Թուրքական դպրոցների պատմության դասագրքերում արդեն որերորդ անգամ տեղ են գտնել կրոնական և ազգային փոքրամասնությունների, մասնավորապես, հայերի նկատմամբ ատելություն և թշնամանք պարունակող արտահայտություններ: Հեղափոխության պատմության դասագրքերը աշակերտներին սովորեցնում են Օսմանյան կայսրության անկումից հետո Թուրքիայի առաջին կառավարության կողմից իրականացվող հակահայ բարեփոխումները, գրում է թուրքական Today's Zaman-ը:
, որ մի խումբ թուրք մտավորականներ, գրողներ, ակադեմիկոսներ և արվեստագետներ դասագրքերը քննադատող հայտարարություն են տարածել: Հայտարարության տակ ստորագրած 5 տասնյակից ավելի մտավորականները, որոնց շարքում են Օրհան Փամուկը, Թաներ Աքչամը, Ֆաթիհ Աքինը, Ահմեթ Հաքանը, Ալի Նեսինը, Ալի Բայամօղլուն, Բասքըն Օրանը, Հասան Ջեմալը, Մուրաթ Բելգեն, նմանատիպ արտահայտություններ պարունակող գրքերով ուսուցումը «մեծ ամոթ» են որակել, հաղորդում է Ermenihaber-ը` T24-ին հղումով:
Նրանք պատմության դասագրքերը ուսումնական ծրագրից հանելու և հայ աշակերտներից ներողություն խնդրելու կոչ են արել:
«Այս կոչը մեզ հիշեցնում է, թե որքան մեծ կարևորություն ունի այնպիսի դասագրքերի պատրաստումը, որոնք էթնիկ, կրոնական խմբերի միջև ոչ թե ատելության, այլ խաղաղության, եղբայրության և համակեցության զգացումներ կխրախուսեն և կներկայացնեն ոչ թե սուտը, այլ ճշմարտությունը»,- խոսելով մտավորականների հայտարարության մասին` ասել է պատմաբան Թաներ Աքչամը:
2009-ին Թուրքիայի կրթության նախարարությունը հրատարակել էր ևս մեկ դասագիրք, որը դպրոցականներին սովորեցնում է հետապնդել քրիստոնյաներին: 13-ամյա դեռահասներին սովորեցնում են «դիմակայել քրիստոնեական առաքյալներին, որոնք վտանգ են ներկայացնում երկրի ազգային միասնության ու մշակույթի համար»: Դասագրքի հեղինակը պնդում է, որ առաքյալները «փորձում են իշխանության հասնել», և խորհուրդներ է տալիս, թե ինչպես «ճանաչել նրանց ռազմավարությունը»:
Թուրքիայի Քրիստոնեական Եկեղեցիների Միությունն իր բողոքն էր արտահայտել դասագրքի դեմ: Նա ընդգծել էր, որ դասագիրքը երեխաների մեջ սերմանում է հին աշխարհայացքներ` «Թուրքիայի դեմ քրիստոնեական դավի» մասին: «Նման պնդումները երիտասարդներին հրահրում են մեր համայնքների վրա հարձակվելու` թույլ տալով մտածել, որ այդպես նրանք պայքարում են ԿՏՎ գործակալների դեմ»,- ասվում էր փաստաթղթում:

Уже в который раз в турецких учебниках по истории нашли место выражения, насаждающие ненависть к религиозным и этническим меньшинствам, в том числе к армянам. В частности, в учебниках в параграфах об истории революции представлены осуществляемые первым правительством турецкой республики после падения Османской империи антиармянских реформах.
По сообщению газеты Today's Zaman, группа турецких интеллигентов, писателей, академиков и искусствоведов выступили с заявлением, осуждающим нашедшие место в учебниках материалы. Среди более 50 подписей под заявлением, назвавшем эти материалы «великим позором», стоят подписи и Орхана Памука, Танера Акчама, Фатиха Акина, Хасана Джемаля, Али Несина и других.
Они призвали изъять эти материалы из учебников и извиниться перед армянами. «Этот призыв напоминает нам о том, какое большое значение имеет подготовка таких учебников, которые насаждают не ненависть, а мир и дружеские отношения к этническим и религиозным меньшинствам и будут содержать не ложь, а правду», – сказал Танер Акчам.
В 2009 году министерство образования Турции издало учебник, которые обучал преследованию христиан. 13-летних подростков обучали «противостоять христианам, которые представляли угрозу для национального единства и культуры страны». Автор учебника утверждал, что «христиане пытаются прийти к власти», и советовал, как узнать об «их стратегии».
Союз христианских церквей Турции выступил с протестом против этого учебника. В Союзе отметили, что учебник сеет среди детей устаревшие взгляды о «о христианской угрозе для Турции». «Подобные утверждения могут подвигнуть молодежь на нападения на наши общины, позволяя им думать, что так они борются с врагом», – говорилось в заявлении Союза.