26 Սեպտեմբեր 2014 - 07:34 AMT
ԵՄ-ն հայ գերու մահվան փաստով թափանցիկ հետաքննության կոչ է անում. ՄԻԵԴ-ի ներկայացրած վերջնաժամկետը սպառվում է
Եվրամիությունը խորապես ցավում է Լեռային Ղարաբաղի հակամարտության արդյունքում կյանքերի շարունակական ողբերգական կորստի կապակցությամբ, որն առավել է ընդգծում հակամարտության կարգավորմանը շուտափույթ և արդար լուծում գտնելու հրատապությունը։ Այս մասին հայտարարել է Եվրամիության ընդլայնման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի խոսնակ Պետեր Ստանոն՝ հավելելով, որ նաև ցավակցություն են հայտնում Կարեն Պետրոսյանի, ինչպես նաև մյուս հայ և ադրբեջանցի զոհերի ընտանիքներին:
«ԵՄ-ն ընդգծում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում երկու կողմերի ունեցած պարտավորությունները, մասնավորապես նրանց, որոնք վերաբերում են քաղաքացիական անձանց և հակամարտությունների ժամանակ կալանավորված անձանց հետ վարվելուն և ԵՄ-ն կոչ է անում նման միջադեպերի լիարժեք և թափանցիկ հետաքննություններ անցկացնել։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին և Հայաստանին՝ Միջազգային Կարմիր խաչի կոմիտեին տրամադրել անարգել մուտք և ցուցաբերել հնարավոր ամբողջ աջակցությունը՝ հակամարտության արդյունքում մահացած կամ կալանավորված անձանց գործերին միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան արագ լուծում տալուն»,- ասել է Պետեր Ստանոն, գրում է Panorama.am-ը։
Սեպտեմբերի 10-ին Ադրբեջանում գերության մեջ մահացած Կարեն Պետրոսյանի ընտանիքը ներկայացնող աշխատանքային խումբը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ)` խնդրելով դատարանի միջամտությունը Կարեն Պետրոսյանի դին անհապաղ և անվնաս վիճակում ընտանիքին վերադարձնելու հարցում:
Ինչպես հայտնել է «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ն, սեպտեմբերի 12-ին ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանի կառավարությանը խնդրել է մինչև սեպտեմբերի 26-ըբացատրություններ ներկայացնել «Կարեն Պետրոսյանի մարմնի վերադարձման հարցի առնչությամբ Ադրբեջանի պաշտոնական դիրքորոշման և դին ընտանիքին վերադարձնելու ձգձգումների պատճառների մասին»:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ խաղաղ բնակիչ է զհովում ադրբեջանական գերության մեջ կամ դրանից հետո: 2010 թ. հոկտեմբերի 5-ին Բաքվում ինքնասպանություն գործեց 18-ամյա հովիվ Մանվել Սարիբեկյանը, որը պատահաբար էր հատել սահմանը:
Իսկ 2014 թ. մայիսի 20-ին մահացավ Վերին Կարմիրաղբյուրի 77-ամյա բնակիչ Մամիկոն Խոջոյանը, որին ադրբեջանական կողմը փորձում էր ներկայացնել որպես «հայկական դիվերսիոն խմբի անդամ»: Մեկ ամսից ավելի գտնվելով գերության մեջ, մարտի 4-ի երեկոյան ՀՀ ՊՆ-ն տեղեկացրել էր, որ հոգեկան հիվանդությամբ տառապող Խոջոյանը ՀՀ իշխանությունների խնամքին է հանձնվել առողջական լուրջ խնդիրներով:
Հայրենադարձվելուց հետո Խոջոյանը տեղափոխվել էր Իջևանի բժշկակական կենտրոն, որտեղ անցկացված հետազոտությամբ նրա մարմնին բազմաթիվ կապտուկներ, կոտրվածքներ և վնասվածքներ էին հայտնաբերվել: Մայիսի 20-ին Խոջոյանը մահացավ: Ադրբեջանական գերության մեջ խոշտանգված տարեց հայ գյուղացի Մամիկոն Խոջոյանի գործը ևս ուղարկվեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ): Խոջոյանի երեք զավակները գանգատ են ներկայացրել «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ և «Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կենտրոն»-ի աջակցությամբ:
Հայկական կողմը վերադարձնում է սահմանը հատած խաղաղ ադրբեջանցիներին, չխոշտանգելով նրանց: Մասնավորապես, սեպտեմբերի 11-ին ԼՂ իշխանությունները որպես բարի կամքի դրսևորում Ադրբեջանի ներկայացուցիչներին հանձնեցին անչափահաս Ջավիդ Սամիրօղլու Մուրզաֆարզադեին, որը ձերբակալվել էր սեպտեմբերի 5-ին ԼՂՀ սահմանն ապօրինի հատելու համար: Իսկ 2012 թ. նոյեմբերին հայկական կողմն Ադրբեջանին հանձնեց հովիվ Թելման Ալիևին, որը հատել էր սահմանը ՀՀ Տավուշի մարզում:

26 Сентябрь 2014 - 08:34 AMT
ЕС призвал провести полноценное расследование смерти попавшего в плен к азербайджанцам Карена Петросяна
Официальный представитель еврокомиссара по расширению и политике соседства Штефана Фюле Петер Стано, комментируя факт смерти жителя села Чинари Тавушской области Армении Карена Петросяна в Азербайджане, заявил, что Европейский союз глубоко сожалеет, что в результате карабахского конфликта продолжают трагически гибнуть люди, что еще больше подчеркивает необходимость его безотлагательного и справедливого урегулирования.
«Мы выражаем наши искренние соболезнования как семье Карена Петросяна, так и семьям других жертв с армянской и азербайджанской сторон», – отметил П. Стано.
«ЕС подчеркивает важность обязательств сторон в рамках международного гуманитарного права, в частности, тех, которые касаются правил обращения с гражданскими лицами и лицами, взятыми под стражу в период конфликтов. ЕС призывает к проведению полноценного и прозрачного расследования этих инцидентов. Мы призываем Азербайджан и Армению предоставить Международному комитету Красного Креста беспрепятственный доступ и оказать всевозможное содействие для скорейшего урегулирования дел, связанных с взятыми под стражу или погибшими в результате конфликта лицами, в соответствии с нормами международного права»,– заявил Петер Стано, сообщает Panorama.am.
7 августа житель села Чинари Тавушской области Карен Петросян отправился в ближайший лес за дровами и, заблудившись, оказался на территории Азербайджана. 8 августа Карен Петросян, по сообщению азербайджанских СМИ «внезапно» скончался в Баку. По предварительной информации причиной смерти стала «острая сердечнососудистая недостаточность».
Следует отметить, что мирного жителя армянского села Карена Петросяна в Азербайджане представляли как диверсанта, разведчика, был даже распространен материал с допросом гражданина РА. Из видеоролика становилось ясно всего лишь то, что его подвергли серьезным пыткам и он лишь дает положительные ответы на приказы азербайджанских военных. Из видеоролика также становится очевидно: К. Петросяна обвиняют в том, будто он является военнослужащим, представляя фотографии, якобы извлеченные из его мобильного телефона. Между тем, качество снимков при условии старой модели мобильника и отсутствие лиц на фото дают основание полагать, что кадры эти взяты не из данного мобильного телефона, а, скорее всего, загружены туда позже, после пленения К. Петросяна. Имеются все основания полагать, что Карен Петросян умер той же ночью вследствие пыток азербайджанских военных. Примечателен и тот факт, что, согласно информации, он умер в Баку, а вскрытие проводят в Гяндже (расстояние между этими городами составляет 372 км.).
Это не первый случай смерти мирных жителей в азербайджанском плену. 5-о октября 2010 года в Баку якобы совершил самоубийство 18-летний пастух Манвел Сарибекян, случайно пересекший границу и выданный азербайджанской стороной за диверсанта. А 20-го мая 2014 года скончался 77-летний житель села Верин Кармирахпюр Мамикон Ходжоян, который попал в плен 28 января, когда, заблудившись, оказался на азербайджанской территории. Баку поначалу попытался выдать старика за диверсанта, однако спустя более месяца все-таки вернул в Армению. До передачи сотрудники МККК посетили Ходжояна, чтобы оценить условия его содержания и отношение к нему. У Ходжояна были выявлены серьезные проблемы со здоровьем – множественные синяки, переломы и ушибы. Ходжоян был подвергнут нескольким операциям, но спасти его не удалось. Перед смертью он успел рассказать, что в плену его били и пытали, в том числе, вкалывали препараты. Дело Ходжояна направлено в Европейский суд по правам человека.
Армянская сторона, в свою очередь,возвращает пересекших границу мирных жителей, не пытая и не убивая их. В частности, 11 сентября Власти Нагорного Карабаха, в качестве жеста доброй воли, при посредничестве Международного комитета красного креста, передали представителям Азербайджана несовершеннолетнего Джавида Самироглу Музафарзаде, арестованного 5-го сентября за незаконное пересечение границы НКР. А в ноябре 2012 года армянская сторона передала Азербайджану пастуха Тельмана Алиева, пересекшего границу в районе Тавушской области.