19 Սեպտեմբեր 2014 - 15:06 AMT
Անջատողական ձգտումներ կան Իտալիայում, Իսպանիայում, Ռումինիայում, Բալկաններում ու նույնիսկ Ֆինլանդիայում: PanARMENIAN.Net-ը հիշել է Եվրոպայի ու դրա մերձակայքի ամենանշանակալի տարածաշրջանները, որտեղ բնակչությունն անջատվել է կենտրոնի կամքին հակառակ, կամ դեմ չէր լինի անկախանալուն:
Հյուսիսային Իռլանդիա
Հյուսիսային Իռլանդիան Միացյալ Թագավորության կազմից դուրս գալու հերթական պոտենցիալ թեկնածուն է: Տարածաշրջանը չառանձնացավ Մեծ Բրիտանիայից Իռլանդիայի մյուս մասի հետ, քանի որ բողոքականներն այնտեղ ավելի շատ էին, քան կաթոլիկները: Սակայն, դա բոլորին չէ, որ դուր է գալիս. էթնոկրոնական հակամարտությունը կղզու հյուսիսային մասում 30 տարվա ընթացքում մոտ 3 հազար մարդու կյանք է խլել: Այս պահի դրությամբ ԻՀԲ խմբավորումը դադարեցրել է ակտիվ մարտական գործողությունները, պայքարն ընթանում է քաղաքական հարթակում: Լոնդոնը հրաժարվում է քննարկել անկախության հնարավորությունը, սակայն կողմնակիցների քանակն աճում է բողոքականների համեմատ կաթոլիկների աճին համարժեք:
Կատալոնիա
Դեռևս Իսպանիայի մաս կազմող այդ տարածաշրջանն իր հանրաքվեն կանցկացնի 2014-ի նոյեմբերի 9-ին: Ի տարբերություն Լոնդոնի, Մադրիդը կատալոնացիների հանրաքվեին շատ խանդով վերաբերվեց՝ հայտարարելով, թե այն ոչ մի իրավական ուժ չի ստանա: Կատալոնացիները պայքարում են անկախության համար արդեն 200 տարի՝ փաստացի, 1714 թ. Բարսելոնայի ճակատամարտում պարտվելուց հետո Իսպանիայի կազմի մեջ մտնելու պահից: Անկախության գաղափարն արմատավորված է կատալոնացիների շրջանում, որոնք միլիոնանոց հանրահավաքներ են կազմակերպում հօգուտ անկախության: Տարածաշրջանի բնակչությունը մոտ 7,5 միլիոն է, տարածքը՝ մոտ 32 հազար քառակուսի կիլոմետր:
Բասկերի Երկիր
Անջատողական նկրտումներով Իսպանիայի ևս մի տարածք 2,2 մլն բնակչությամբ և 7,2 հազար քկմ տարածքով: Տարածաշրջանն Իսպանիայի կազմում հայտնվեց XVI դարեսկզբում, ինքնավարություն ստացավ 1936-ին: XX դարի երկրորդ կեսին ԷՏԱ խմբավորումը զինված պայքար էր մղում անկախության համար, որն ուղեկցվում էր ահաբեկչական գործողություններով և սպանություններով. այն հարյուրավոր մարդկանց կյանք խլեց: Այսօր, սակայն, գործընթացը տեղափոխվել է քաղաքական դաշտ՝ 2012-ի ընտրություններում հաղթեցին ազգայնականները, որոնք հանրաքվե են նշանակել 2015-ին:
Կորսիկա
302.000 բնակչությամբ կղզին գրեթե 250 տարի պատկանում է Ֆրանսիային՝ այս ընթացքում բնակչության զգալի մասը կամ անկախություն է ուզում, կամ ինքնավարություն: XX դարի 70-ականներից գործում է ծայրահեղ աջակողմյան «Կորսիկայի ազգային ազատագրման ճակատը», որը հարձակումներ է կազմակերպում բանկերի վրա, ոստիկանների և իշխանության այլ ներկայացուցիչների դեմ: Կազմակերպության հարձակումների և ահաբեկչական գործողությունների արդյունքում հազարավոր մարդիկ են զոհվել:
Բելգիա
Լինելով Եվրոպայի ամենածաղկուն երկրներից մեկը՝ Բելգիան կարող է տրոհվել Ֆլանդրիայի և Վալոնիայի լեզվական և տնտեսական հակասությունների պատճառով: Պառակտումը հանգեցնում է հաճախակի դարձած կառավարական ու քաղաքական ճգնաժամերի: Առավել ակտիվ անջատման գաղափարին սատարում են ֆլամանդացի ազգայնականները, որոնք հաղթեցին 2010 և 2014 թվականների խորհրդարանական ընտրություններում:
Քրդստան
Քրդերն աշխարհի ամենամեծ ժողովուրդն են, որը սեփական պետություն չունի: Նրանք արդեն մոտ մեկ դար պայքարում են անկախության համար, իսկ նպատակն է անկախ Քրդստանի հռչակումը ներկայիս Թուրքիայի, Իրաքի, Սիրիայի ու Իրանի զգալի տարածքներում: Այսօրվա դրությամբ դե-ֆակտո անկախ է Իրաքյան Քրդստանը, քրդերի հսկողության տակ են բավականին մեծ տարածքներ Սիրիայում, իսկ Թուրքիայում մարտական գործողությունները ժամանակավորապես դադարեցվել են, այդ թվում՝ տնտեսական նկատառումներով. քրդական նավթը համաշխարհային շուկա է դուրս գալիս Թուրքիայի նավահանգիստներով:
Նովոռոսիա
Ուկրաինայի պայմանականորեն «ռուսական» և ուկրաինամետ շրջանների միջև հակասություններ միշտ են եղել: Կտրուկ սրացում տեղի ունեցավ 2014-ին՝ Կիևի «մայդանից», նախագահ Յանուկովիչի պաշտոնանկումից և Ռուսաստանին Ղրիմի միացումից հետո: Դոնբասում հռչակվեցին Դոնեցկի ու Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունները: Դրան հաջորդեց Կիևի հետ պատերազմը, որի ժամանակ Ռուսաստանը լուրջ նյութական աջակցություն ցուցաբերեց ինքնահռչակ հանրապետություններին: Կիևին չհաջողվեց վերականգնել վերահսկողությունն այդ տարածքում, այս պահի դրությամբ հակամարտության գոտում հրադադար է:
Ղրիմ
Տարածաշրջանը հայտնվեց Ուկրաինական ԽՍՀ կազմում նախորդ դարի 50-ականներին, 2014-ի տվյալներով թերակղզու բնակչության մեծ մասը ռուսներ են: Մայդանից հետո Ռուսաստանը զորքերը մտցրեց Ղրիմ: Անցկացվեց հանրաքվե, բնակչության մեծ մասը հանդես եկավ Ռուսաստանին միանալու օգտին: Ուկրաինան չի ճանաչում հանրաքվեի արդյունքները և Ղրիմը գրավյալ տարածք է համարում:
Կոսովո
Ալբանացի անջատողականները զինված պայքար էին մղում Հարավսլավիայի դեմ 90-ականների սկզբից: 1999-ին ՆԱՏՕ-ի զորքերի կողմից Հարավսլավիայի ռմբակոծությունից հետո Բելգրադը փաստացի կորցրեց տարածաշրջանի հանդեպ վերահսկողությունը: 2008-ին Կոսովոյի իշխանություններն անկախություն հռչակեցին, որը ճանաչել է մոտ 100 երկիր, ներառյալ գրեթե բոլոր եվրոպական պետությունները:
Հյուսիսային Կիպրոս
Կիպրոսի թուրքական և հունական համայնքների միջև հակամարտությունն առաջացավ Մեծ Բրիտանիայից կղզու անկախացումից գրեթե անմիջապես հետո: Հունաստանն ու Թուրքիան կղզու պատճառով մի քանի անգամ պատերազմի եզրին էին: 1974-ին հունական զինվորական խունտայի ռազմական հեղաշրջումից հետո Թուրքիան իր զորքերը Կիպրոս մտցրեց: Հունական բնակչությունը հեռացավ կղզու հյուսիսային մասից, որտեղ հռչակվեց Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետություն, որը ճանաչված է միայն Թուրքիայի կողմից:
Աբխազիա
Թբիլիսիի հետ հակամարտությունն առաջացավ Խորհրդային Միության փլուզման հետևանքով: Արյունահեղ պատերազմից հետո Վրաստանը կորցրեց հանրապետության հանդեպ հսկողությունը: 2008-ի ռուս-վրացական պատերազմից հետո անկախությունը ճանաչեցին Ռուսաստանն ու մի քանի այլ երկիր:
Հարավային Օսիա
Ինչպես և Աբխազիայի դեպքում, տարածաշրջանն ԽՍՀՄ փլուզումից հետո անջատվեց Վրաստանից: 2008-ին Վրաստանի հետ պատերազմից հետո Ռուսաստանն ու մի քանի այլ երկրներ ճանաչեցին Հարավային Օսիայի Հանրապետության անկախությունը: Այստեղ ուժեղ են ռուսամետ տրամադրությունները, 2014-ին Ռուսաստանին Ղրիմի միանալուց հետո, Հարավային Օսիայում որոշեցին հանրաքվե անցկացնել ՌԴ կազմի մեջ մտնելու վերաբերյալ:
Մերձդնեստր
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո զինված հակամարտություն բռնկվեց ռուսամետ տրամադրված Տիրասպոլի և Քիշնևի միջև, որն ավարտվեց ռուս խաղաղապահների տեղակայմամբ: Մերձդնեստրն անկախություն հռչակեց, սակայն ոչ մի պետության կողմից չճանաչվեց:
Գագաուզիա
Մոլդովական այս տարածաշրջանը մեկ անգամ արդեն՝ 90-ականների սկզբին, անկախություն հռչակեց, սակայն կենտրոնական իշխանություններն ու գագաուզների ղեկավարությունը համաձայնության եկան, որ շրջանը մնա երկրի կազմում: Գագաուզները, սակայն, խոստանում են անկախություն հռչակել, եթե մոլդովացիները որոշեն մտնել պատմականորեն մոտ Ռումինիայի կազմի մեջ:
Լեռնային Ղարաբաղ
1923 թվականին, առանց Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կարծիքը հաշվի առնելու, Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմում կազմավորվեց Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը: Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությունը բռնկվեց 1988 թվականին: Ի պատասխան Ղարաբաղի հայերի խաղաղ և արդարացի պահանջին, որոնք կազմում էին ԼՂԻՄ բնակչության 80 տոկոսը, Ադրբեջանն խաղաղ բնակչության դեմ ագրեսիա սանձազերծեց: 1991-1994 թթ. ազգային-ազատագրական պատերազմի արդյունքում հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: ԼՂՀ ՊԲ-ն անվտանգության գոտի ստեղծեց ԼՂՀ շուրջ, որը 7 շրջան է ներառում: 1994 թվականի մայիսի 11-ին հրադադարի մասին համաձայնություն ձեռք բերվեց (Բիշքեկյան արձանագրություն): Այժմ հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները՝ Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը:

Сепаратизм есть в Италии, Испании, Румынии, на Балканах и даже в Финляндии. PanARMENIAN.Net решил вспомнить самые значимые, но далеко не все страны и регионы Европы и ее восточных рубежей, где население отделилось вопреки воле центра или не прочь бы получить независимость.
Северная Ирландия
Очередной потенциальный кандидат на выход из состава Соединенного королевства. Регион не стал отделяться от Великобритании с остальной Ирландией из-за того, что протестантов там было больше, чем католиков. Это, однако, устроило не всех: этнорелигиозный конфликт на северной части острова за 30 лет стоил жизни более трех тысяч человек. На данный момент группировка ИРА приостановила активную боевую деятельность, борьба идет в политическом русле. Лондон отказывается обсуждать возможность независимости, однако количество ее сторонников растет вместе с ростом процента католиков относительно протестантов в регионе.
Каталония
Испанский (пока) регион наметил проведение своего референдума на 9-ое ноября 2014 года. В отличии от Лондона, Мадрид отнесся к каталонскому плебисциту крайне ревниво, заявив, что никакой юридической силы он не получит. В целом, каталонцы ведут борьбу за независимость почти 300 лет – фактически, с момента вхождения региона в состав Испании после поражения в битве у Барселоны в 1714 году. Идея независимости очень популярна у каталонцев, проводящих миллионные митинги в поддержку независимости. Население региона – более 7,5 миллиона человек, территория – около 32 тысяч квадратных километров.
Страна Басков
Еще один регион Испании с сильными сепаратистскими настроениями и населением в 2.2 миллиона человек, его территория – 7,2 тысяч кв. км. Регион оказался в составе Испании в начале 16 века, автономию получил в 1936 году. Во второй половине 20 века группировка ЭТА вела вооруженную борьбу за независимость, сопровождавшуюся терактами и убийствами, стоящими жизни сотням людей. Сегодня, однако, процесс протекает в политическом русле: на выборах 2012 года победили националисты, назначившие референдум на 2015 год.
Корсика
Остров с населением в 320 тыс. человек принадлежит Франции почти 250 лет – и все это время существенной части населения хочется либо независимости, либо большей автономии. С 70-х годов действует крайне правый «Фронт национального освобождения Корсики», нападающий на банки, полицейских, других представителей власти. В результате нападений и терактов, осуществленых организацией, погибли нексолько тысяч человек.
Бельгия
Одна из наиболее процветающих европейских стран может распасться на Фландрию и Валлонию из-за языковых и экономических конфликтов между регионами. Распри приводят к частым правительственным и политическим кризисам. Наиболее активно идею раздела поддерживают фламандские националисты, победившие на парламентских выборах 2010 и 2014 годов.
Курдистан
Курды – самый многочисленный народ на земле, не имеющий собственного государства. Ведут вооруженную борьбу за независимость в течение почти столетия. Декларируемая задача – провозглашение независимого Курдистана на значительных территориях нынешних Турции, Ирака, Сирии и Ирана. На сегодняшний день де-факто независим Иракский Курдистан, под контролем курдов – значительные территории в Сирии, а война в Турции временно прекратилась, в том числе, по экономическим соображениям: курдская нефть поступает на мировые рынки через порты Турции.
Новороссия
Между условно «русскими» и проукраинскими регионами Украины конфликт существовал всегда. Резкое обострение произошло после киевского «майдана» 2014 года, свержения президента Януковича и присоединения Россией Крыма. В Донбассе были объявлены Донецкая и Луганская народные республики. Последовала война с Киевом, в ходе которой Россия оказала самопровозглашенным республикам серьезную материальную поддержку. Киеву не удалось восстановить контроль над регионом, на данный момент в зоне конфликта поддерживается перемирие.
Крым
Регион оказался в составе Украинской ССР в 50-х годах 20-го века, большинство населения полуострова к 2014 году были русскими. После событий Майдана 2014 года Россия перебросила войска на полуостров. Был проведен референдум, на котором большинство населения выступило за вхождение полуострова в состав России. Украина не признает итогов референдума и считает Крым оккупированной территорией.
Косово
Албанские сепаратисты вели вооруженную борьбу против Югославии с начала 90-х. В 1999 году, после бомбардировок Югославии войсками НАТО, Белград фактически утратил контроль над регионом. В 2008 году власти Косово провозгласили независимость, которая была признана более чем 100 странами, включая почти все европейские государства.
Северный Кипр
Конфликт между турецкой и греческой общинами возник сразу после предоставления острову независимости от Великобритании. Несколько раз Греция и Турция оказывались на грани войны из-за острова. В 1974 году, после военного переворота при поддержке греческой военной хунты, Турция ввела на остров войска. Греческое население покинуло север острова, где была провозглашена Турецкая республика Северного Кипра. ТРСК признается лишь Турцией.
Абхазия
Конфликт с Тбилиси возник во время распада Советского союза. По итогам кровопролитной войны Грузия утратила контроль над республикой. Независимость была признана Россией и несколькими другими странами после российско-грузинской войны в августе 2008 года.
Южная Осетия
Как и в случае с Абхазией, регион отделился от Грузии после распада Советского Союза. В 2008 году, после войны с Грузией, Россия и некоторые другие страны признали независимость РЮО. В регионе сильны пророссийские настроения, в 2014 году, после присоединения к России Крыма, в Южной Осетии решено провестир референдум о вхождении региона в состав РФ.
Приднестровье
После распада СССР вспыхнул вооруженный конфликт между пророссийски настроенным Тирасполем и Кишиневом, завершившийся с вводом в регион российских миротворцев. Самопровозглашенная Приднестровская республика не признана ни одним государством.
Гагаузия
Молдавский регион однажды – на заре 90-х, уже объявил независимость, однако позже центральные власти и руководство гагаузов сошлись на том, что регион останется в составе страны. Гагаузы, однако, обещают провозгласить независимость, если молдаване решат войти в состав исторически родственной Румынии.
Нагорный Карабах
В 1923 году, без учета мнения населения жителей Нагорного Карабаха, в составе Азербайджанской ССР была образована Нагорно-Карабахская автономная область. Карабахско-азербайджанский конфликт начался в 1988 году. В ответ на мирные требования армян Карабаха, которые составляли 80% населения Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), Азербайджан развязал агрессию против мирного населения. В результате национально-освободительной войны 1991-1994гг. была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика. Армия обороны НКР также создала зону безопасности вокруг НКР, включающую 7 районов. 11 мая 1994 года было достигнуто соглашение о прекращении огня (Бишкекский протокол). В настоящее время урегулированием конфликта занимаются сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Франция, США и Россия.