20 Սեպտեմբեր 2014 - 07:42 AMT
Թբիլիսիի հայկական Հավլաբար թաղամասում գտնվող Սբ Մինաս եկեղեցու տանիքը սեպտեմբերի 19-ի երեկոյան փլուզվել է : Պատճառը տանիքի փայտե կառույցների փտած լինելն է, հայտարարել է Վրաստանի Մշակութային ժառանգության գործակալության փորձագետ Գիա Սոսանիձեն:
«Բավականին երկար ժամանակ եկեղեցին չի վերանորոգվել, ինչի արդյունքում փտել է անձրևաջրերի հետևանքով»,- ասել է նա, գրում է Cilinet-ը:
Սբ Մինասը կառուցվել է 1790 թվականին: Սկզբնական շրջանում եկեղեցին մեծ կառույց չի եղել, և 1870 թվականին անհրաժեշտություն է առաջացել առավել մեծացնել եկեղեցու շինությունը: Եվ 1883թ-ի հունվարի 2-ին հին եկեղեցու տեղում կառուցվել է Երևանցոց Սբ Միասնը: Խորհրդային տարիներին եկեղեցին զրկվել է գմբեթից և օգտագործվել որպես արհեստանոց: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Երևանցոց Սբ Մինասը «վիճելի» եկեղեցիների թվին է դասվել, և տեղաբնակներն այնտեղ պահպանել են օգտագործման համար ոչ պիտանի իրերը:
Չնայած Վրաստանի մշակույթի նախարարությունը Սուրբ Մինաս եկեղեցին ընդգրկել է մշակութային հուշարձաների ցանկում` դրա տարածքն այսօր սեփականաշնորհված է եկեղեցու բակի բնակիչների կողմից:
«Մինչ սեփականաշնորհելը փոխեցին եկեղեցու հասցեն, որից հետո սեփականաշնորհեցին: Մենք դիմել ենք իրավապահ մարմիններին, արդեն մեկ տարի է՝ հարուցվել է գործ Վիրահայոց թեմի և սեփականաշնորհած բնակիչների միջև, սակայն դեռ ոչ մի պատասխան չկա»,- ասել է վիրահայոց թեմի իրավական հարցերի պատասխանատու Լևոն Իսախանյանը:
Սուրբ Մինասի եկեղեցու ամբոջ տարածքը պետռեգիստրում գրանցված է որպես հարևաններից մեկի տան դահլիճ և նրան է պատկանում: Վրաստանի Մշակութային ժառանգության գործակալության փորձագետ Գիա Սոսանիձեն նշել է, որ քանի դեռ իրավական հարցերը չեն լուծվել, չեն կարող սկսել եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները:
Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում սա երրորդ դեպքն է, երբ Թբիլիսիում հայկական եկեղեցի է քանդվում: 2009-ին քանդվեց Սբ Մուղնեցոց եկեղեցին, իսկՍբ Նշան եկեղեցում2012-ին հրդեհ էր բռնկվել:

Вечером 19 сентября рухнула крыша армянской церкви Святого Минаса, находящейся в армянском квартале Авлабар Тбилиси.Эксперт Агентства охраны кльтурного наследия Грузии Гия Сосанидзе сообщил civilnet, что обрушение произошло из-за прогнивших деревянных подпорок церкви.
«Церковь не ремонтировалась долгое время и сгнила из-за дождевых вод», – отметил он.
Церковь Св. Минаса построена в 1790 году. Первоначально она не была крупной постройкой, и в 1870 появилась необходимость ее расширения. В 1883-м на месте старой церкви построен новый храм Святого Минаса Евреванскго. В советское время купол был снесен, остатки церкви были превращены в мастерскую. После того, как рухнул Советский союз, церковь была объявлена «спорной» и ныне используется жителями близлежащих домов как склад. Вся территория оформлена в регистре как зал дома одного из жителей, и до решения юридических вопросов ремонтировать ее невозможно, говорит Сосканидзе.
«Мы обращались к правоохранительным органам, возбуждено производство между армянской епархией и жителями, присвоившими церковь, но ответов нет», – сообщил Левон Исаханян, ответственный за юридические вопросы армянской епархии.
Это не первый случай обрушения или повреждения армянских церквей в Грузии. В 2009 году рухнула церковь Мугнецоц, в 2012 году от пожара пострадала церковь «Сурб Ншан».