ԱՄՆ Սենատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեն քննարկել է Ռիչարդ Միլզի ու Ռոբերտ Սեկուտի թեկնածությունները Երևանում և Բաքվում ԱՄՆ դեսպանների պաշտոնների համար:
Ըստ Asbarez-ի, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի թեկնածու Ռիչարդ Միլզը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգներն ու աշխարհն իրենց համերաշխությունը կհայտնեն հայ ժողովրդին հաջորդ տարի՝ նշելով «20-րդ դարի ամենասարսափելի վայրագություններից մեկի» 100-ամյա տարելիցը:
Միլզը խուսափել է «ցեղասպանություն» եզրույթից՝ նկարագրելով 1915 թ. իրադարձությունները: Միլզը նաև կոչ է արել Թուրքիային գործակցել Հայաստանի հետ, որպեսզի երկու երկրները կարողանան խաղաղ ու արդյունավետ հարաբերություններ հաստատել:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ Միլզը աջակցություն է հայտնել արձանագրություններին, որոնք ստորագրել են երկու երկրների ԱԳ նախարարները: Նա նշել է, որ գործընթացը արգելակվել է, քանի որ Թուրքիան չի վավերացրել փաստաթուղթը:
Անդրադառնալով տնտեսական բնույթի հարցերին՝ Միլզը, հավանություն չտալով ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու որոշմանը, միևնույն ժամանակ հայտարարել է, որ հարկավոր է ավելացնել ամերիկյան ներդրումների ծավալը Հայաստանում: Նա նշել է նաև, որ Վաշինգտոնը դիտարկում է Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագրի շուրջ Երևանի հետ բանակցելու հարցը:
Երկու թեկնածուներին հարցեր ուղղվեցին ղարաբաղյան կարգավորման օրակարգի մասին: Եվ Միլզը, և Սեկուտը նշեցին, որ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում: Սակայն նրանցից ոչ մեկը չխոսեց Իլհամ Ալիևի դերի մասին շփման գծում վերջին իրադարձությունների ժամանակ, երբ մեծաթիվ զոհեր եղան:
Միևնույն ժամանակ հաստատվեց Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում Ջոն Բասի թեկնածությունը: Ըստ Milliyet-ի, վերջինս հայտարարել է, որ բոլոր ջանքերը կգործադրի հայ-թուրքական, ինչպես նաև թուրք-իսրայելյան և թուրք-կիպրոսյան հարաբերությունների կարգավորման համար: Պարբերականը նշում է, որ Բասը հայտնի է իր սերտ հարաբերություններով հայամետ սենատոր Մենենդեսի հետ:
Հայաստանում ԱՄՆ գործող դեսպան Ջոն Հեֆերնը նշանակվեց այդ պաշտոնում 2011-ին՝ փոխարինելով Մարի Յովանովիչին: ԱՄՆ դեսպանները խուսափում են «ցեղասպանություն» եզրույթից՝ 20-րդ դարի ողբերգական իրադարձություններին անդրադառնալիս: Միակ բացառությունը դեսպան Ջոն Էվանսն էր, որը սակայն ազատվեց աշխատանքից 2006-ին:

Комитет Сената США по международным отношениям рассмотрел кандидатуры Ричарда Миллса и Роберта Секуты на должность послов в Ереване н Баку.
По сообщению Asbarez, кандидат на должность посла США в Армении Ричард Миллс заявил, что Соединенные Штаты и мир будут солидарны с армянским народом в следующем году, чтобы отметить годовщину «одного из самых страшных зверств 20-го века».
Миллс избежал употребления слова «геноцид» при описании событий начала 20 века. Миллс также призвал Турцию сотрудничать с Арменией, чтобы обе страны могли начать развитие мирных и продуктивных отношений.
Говоря о повестке армяно-турецких отношений, Миллс выразил поддержку протоколам, подписанным министрами иностранных дел двух стран. Он отметил, что процесс застопорился из-за отказа Турции ратифицировать документ.
Говоря о вопросах экономического характера, Миллс осудил решение Армении присоединиться к Евразийскому экономическому союзу, а также заявил о необходимости большего объема американских инвестиций в Армению. Он отметил также, чо Вашингтон рассматривает вопрос о проведении с Ереваном переговоров относительно Рамочного соглашения по торговле и инвестициям.
В то же время, утвержден новый посол США в Турции Джон Басс. Последний, по сообщению Milliyet, заявил, что приложит все усилия для нормализации армяно-турецких и, турецко-израильских и турецко-кипрских отношений. Издание отмечает, что Басс известен близкими отношениями с проармянским сенатором Менендесом.
Обоим кандидатам были заданы вопросы о повестке урегулирования карабахского конфликта. И Миллс, и Секута отметили, что военного решения конфликта нет. Однак ни один из них не стал говорить о роли Ильхама Алиева в последнем обострении на линии соприкосновения войск, завершившееся крупными жертвами.
Нынешний посол США в Армении Джон Хефферн был назначен на должность в2011 году, сменив на посту Мари Йованович. Послы США в Армении избегают употребления «геноцид армян» при характеристике событий начала 20 века. Единственным исключением стал Джон Эванс, снятый с должности в 2006 году.