22 Սեպտեմբեր 2014 - 08:04 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մտադիր է հանդիպել հայ և հրեական համայնքների ղեկավարների հետ Նյու Յորքում՝ կլիմայի փոփոխությանը նվիրված Գլխավոր վեհաժողովի 69-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում:
Ըստ Sabah-ի, Էրդողանը կհանդիպի ԱՄՆ-ում ՀԱԵ Արևելյան թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Խաժակ Պարսամյանի հետ:
Այդ կապակցությամբ թերթը գրում է, որ իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցությունը քննարկում է Թուրքիայում հայկական կազմակերպությունների գույքը վերադարձնելու հարցը:
Մի քանի օր առաջ հայտնի դարձավ, որ Մեծի Տանն Կիլիկո Կաթողիկոսությունը մոտ ժամանակներս Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանում հայց է ներկայացնելու` պահանջելով իր պատմական կենտրոնի` Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձն իր իրավատիրոջը` հայ եկեղեցուն ու հայ ժողովրդին: Այս մասին «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 5-րդ համաժողովի բացմանը հայտարարել է Մեծ Տանն Կիլիկիո Արամ Ա Կաթողիկոսը` հավելելով, որ եթե դատը մերժվի Թուրքիայի սահմանադրական դատարանի կողմից, այն կներկայացնեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Այցի ընթացքում Էրդողանը կհանդիպի նաև Հրեաների համաշխարհային կոնգրեսի պատվիրակության հետ, որը գլխավորում է Սթիվեն Լաուդերը:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган планирует встретиться с руководителями армянской и еврейской общин в ходе визита в Нью-Йорк в рамках 69-го саммита Генеральной Ассамблеи по изменению климата.
По сообщению Sabah, Эрдоган встретится с предстоятелем Восточной епархии Армянской апостольской церкви в США и президентом Армянского общества помощи Хажаком Барсамяном.
Издание в связи этим пишет, что правящая Партия справедливости и развития обсуждает возможность возвращения армянским организациям их имущества в Турции.
Несколько дней назад стало известно о намерении католикоса Великого дома Киликийского обратиться в Конституционный суд Турции с требованием вернуть церкви здания католикосата Сиса. Он подчеркнул, что подаст иск в Европейский суд по правам человека, если иск будет отклонен в турецком КС. Арам I отметил, что народу, международному сообществу и Турции необходимо всегда напоминать о том, что Армения требует восстановления своих прав и будет продолжать делать это, сколько бы турецкая сторона не пыталась этому воспротивиться.
В ходе визита Эрдоган встретится также с делегацией Всемирного Еврейского конгресса под руководством Рональда Стивена Лаудера.