25 Սեպտեմբեր 2014 - 10:55 AMT
Հայ բայքերների Armenian Brigade ակումբը Լոս Անջելես-Երևան ավտոարշավ կկազմակերպի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին:
Այդ մասին, ըստ «Նովոստի Արմենիա» գործակալության, հայտարարել է ակումբի հիմնադիր Հարութ Բոգարյանը: «Ամենակարևորը մեզ համար մեր ավանդն ունենալն է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում: Մենք պարբերաբար ակցիաներ ենք կազմակերպում Թուրքիայի դեսպանատան առջև և որոշեցինք խոշոր ակցիա կազմակերպել Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ»,-ասել է նա: Լոս Անջելեսից Երևան կմեկնեն մոտ 40 բայքերներ, որոնք Ծիծեռնակաբերդ կբարձրանան մոտոցիկլետներով, իսկ մյուսներն ակցիա կկազմակերպեն ԱՄՆ-ում:
Ըստ Բոգարյանի, մոտոարշավի ընթացքում ակցիաներ կկազմակերպվեն հայերի հանդեպ անբարյացակամ տրամադրված պետությունների դեսպանատների առջև: «Մենք կրելու ենք պաստառներ ու դրոշներ, իրազեկելու համար հանրությանը Հայոց ցեղասպանության մասին, ինչպես նաև շնորհակալություն ենք հայտնելու այն ժողովրդներին ու երկրներին, որոնք արդեն ճանաչել են Ցեղասպանությունը»,-ասել է նա:
Մոտոարշավի ծրագրով նախատեսվում է ընդգրկել նաև եվրոպական երկրները, սակայն ամեն ինչ կախված է եղանակից, ըստ օդերևութաբանների, ամբողջ մարտ ամսվա ընթացքում Եվրոպայում սպասվում են ձյան տեղումներ, իսկ նման պայմաններում մենք չենք կարողանա մեր ակցիան իրականացնել: Եթե ստիպված լինենք բացառելու Եվրոպան, կերկարացնենք երթուղին ԱՄՆ-ում և ավելի շատ ժամանակ կանցկացնենք Երևանում»,-ասել է նա:

25 Сентябрь 2014 - 10:14 AMT
Клуб армянских байкеров Armenian Brigade совершит мотопробег из Лос-Анджелеса в Ереван, приуроченный к столетию Геноцида армян в Османской империи.
Об этом, по сообщению Новости-Армения, заявил учредитель клуба Арут Багарян.
«Самое важное для нас – внести свой вклад в процесс международного признания Геноцида армян. Мы периодически проводим акции перед посольством Турции, и решили провести крупную акцию к 100-летию Геноцида», – сказал он. В Ереван из Лос-Анджелеса отправятся свыше сорока байкеров, среди них, возможно, будут и иностранцы. 24 апреля 2015 года прибывшие в Ереван байкеры поднимутся к мемориалу Цицернакаберд на мотоциклах, а оставшиеся в Лос-Анджелесе проведут акцию в США.
По словам Багаряна, в ходе мотопробега будут акции перед посольствами недружественных армянам государств. «Мы будем нести плакаты и флаги, чтобы информировать общественность о Геноциде армян, а также поблагодарим те народы и страны, которые уже признали Геноцид», – сказал он.
В мотопробег включены также европейские страны, однако все зависит от погоды. согласно метеопрогнозам, в течение всего марта в Европе ожидаются снегопады, а в таких условиях мы не сможем провести нашу акцию. Если нам придется исключить Европу, мы растянем маршрут в США, и проведем больше времени в Ереване», – сказал он.
Клуб был создан в США в январе 2014 года усилиями пяти армянских байкеров, проживающих в Соединенных Штатах.