Թուրքիայի արտգործնախարարությունն ուշադիր հետևել է Հունաստանի խորհրդարանի` սեպտեմբերի 9-ին ընդունած Ռասիզմի և այլատյացության համար պատիժ սահմանող օրենքի նախագծի նախապատրաստման գործընթացին` հունական իշխանություններին պարբերաբար հորդորելով գործել անհրաժեշտ ճշգրտությամբ:
Այս մասին հայտարարություն է տարածել Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Թանջու Բիգլիչը` նշելով, որ այս համատեքստում կարևորում են խորհրդարանի սեպտեմբերի 5-ի նիստում Հունաստանի արդարադատության և մարդու իրավունքների նախարարի հայտարարությունը, թե օրենքը չի անդրադառնալու երկրի արտաքին քաղաքականության վրա և ոչ մի երկիր չի թիրախավորում, այդ թվում` Թուրքիան, նշվում է այդ երկրի ԱԳՆ պաշտոնական կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ:
Մարդկության դեմ հանցագործությունները, այդ թվում և Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը քննարկվել էր նաև սեպտեմբերի 5-ին կայացած Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Հունաստանի վարչապետ Անտոնիս Սամարասի հանդիպմանը Ուելսում։ Էրդողանը Հունաստանի վարչապետին զգուշացրել է, որ այդ օրինագիծը թուրք-հունական հարաբերություններում խնդիրների պատճառ կդառնա:
Հունական կողմն էլ ընդգծել էր, թե օրինագիծը համապատասխանում է միջազգային իրավունքին և Եվրոպայում ընդունված որոշումներին: Ըստ հունական կողմի՝ օրենքը պատրաստվել է ի նշան զոհվածների հիշատակի հանդեպ հարգանքի և որևէ կերպ չի առնչվում ժամանակակից Թուրքիայի հետ հարաբերություններին:
Թուրքիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը նաև նշել է, թե «Այլատյացության դեմ պայքար» անվամբ օրենքը դեմ է «ժողովրդավարության սկզբունքներին և ժողովրդավարության սկիզբ համարվող բազմակարծությանը»: Հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ օրենքը կարող է խտրականության տեղիք տալ Արևմտյան Թրակիայի թուրք փոքրամասնության, ինչպես նաև Ռոդոս և Կոս կղզիներում բնակվող իրենց քաղաքացիների հանդեպ: Թուրքական կողմը մտահոգություն է հայտնում, որ Հունաստանում բնակվող թուրքերի նկատմամբ կարող է օրենքը խախտելու համար պատիժ սահմանվել:
20-րդ դարի ցեղասպանությունների և մարդկայնության դեմ ոճրագործությունների ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծ է ներկայացվել նաև Ֆրանսիայի խորհրդարան: Հեղինակը խորհրդարանի պատգամավոր Վալերի Բուայեն է, որը նշել է, որ Ֆրանսիան պաշտոնապես ճանաչել է երկու ցեղասպանություն՝ Հոլոքոսթն ու Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն պատժելի է միայն Հոլոքոսթի ժխտումը: Բուայեն վստահ է, որ այդ ոչ արդարացի իրավիճակը շտկման կարիք ունի:Սա Վալերի Բուայեի նախաձեռնած առաջին նման օրինագիծը չէ: Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացումը նաև Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի նախընտրական խոստումն է:

МИД Турции отреагировал на принятие парламентом Греции законопроекта, криминализирующего отрицание геноцида армян и греков в Османской империи. Заявление пресс-секретаря МИД Танжу Билгича размещено на сайте дипломатического ведомства.
В заявлении отмечается, что Турция внимательно следила за обсуждением законопроекта и всегда призывала Грецию проявлять осторожность в этом вопросе.
Анкара подчеркивает, что в ходе обсуждения законопроекта было отмечено, что закон и его формулировки не станут элементами внешней политики в отношении Турции или иных стран. В то же время, принятие законопроекта оценивается как «отход от свободы слова». В заявлении отмечается, что закон может быть дискриминационным в отношении турецких общин в Восточной Фракии, на островах Родос и Кос. Турецкая сторона выражает обеспокоенность возможностью наказания проживающих в Греции турок за нарушение закона.
9 сентября парламент Греции принял закон против дискриминации, нетерпимости и расизма, предусматривающий, среди прочего, уголовное преследование за отрицание факта Геноцида армян в Османской империи. За законопроект проголосовало 54 депутата, против – 42, 3 депутата воздержались. В зависимости от статуса совершившего преступление и ряда других обстоятельств, закон предусматривает штраф от 5 до 100 тысяч евро и заключение от трех месяцев до пяти лет. Законопроект находился в повестке парламента почти год. Турецкая сторона пыталась торпедировать принятие закона, оказывая давление на власти Греции. Вопрос обсуждался также на встрече президента Турции Эрдогана и премьер-министра Греции Антониса Самараса 5-го сентября в ходе Уэльского саммита НАТО.
Аналогичное постановление обсуждается также в парламенте Франции: законопроект внесен депутатом Валери Буайе, утверждающей, что Франция официально признает два Геноцида – Холокост и Геноцид армян, но только отрицание Холокоста в стране наказуемо. Буайе уверена, что эту несправедливую ситуацию необходимо исправить. Подобные законы действуют также в Швейцарии и Словакии.