Թուրքիայի ԵՄ գծով նախարար Վոլկան Բոզկիրը Լիսաբոն այցելության ժամանակ անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին և դրանց կարգավորման հավանականությանը: Ըստ Daily Sabah-ի, Բոզկիրը հերթական անգամ հնչեցրել է թուրքական այն թեզը, թե հայերն ու թուրքերը պետք է կողք կողքի ապրեն՝ «խուսափելով անցյալի իրադարձությունները հիշատակելուց»:
Հիշատակելով Թուրքիայի այն ժամանակ վարչապետ, իսկ այժմ նախագահ Էրդողանի հայերին ուղղված նամակը, որտեղ վերջինս ցավակցություն է հայտնել XX դարի սկզբում զոհված հայերի ժառանգներին՝ Բոզկիրը հայտարարել է.«Այդ նամակով մենք ցույց տվեցինք, որ հաշտեցման ձեռք ենք մեկնում և մաքուր էջից ենք սկսում մեր հարաբերությունները ցավագին իրադարձություններից հետո: Եթե մեր գործընկերն ընդունում է այդ պայմանները, մենք կարող ենք նոր էջ բացել: Անհնար է դեպի ապագան գնալ՝ ատելով ու սպանելով միմյանց»:
2008թ. ՀՀ նախագահի նախաձեռնությամբ սկսվեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նոր փուլ: Նախագահը իր թուրք պաշտոնակից Աբդուլլահ Գյուլին հրավիրեց Երևան՝ համատեղ դիտելու երկու երկրների ֆուտբոլի հավաքականների հանդիպումը, և առաջարկեց կարգավորել հարաբերություններն առանց նախապայմանների: Սեպտեմբերի 6-ին Գյուլը ժամանեց Երևան՝ սկսվեց մի գործընթաց, որը ստացավ «ֆուտբոլային դիվանագիտություն անվանումը»:
2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ՀՀ և ԹՀ ԱԳ նախարարները ստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» Արձանագրություններ:
Արձանագրությունների ստորագրումից հետո Թուրքիան, կտրուկ փոխելով իր դիրքորոշումը և հրաժարվելով «խելամիտ ժամկետներում» և առանց նախապայմանների երկկողմ հարաբերությունները կարգավորելու ձեռք բերված համաձայնությունից, Թուրքիայի Ազգային Մեծ Ժողովում Արձանագրությունների վավերացումը պայմանավորեց ԼՂ-ի հիմնահարցի կարգավորմամբ: 2010թ. ապրիլի 22-ին, հաշվի առնելով թուրքական կողմի պատճառով ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև արձագանքելով ՀՀ իշխող կոալիցիայի կուսակցությունների քաղաքական խորհուրդների համատեղ դիմումին, ՀՀ նախագահը հրամանագիր ստորագրեց Արձանագրությունների վավերացման գործընթացի կասեցման մասին:

15 Сентябрь 2014 - 11:47 AMT
Турецкий министр по делам ЕС Волкан Бозкыр в ходе визита в Лиссабон затронул тему армяно-турецких взаимоотношений и возможности их нормализации. По сообщению Daily Sabah, Бозкыр в очередной раз озвучил турецкую позицию о том, что стороны должны жить вместе «избегая упоминаний того, что произошло в прошлом».
Упомянув о письме тогда премьер-министра, а ныне президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, где последний соболезновал потомкам погибших в начале 20-го века армян, Бозкыр заявил: «Этим письмом мы показали, что протягиваем руку мира и начинаем отношения с чистого листа после болезненных событий. Если наш партнер принимает условия, мы можем открыть эту новую страницу. Невозможно идти в будущее, ненавидя и убивая друг друга».
В письме, опубликованном накануне 99-летия геноцида армян, Эрдоган избег упоминания слова «геноцид» и представил события как гибель граждан империи разной этничности и религии. «Мы желаем, чтобы души армян, погибших в событиях начала 20 в., покоились с миром, а их внукам передаем свои соболезнования. Мы вспоминаем о всех гражданах Османской империи, какой бы этнической или религиозной принадлежности они не были, которые погибли в тот же период в подобных условиях. Пусть покоятся с миром», – говорилось в письме.
Предыдущая попытка нормализации армяно-турецких отношений была предпринята президентом Армении Сержем Саргсяном практически сразу после избрания президентом в 2008 году. Президент тогда пригласил своего коллегу Абдуллу Гюля посетить матч сборных стран по футболу в Ереване и предложил нормализовать отношения без предусловий. 6 сентября Гюль приехал в Ереван. Таким образом был запущен процесс, названный, в честь выбранного повода, «футбольной дипломатией».
10 октября 2009 года главы МИД Армении и Турции Эдвард Налбандян и Ахмед Давутоглу подписали в швейцарском Цюрихе «Протокол об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Республикой Турция» и «Протокол о развитии отношений между Республикой Армения и Республикой Турция».
Однако после подписания протоколов Турция резко изменила позицию, и, отказавшись от достигнутых соглашений нормализовать отношения в разумные сроки и без всяких предусловий, обусловила ратификацию договоров урегулированием карабахского конфликта. В апреле 2010 года входящие в армянскую правящую коалицию партии обратились к президенту с предложением приостановить процесс. Президент Армении Серж Саргсян 22 апреля 2010 года подписал указ о приостановлении процесса ратификации.