.
Ранее сообщалось, что перешедший границу – мужчина 53-54 лет. Он в течение примерно 20 минут якобы находился в доме одного из жителей села Кемерли, «после чего его увели азербайджанские военнослужащие».
Некоторые азербайджанские сайты, подхватив сообщение о якобы перешедшем на территорию Азербайджана гражданине Армении, опубликовали информацию о «задержании армянского диверсанта».
Между тем, в Ереванском офисе Международного Комитета Красного Креста сообщили, что в рамках их мандата с азербайджанской стороной проходит процесс по вопросу жителя города Ноемберян Тавушской области Армении Саркиса Ананяна.
«Мы действуем в соответствии со своим мандатом, просто вся проблема в том, что семья Ананяна не обращалась к нам»,- сообщили в ереванском офисе МККК, передает Tert.am.
26 августа губернатор Тавушской области Овик Абовян сообщил Общественному телевидению Армении, что по имеющейся у него информации, во второй половине того же дня неизвестный подошел к военнослужащим, несшим дежурство на дислоцированном на ноемберянском направлении опорном пункте, представился как житель села Воскеван, при этом говорил на ломанном армянском, неправильно расставляя акценты, попросил разрешения подойти к армянским позициям. Когда же ему стали задавать вопросы, неизвестный не смог на них ответить и убежал в направлении азербайджанской стороны.