Սեպտեմբերի 29-ի Ստրասբուրգում մեկնարկել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանը, որը կտևի մինչև հոկտեմբերի 3-ը։
ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասյորը լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրել է նստաշրջանի օրակարգը: Հարցին, թե Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը ԵԽԽՎ բերելու համար, այս դեպքում արդյոք ԵԽԽՎ-ն անմիջական կապ կհաստատի Լեռնային Ղարաբաղի հետ, նա պատասխանել է.
«ԵԽԽՎ-ի հիմնական խնդիրը այստեղ ներկայացված Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունների միջև կապի հաստատումն է, որը շատ-շատ բարդ է, եթե ոչ անհնար։ Իմ նախորդը կարողացել էր կապ հաստատել պավիրակությունների միջև։ Ես առաջարկել եմ հանդիպումներ անցկացնել, սակայն նրանք մերժել են հանդիպել միմյանց իմ գրասենյակում։ Բայց կարծում եմ` նախապայմաններից մեկն այն է, որ պատվիրակությունները խոսեն միմյանց հետ։ Ես շնորհակալ եմ ձեր հարցի համար, քանի որ մամուլում լուրեր էին տարածվել, թե ես առաջարկել եմ հանդիպում անցկացնել Ադրբեջանի տարբեր համայնքների միջև։ Ես նման բան չեմ ասել։ Իմ լիազորությունների մեջ է ԵԽԽՎ-ն, և ես ցանկանում եմ, որ երկու պատվիրակությունները խոսեն միմյանց հետ, ինչը ներկա պահին գրեթե անհնար է, սակայն պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ», – ասել է ԵԽԽՎ նախագահը:
Սեպտեմբերի 24-ին ադրբեջանական լրատվականները գրել էին, թե Անն Բրասյորը, խոսելով Ադրբեջան կատարած այցի շրջանակում տեղի ունեցած հանդիպումների մասին, ասել է` քննարկված թեմաներն իրեն օգնել են պատկերացում կազմել Ադրբեջանում ներկայում տիրող իրավիճակի մասին: «Նա նշել է, որ չնայած Հայաստանի ապակառուցողական դիրքորոշմանը, Լեռնային Ղարաբաղի համայնքների միջև հանդիպմանկազմակերպումը կարող է հակամարտության կարգավորման ճանապարհին դրական քայլ դառնալ»:
Ավելի ուշ Անն Բրասյորը հերքել է ադրբեջանական լրատամիջոցների տարածած տեղեկատվությունը: Ստրասբուրգում, պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե արդյոք լուրը համապատասխանում է իրականությունը և Անն Բրասյորը հանդես է եկել նման առաջարկությամբ, ԵԽԽՎ նախագահի գրասենյակից պատասխանել են, որ այցի ուղերձները ներառվել են իրենց հաղորդագրության մեջ, որում, իհարկե, խոսք չկա «ԼՂ-ի հայ և ադրբեջանցի համայնքների հանդիպման առաջարկի մասին»:
«Ես ցանկանում եմ ընդգծել ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասյորի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Բաքվում արած հայտարարությունը, այն է․«Վեհաժողովը չպետք է միջամտի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը, այլ մենք կարող ենք օգնել ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունների միջև վստահության կառուցմանն ու երկխոսության զարգացմանը»,- ասել է ԵԽԽՎ պաշտոնյան։
ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասյորը այսօր նաև հայտարարել է, թե ցանկանում է այցելել Հայաստան։
«Երբ ես որոշեցի այցելել Ադրբեջան, անմիջապես ասացի, որ պետք է այցելեմ նաև Հայաստան։ ԵԽԽՎ նախագահի պարտականությունն է հասկանալ խնդիրների համատեքստը։ Ինձ մշտապես անհրաժեշտ է լսել երկու կողմերին, այս դեպքում իհարկե և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին»,-ասել է ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասյորը՝ հավելելով, սակայն, որ դեռևս Հայաստան այցի հստակ օրը որոշված չէ, գրում է Panorama.am-ը։
Բաքվում լրագրողների հետ հանդիպմանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Անն Բրասյորը հայտարարել է, որ ուկրաինական ճգնաժամը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը տարբեր խնդիրներ են:
«Պաշտոնական Մոսկվան բռնակցել է Ղրիմը Ռուսաստանին, ինչը կատարվել է միջազգային իրավունքի խախտումներով»,-ասել է նա՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու ԵԽԽՎ-ի` Ռուսաստանի պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից զրկելու որոշումը չի ընդունվում նաև Հայաստանի նկատմամբ։Բրասյորը նշել է, որ հիմնական տարբերությունն այն է, որ Ղրիմը միացել է Ռուսաստանին, բայց դա չի նշանակում, թե Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակն ընդունելի է։

29 Сентябрь 2014 - 15:00 AMT
Глава ПАСЕ, побывавшая ранее в Баку, теперь хочет приехать в Ереван: Мне всегда необходимо выслушать обе стороны
29 сентября в Страсбурге открылась осенняя сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы, которая продлится до 3 октября.
Глава ПАСЕ Анн Брассер в ходе пресс-конференции представила повестку сессии и ответила на вопросы журналистов.
Отвечая на вопрос, намерена ли ПАСЕ установить непосредственную связь с Нагорным Карабахом, учитывая то, что Азербайджан делает все возможное для включения карабахского вопроса в повестку Ассамблеи, А. Брассер сказала: «Основная задача ПАСЕ – установить связь между делегациями Армении и Азербайджана, что очень сложно, если не невозможно. Мой предшественник на этом посту сумел установить связь между делегациями, я же предложила провести встречи, однако они отказались встретиться друг с другом в моем офисе».
«Но я считаю, что одним из предусловий является то, чтобы делегации провели переговоры. Благодарна вам за вопрос, поскольку в прессе муссировались сведения о том, будто я предложила провести встречу между разными общинами Азербайджана. Я такого не говорила. В мои полномочия входит ПАСЕ, и я хочу, чтобы обе делегации говорили друг с другом, что на данный момент почти невозможно, однако мы должны работать в этом направлении», – сказала Анн Брассер.
Анн Брассер также сообщила о своем желании посетить Армению. «Когда я решила посетить Азербайджан, то немедленно сказала, что должна посетить и Армению. Понимать контекст проблем является обязанностью главы ПАСЕ. Мне всегда необходимо выслушать обе стороны, в данном случае и Армению, и Азербайджан», – сказала Анн Брассер, добавив, что точная дата визита в Армению пока не определена, сообщает Panorama.am.
Ранее Анн Брассер опровергла распространенную азербайджанскими СМИ информацию о том, будто в Баку она предложила «провести встречу между азербайджанской и армянской общинами Нагорного Карабаха, которая может стать положительным шагом в процессе урегулирования конфликта, несмотря на неконструктивную позицию Армении».
В Страсбурге в ответ на вопрос, соответствует ли распространенная азербайджанскими СМИ информация действительности, из офиса главы ПАСЕ сообщили, что заявления, сделанные Анн Брассер в ходе визита в Баку, были включены в распространенное ими сообщении для прессы, в котором, разумеется, и речи нет о «предложении провести встречу между азербайджанской и армянской общинами Нагорного Карабаха».
«Я хочу процитировать сделанное в Баку заявление Анн Брассер касательно карабахского конфликта: «Ассамблея не должна вмешиваться в деятельность МГ ОБСЕ. Мы же можем содействовать построению доверия и развитию диалога между делегациями Армении и Азербайджана в ПАСЕ», – сказал представитель ПАСЕ.
Азербайджанские СМИ сообщали, что на встрече с членами делегации Милли Меджлиса Азербайджана в Парламентской Ассамблее Совета Европы Анн Брассер якобы заявила о том, что «азербайджанская и армянская общины Нагорного Карабаха могли бы провести встречу».