22 Սեպտեմբեր 2014 - 12:50 AMT
Վատիկան այցի շրջանակում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հարցազրույց է տվել իտալական Corriere della sera օրաթերթին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը հայտարարություն է ակնկալում Թուրքիայից Ցեղասպանության վերաբերյալ:
«Հայաստանը շահագրգռված է սատարել Արևելքի և Արևմուտքի համագործակցությանը: Փոքր երկրները շատ մեծ ռիսկի են դիմում, փորձելով օգտվել որոշումներ կայացնող խոշոր գլոբալ կենտրոնների հակասություններից: Մենք ռազմավարական և տնտեսական հարաբերություններ ունենք ՌԴ հետ, Մոսկվայի հետ նույն հավաքական անվտանգության համակարգի մաս ենք կազմում: Սակայն միևնույն ժամանակ մենք հիանալի հարաբերություններ ունենք ԱՄՆ-ի, Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի հետ: Այսպիսով, նրանց միջև հարաբերությունների լարվածության դեպքում մենք ընտրում ենք անկողմնակալությունը: Մենք մեր արտաքին քաղաքականությունը կառուցում ենք կոնկրետ հարցերի շուրջ»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Այդպիսի քաղաքականության օրինակ է Ղրիմի հարցով քվեարկությունը ՄԱԿ ԳՎ-ում, ասել է Սարգսյանը, որտեղ Հայաստանը դեմ քվեարկեց դատապարտող բանաձևին: Եվ ոչ միայն այն պատճառով, որ այդպես վարվեց Ռուսաստանը: «Ինչպես գիտեք, դեռևս հանգուցալուծված չէ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը՝ հայերով բնակեցված տարածաշրջանի, որն անկախություն է հռչակել Ադրբեջանից: Մեզ համար ժողովրդների ինքնորոշման իրավունքը հիմնարար սկզբունք է: Եվ մենք մերժում ենք այն մոտեցումը, որ համընդհանուր ընդունված սկզբունքի իրացման համար պետք է թույլտվություն հայցել»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Մարտի 27-ին ՄԱԿ ԳՎ-ն բանաձև ընդունեց՝ ապօրինի ճանաչելով Ուկրաինայից Ղրիմի անկախացման հանրաքվեն և հետագա միացումը Ռուսաստանին:
Բանաձևին կողմ քվեարկեցին շուրջ 100 երկրների պատվիրակներ, դեմ՝ 11-ը, ձեռնպահ մնաց 58 երկիր:
Բանաձևին դեմ քվեարկեցին Հայաստանը, Բելառուսը, Բոլիվիան, Վենեսուելան, Կուբան, Հյուսիսային Կորեան, Զիմբաբվեն, Նիկարագուան, Ռուսաստանը, Սիրիան, Սուդանը:
«Ես հիշում եմ, թե ինչպես ԽՍՀՄ փլուզման տարիներին Եվրոպան միակամ սատարեց ինքնորոշման իրավունքին: Հայաստանը, Ադրբեջանը, նույն Ուկրաինան անկախացան հենց այդ գործընթացի արդյունքում: Մի՞թե մենք պետք է սատարենք այդ իրավունքի իրացմանը միայն այնպիսի խոշոր տարածքային կազմավորումների պարագայում, ինչպիսին ԽՍՀՄ-ն էր, իսկ ավելի փոքր կազմավորումների դեպքում՝ ոչ: Հարկ է նշել Կոսովոյի անկախացումը. ոչ մի տարբերություն չկա Լեռնային Ղարաբաղի հետ»,-հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:
Պատասխանելով թղթակցի հարցին, թե արդյո՞ք տարբերություն չկա նույնիսկ Կոսովոյի ու Ղրիմի միջև՝ Հայաստանի նախագահն ասել է. «Ես չեմ կարող դատել Ղրիմի մասին, բայց ակնհայտ է, որ խոսքն ինքնորոշման իրավունքի իրացման մասին է: Ամեն դեպքում, մենք հակասություններ չենք տեսնում ինքնորոշման իրավունքի և տարածքային ամբողջականության սկզբունքի միջև: Երկուսն էլ ՄԱԿ Կանոնադրության հիմնարար սկզբունքներ են», ասել է նախագահը, հայտնում է Ինոպրեսան:
Սերժ Սարգսյանը կարծում է, որ վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո խնդրի լուծումը դեռ հեռու է թվում: Եվ պատճառը միայն Ադրբեջանի ռազմատենչ տրամադրությունները չեն, որին սատարում է Թուրքիան: Այդ երկիրը շարունակում է ժխտել Հայոց ցեղասպանության փաստը: 2015-ին նշվելու է ողբերգական այդ իրադարձությունների 100-ամյա տարելիցը: «100-ամյակի հիշատակման արարողությանը մասնակցելու համար ես նախագահ Էրդողանին հրավիրել եմ, բայց կասկածում եմ, որ նա կգա»,-ասել է Սարգսյանը:
Մայիսին, ելույթ ունենալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների համակարգման պետական հանձնաժողովի 4-րդ նիստում, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրեց Թուրքիայի նախագահին այցելել Երևան 2015-ի ապրիլի 24-ին և առերեսվել սեփական պատմությանը»:
Օգոստոսի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն Անկարայում Թուրքիայի նորընտիր նախագահ Էրդողանի երդման արարողության շրջանակում պատվիրակությունների ղեկավարների պատվին տված ընդունելության ժամանակ կարճ զրույց ունեցավ Էրդողանի հետ և փոխանցեց նրան ՀՀ նախագահի Երևան այցելելու և 2015-ի ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողությանը մասնակցելու պաշտոնական հրավերը:

22 Сентябрь 2014 - 11:29 AMT
В ходе визита в Ватикан президент Армении Серж Саргсян дал интервью итальянской газете Corriere della Sera, подчеркнув, что Армения ждет от Турции заявлений по поводу Геноцида.
«Армения заинтересована в поддержании сотрудничества между Востоком и Западом. Маленькие страны сильно рискуют, пытаясь играть на противоречиях между крупными глобальными центрами принятия решений. Мы имеем стратегические и экономические отношения с Российской Федерацией, вместе с Москвой мы входим в систему коллективной безопасности. Но в то же время у нас прекрасные отношения с Соединенными Штатами, Евросоюзом и НАТО. Таким образом, перед лицом напряженности в их отношениях мы делаем выбор в пользу невмешательства. Мы строим нашу внешнюю политику вокруг конкретных вопросов», – сказал президент Армении.
Примером такой политики может стать голосование в ГА ООН по Крыму, указал Саргсян: Армения проголосовала против принятия резолюции. И не только потому, что Россия поступила аналогичным образом. «Как вам известно, все еще существует проблема Нагорного Карабаха, региона, в котором большинство населения – армяне. Нагорный Карабах провозгласил независимость от Азербайджана. Для нас право на самоопределение народов является основополагающим принципом. Мы отвергаем подход, в соответствии с которым, прежде чем реализовать всеми признанный принцип, требуется испросить разрешения», – говорит армянский президент.
27 марта Генеральная ассамблея ООН приняла резолюцию, признавшую незаконным референдум об отделении Крыма от Украины и последующее присоединение полуострова к России.
«За» резолюцию проголосовали делегаты от 100 стран, «против» – 11 посланников, представители еще 58 держав от голосования воздержались.
«Против» принятия резолюции голосовали Армения, Белоруссия, Боливия, Венесуэла, Куба, КНДР, Зимбабве, Никарагуа, Россия, Сирия, Судан.
«Я вспоминаю, как во времена распада СССР Европа полностью поддержала право на самоопределение. Армения, Азербайджан, та же Украина стали независимыми в ходе этого процесса. Разве мы должны поддерживать осуществление этого права только в отношении таких крупных территориальных формирований, как СССР, но не в отношении более мелких формирований? Стоит вспомнить независимость Косово: нет никакой разницы с Нагорным Карабахом», – заявил Серж Саргсян.
Отвечая на вопрос корреспондента о том, неужели нет разницы даже между Косово и Крымом, президент Армении сказал: «Я не имею права судить о Крыме. Но совершенно очевидно, что речь идет о реализации права на самоопределение. В любом случае, мы не видим противоречия между правом на самоопределение и принципом территориальной целостности. Это два основополагающих принципа Устава ООН», передает Инопресса.
Серж Саргсян полагает, что в сложившихся условиях проблема Нагорного Карабаха будет решена нескоро. И не только по причине воинственных настроений Азербайджана, позиции которого поддерживает Турция. Эта страна продолжает отрицать факт геноцида армянского народа. В 2015 году будет отмечаться 100-летие драматических событий. «Я пригласил на годовщину и президента Турции Эрдогана, но сомневаюсь, что он приедет», – сказал Саргсян.
В мае, выступая на четвертом заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, президент РА Серж Саргсян пригласил президента Турции в Ереван 24 апреля 2015 года: «Официально приглашаю Президента Турции, который будет избран во время предстоящих выборов, 24 апреля 2015 года посетить Армению и встать лицом к лицу с красноречивыми свидетельствами истории Геноцида армян».