Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը մասնակցել է Վաշինգտոնի Սբ Խաչ եկեղեցում անցնող պատարագին: Ըստ Asbarez-ի, հանդիսավոր պատարագից հետո, որին ներկա են գտնվել հայ համայնքի ականավոր դեմքեր, կաթողիկոսը ելույթ է ունեցել՝ խոսելով Հայաստանի ու համայն հայությանը հուզող խնդիրների շուրջ:
Մասնավորապես, նա հիշեցրել է մոտալուտ 2015-ի և Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի մասին: Կաթողիկոսը համայն հայությանը կոչ է արելմիավորել ջանքերը, պահանջել արդարություն Թուրքիայից 1,5 միլիոն զոհերի համար և վերապրածների ժառանգների իրավունքների վերականգնում:
Կաթողիկոսը կարևորել է հավատի պահպանումն ու հորդորել հայերին հավատարիմ մնալ հայ եկեղեցուն:
«Հայերը ոչ միայն առաջինն էին, որ ընդունեցին քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն, նրանք նաև արյուն են թափել իրենց հավատի համար: Ինչպես գրել է հին պատմիչներից մեկը, «հավատը հայերի համար կարծես երկրորդ մաշկը լինի»:
Այս առնչությամբ Արամ Առաջինը նշել է, որ չկա այդպիսի ուժ, որը կարող է ստիպել հայերինհրաժարվել իր հավատից:
«Հավատն է մեր ժողովրդին առաջնորդել դարեր ի վեր»,- ասել է Արամ Առաջինը:
Հայաստանի պետական, ինչպես նաև սփյուռքի կառույցներն ակտիվորեն պատրաստվում են Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին, այդ թվում, աշխատելով հասնել այդ փաստի առավելագույն ճանաչմանն ու ցեղասպանության ժխտման քրեականացմանը: Այսպես, սեպտեմբերի 9-ին Հունաստանի խորհրդարանը օրենք ընդունեց, որը քրեականացնում է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը: Օրենքով ազատազրկում և տուգանք է նախատեսվում ցեղասպանության փաստի ժխտման համար: Հունաստանը դարձավ Շվեյցարիայից և Սլովակիայից հետո երրորդ երկիրը, որտեղ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացված է:
Նմանատիպ որոշում շուտով կարող է ընդունել նաև Ֆրանսիան. օրինագծի նախաձեռնող Վալերի Բուայեն նշում է, որ Ֆրանսիան պաշտոնապես ճանաչում է երկու ցեղասպանություն՝ Հոլոքոսթն ու Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն պատժելի է միայն Հոլոքոսթի ժխտումը: Բուայեն վստահ է, որ այդ ոչ արդարացի իրավիճակը շտկման կարիք ունի:
Ընթացիկ տարվա մայիսին, ելույթ ունենալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների համակարգման պետական հանձնաժողովի չորրորդ նիստում, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրեց Թուրքիայի նախագահին 2015 թ. ապրիլի 24-ին այցելել Երևան: «Պաշտոնապես հրավիրում եմ Թուրքիայի նախագահին, որն ընտրվելու է առաջիկա նախագահական ընտրություններում, 2015 թ. ապրիլի 24-ին այցելել Հայաստան և առերեսվել սեփական պատմությանը»:
Օգոստոսի 28-ին Անկարայում Թուրքիայի նորընտիր նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալության արարողությունից հետո օտարերկրյա պատվիրակությունների ղեկավարների համար կազմակերպված ընդունելության ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը կարճ զրույց ունեցավ Էրդողանի հետ և նրան փոխանցեց Հայաստանի նախագահի պաշտոնական հրավերը՝ ներկա գտնվել 2015 թ. ապրիլի 24-ին Երևանում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը:

10 Сентябрь 2014 - 08:10 AMT
Католикос Великого дома Киликийского Арам I присутствовал на литургии в церкви Святого Креста в Вашингтоне. По сообщению Asbarez, после торжественной литургии, на которой присутствовали видные члены диаспоры, Католикос выступил с речью по ряду насущных для Армении и армянства вопросов.
В частности, Католикос напомнил о приближающемся 2015 годе и 100-летней годовщине Геноцида армян. Католикос призвал всех армян объединить усилия и требовать справедливости от Турции за 1.5 миллионов жертв и восстановления прав выживших.
Католикос также отметил важность сохранения веры и призвал армян оставаться в лоне армянской церкви: «Армяне – не только первые, кто принял христианство в качестве государственной религии, они также проливали свою кровь за веру. Как писал один древний историк, вера для армян – как кожа». В связи с этим он отметил, что никакая сила не может заставить армян отказаться от своей веры. «Она провела наш народ сквозь историю», – подчеркнул Арам I.
Армянская диаспора и государственные структуры активно готовятся к столетней годовщине Геноцида армян, в том числе, стараясь добиться максимального признания факта геноцида и криминализации его отрицания. Так, 9 сентября парламент Греции принял закон, среди прочего, криминализирующий отрицание Геноцида армян в Османской империи. Закон предусматривает тюремный срок и штраф за отрицание факта геноцида. Греция стала третьей страной после Швейцарии и Словакии, криминализировавшей отрицание Геноцида армян.
Аналогичное решение может вскоре принять и Франция: инициатор законопроекта о криминализации отрицания факта Геноцида армян Валери Буайе отмечает, что Франция официально признает два Геноцида – Холокост и Геноцид армян, но только отрицание Холокоста в стране наказуемо. Буайе уверена, что эту несправедливую ситуацию необходимо исправить.
Стоить отметить, что в мае, выступая на четвертом заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, президент РА Серж Саргсян пригласил президента Турции в Ереван 24 апреля 2015 года: «Официально приглашаю Президента Турции, который будет избран во время предстоящих выборов, 24 апреля 2015 года посетить Армению и встать лицом к лицу с красноречивыми свидетельствами истории Геноцида армян».