12 Սեպտեմբեր 2014 - 10:53 AMT
Արգենտինայի հրապարակներից մեկի անվանափոխման նախագիծը հետ է կանչվել Բուենոս Այրեսի օրենսդիր ժողովից: Նախագիծը երկրի հայ համայնքի սուր քննադատությանն էր արժանացել, մասնավորապես մի շարք ձևակերպումների պատճառով, ինչպես օրինակ՝ Ադրբեջանի անկախության առաջին տարիները «մթագնեց հարևան Հայաստանի հետ ղարաբաղյան պատերազմը», կամ «Ադրբեջանը կարողացավ ոչ միայն խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում, այլև տնտեսական և քաղաքական կայունություն ապահովել իր ժողովրդի համար»:
Հարավային Ամերիկայում Հայ դատի հանձնախմբի տնօրեն Կարոլինա Ղարագյոզյանը նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են շտկել երկրի իմիջը, որտեղ մշատպես խախտվում են մարդու իրավունքները:
«Նախագծում ասվում է, թե Ադրբեջանը փորձում է խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում, այն դեպքում, երբ իրականում երկրի իշխանությունները բոյկոտում են միջնորդության փորձերը ղարաբաղյան հակամարտության հարցում, իսկ նախագահը սպառնում է շարունակել պատերազմը: Նախագահը հայտարարում է, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանը միասին են աշխատելու «ցրելու համար առասպելը Հայոց ցեղասպանության մասին»: Բուենոս Այրեսի համար անընդունելի է տեղի տալը ադրբեջանական լոբբիին, որը շարունակում է ժխտողական քաղաքականությունը, այն դեպքում, երբ քաղաքում պատրաստվում են անդրադառնալ մարդկայնության դեմ այդ սարսափելի ոճրի 100-ամյա տարելիցին»,-ասել է նա:
Քննարկումից հետո օրինագծի հեղինակ Ալեխանդրա Կաբալերոն հայտարարել է, որ ետ է կանչում օրինագիծն ու ներողություն է խնդրել: «Ես լավ եմ ծանոթ հայ համայնքի հետ և կիսում եմ նրա ցավը: Ես սխալմամբ ստորագրել եմ նախագիծը՝ տարբեր երկրների պատվին հասարակական վայրերն անվանակոչելու վերաբերյալ այլ նախագծերի հետ միասին: Ցավում եմ, և ներողություն եմ խնդրում նրանցից, ում, հնարավոր է, ցավ է պատճառել դա, և ով իմ սխալի պատճառով իրեն վիրավորված է զգացել: Նաև շնորհակալ եմ իմ ընկերներին, ովքեր նախազգուշացրեցին ինձ իմ անփութության մասին», ասել է նա:
Ավելի վաղ Բուենոս Այրեսի քաղաքային իշխանությունները, հաշվի առնելով հայ համայնքի դժգոհությունը, հրաժարվեցին Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Աթաթուրքի արձանը կանգնեցնելու մտադրությունից: Ադրբեջանի իշխանությունները շատ են կարևորում տարբեր երկրներում նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի պատվին հրապարակների անվանակոչումն ու հուշարձանների տեղադրումը: Ճիշտ է, նման նախաձեռնությունները հակազդեցության էլ են հանդիպում: 2013-ին ապամոնտաժվեց Մեխկոյում արդեն կանգնեցված Հեյդար Ալիևի արձանը: Հուշարձանը որոշեցին հանել, երբ քննադատություն հնչեց Մահաթմա Գանդիի և Ուինսթոն Չերչիլի արձանների հարևանությամբ նման ոչ միանշանակ անցյալ ունեցող մարդու արձանը կանգնեցնելու վերաբերյալ:

12 Сентябрь 2014 - 10:18 AMT
Проект о переименовании одной из площадей столицы Аргентины Бунос-Айреса отозван из законодательного собрания города.
Проект переименования вызвал критику со стороны армянской общины, в частности, из-за формулировок о том, что «первые годы независимости Азербайджана были омрачены Карабахской войной с соседней Арменией», или «Азербайджан не только пытается умиротворить регион, но и достиг экономической и политической стабильности для своего народа».
Директор Армянского национального комитета в Южной Америке Каролина Карагезян отметила, что азербайджанские власти пытаются подкорректировать устоявшийся имидж страны, где постоянно нарушаются права человека. «В проекте говорится, что Азербайджан пытается установить мир в регионе, тогда как на самом деле власти страны бойкотируют попытки посредничества в карабахском конфликте, а президент угрожает продолжить войну. Президент заявляет, что Турция и Азербайджан будут вместе работать «с целью развеять миф о Геноциде армян». Для Буэнос-Айреса неприемлемо поощрять азербайджанское лобби, продолжающее политику отрицания, в то время как город собирается отмечать 100-летие этого преступления против человечества», – отметила она.
После обсуждения автор законопроекта Алехандра Кабалеро заявила, что отзывает его, и извинилась. «Я хорошо знакома с армянской общиной, разделяю ее боль. Я подписала проект по ошибке, среди прочих других, подразумевающих переименование публичных мест в честь других стран. Я извиняюсь перед теми, кто мог быть оскорблен ошибкой и благодарю друзей, заметивших мою невнимательность», – сказала она.
Ранее власти Буэнос-Айреса, учтя недовольство армянской общины, отказались устанавливать в городе памятник основателю нынешней Турецкой республики Мустафе Кемалю Ататюрку.
Власти Азербайджана уделяют большое внимание переименованию площадей и памятников экс-президенту Гейдару Алиеву в различных частях света. Правда, инициативы не всегда проходят глядко. Так, в 2013 году был демонтирован памятник Гейдару Алиеву в Мехико, на Авеню Реформа, установленный за полгода до этого. Памятник решили убрать после критики установки монумента человека с неоднозначным прошлым рядом со скульптурами Махатмы Ганди и Уинстона Черчилля.