20 Սեպտեմբեր 2014 - 07:45 AMT
Թուրքիայի իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության հռչակած Նոր Թուրքիան սարսափելի տեղ է, որտեղ մարդու իրավունքներն ու ընդդիմախոսների հետապնդումները սովորական երևույթ են:
Այդ մասին Today'sZaman-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Դինքի մրցանակի դափնեկիր, Թուրքիայի մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպության ղեկավար Շեբնեմ Քոնուր Ֆինչանչեն:
«Նոր Թուրքիան», նրա հռետորաբանությունն ահավոր են: Մենք գիտենք, թե ինչպես է պետությունն այդ նոր Թուրքիան գովազդում: Նոր Թուրքիան ամբոխներն են, որ հալածում են երեխային կորցրած մորը»,-ասել է նա՝ ակնարկելով Էրդողանի ընտրարշավի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպը, երբ ամբոխը սուլում ու ճչում էր, լսելով այն դեռահասի մոր անունը, որը զոհվեց 2013-ին Գեզի պուրակի ցույցերը ցրելու ժամանակ:
Ֆինչանչեն Դինքի մրցանակին արժանացավ սեպտեմբերի 15-ին՝ լրագրողի ծննդյան օրը, պետության հովանու տակ գտնվող անհետացած երեխաների մայրերին իրավապաշտպանական աջակցության համար:
Անդրադառնալով Դինքի սպանության գործի հետաքննությանը՝ նա նշեց, որ հույս չունի, թե գործը կբացահայտվի, «թվում է սա այն գործերից է, որն արգելակվում է ամեն հերթական դատավարությունից հետո»,-ասել է նա:
2007-ի հունվարի 19-ին Դինքը սպանվեց «Ակոս»-ի խմբագրատան դիմաց: Բոլոր մեղավորները դեռ դատապարտված չեն: Գործի նոր մանրամասներ են բացահայտվում:

20 Сентябрь 2014 - 07:02 AMT
Заявляемая правящей в Турции Партией справедливости и развития Новая Турция является страшным местом, где нарушения прав человека и преследования оппонентов – обычное явление.
Об этом в интервью газете Today'sZaman заявила получатель премии Динка, глава Турецкой организации по защите прав человека Шебнем Конур Финчанче.
«Новая Турция – и ее риторика страшны. Мы знаем, как государство эту новую Турцию рекламирует. Новая Турция – это толпы, освистывающие мать, потерявшую ребенка», – сказала она, намекая на инцидент во время предвыборной кампании Эрдогана, когда толпа начала свистеть и улюлюкать при упоминании имени матери подростка, погибшего в результате действий полиции при разгоне демонстрации в стамбульском парке Гези в 2013 году.
Финчанче получила премию Динка 15 сентября – в день рождения журналиста, за правозащитную деятельность по поддержке матерей, чьи дети исчезли после того, как были переведены под опеку государства.
Комментируя расследование убийства Динка, она отметила, что не надеется на скорое раскрытие дела. «кажется, что это будет одним из тех дел, которые блокируются после каждого судебного очередного разбирательства», – отметила она.
Грант Динк был убит 19 января 2007 года у редакции газеты “Акос” в Стамбуле. После почти двухлетнего судебного заседания виновные в убийстве не осуждены. В деле раскрываются все новые и новые подробности, в частности, о причастности к убийству Динка членов террористической организации «Эргенекон». После убийства Гранта Динка Турцию покинул нобелевский лауреат Орхан Памук, которому также угрожали физической расправой.