2 Հոկտեմբեր 2014 - 11:30 AMT
Ադրբեջանցի դիվերսանտ Հասան Հասանովի դին, որը հուլիսին սպանվեց Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում դիվերսիայի փորձ կատարելիս, փոխանցվել է ադրբեջանական կողմին:
Այս մասին հայտնել է ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովը։
Ավելի վաղ Ստեփանակերտը հայտարարել էր, որ պատրաստ է Հասանովի դին փոխանցել միակողմանի կարգով առանց պատասխան պայմանի, ցուցաբերելով բարի կամք և հավատարմություն Ժնևյան կոնվենցիայի դրույթներին: ԼՂՀ Շահումյանի շրջան ներթափանցած հակառակորդի դիվերսիոն-հետախուզական խմբի երրորդ անդամը՝ Հասանովը ձերբակալման ժամանակ զինված դիմադրություն է ցուցաբերել, վնասազերծվել և ոչնչացվել: Ադրբեջանի քաղաքացի Հասանովը Վարդենիս-Քարվաճառ ճանապարհի 32-րդ կիլոմետրի վրա սպանել է Երևանի բնակիչ Սարգիս Աբրահամյանին (1977 թ.) և վիրավորել է ՀՀ Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր գյուղի բնակիչ Կարինե Դավթյանին (1977 թ.):
Փոխանցումը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 2-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 11:30-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանի հատվածում՝ Բաշ Քարվենդ գյուղի մոտակայքում:
Հուլիսի 14-ին Քարվաճառում ավարտվեց ՊԲ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող գործողությունը ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախուզական խմբի վնասազերծման ուղղությամբ: Արդյունքում խմբի բոլոր անդամները գերեվարվեցին կամ ոչնչացվեցին հայկական ուժերի կողմից: Ձերբակալվել են 46-ամյա Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևը և 54-ամյա Դիլհամ Գարդահշան օղլի Ասկերովը: Նրանց մեղադրանք է ներկայացվել մի քանի հոդվածով: Մասնավորապես, պարզվել է, որ հուլիսի 4-ին նրանք առևանգել և սպանել են անչափահաս Սմբատ Ցականյանին (28.04.1997 թ.), որի մարմինը հուլիսի 15-ին հայտնաբերվեց Քարվաճառ և Մանաշիդ համայնքների շրջանում գտնվող անտառում:
Հայկական կողմը հայտարարել է, որ Ասկերովն ու Գուլիևը դատվելու են ԼՂՀ օրենքներով և փոխանակման ենթակա չեն: Բաքուն պնդում է, որ դիվերսանտներին վերադարձնեն Ադրբեջանին:

Тело азербайджанского диверсанта Гасана Гасанова, убитого летом в ходе операции по задержанию на территории Нагорного Карабаха, передано азербайджанской стороне.
Об этом, сообщает Госкомиссия НКР по делам заложников, военнопленных и пропавших без вести.
Ранее Степанакерт заявлял, что готов передать тело Гасанова в одностороннем порядке и без ответных условий, в знак доброй воли и уважения положений Женевской конвенции. Гасанов был убит в ходе операции по пресечению деятельности азербайджанской диверсионной группы на территории Карвачаского района НКР 11-о июля 2014 года. Перед этим, на 32-ом километре дороги Варденис-Карвачар, он застрелил жителя Еревана Саркиса Абрамяна (1977 г.р) и ранил жительницу села Дзорахбюр Котайкской области Армении Карине Давтян (1977 г.р).
Операция по обезвреживанию диверсантов была завершена 14-о июля. К этому времени были задержаны и обезврежены граждане Азербайджана 46-летний Шахбаз Джалал оглы Гулиев и 54-летний Дилхам Гардашхан оглы Аскеров. Им предъявлены обвинения по ряду статей. Установлено, в частности, что 4 июля на территории села Авсатах диверсанты похитили и убили несовершеннолетнего Смбата Цаканяна (28.04.1997 г.р), тело которого обнаружено 15 июля в лесополосе в районе общин Карвачар и Манашид.
Армянская сторона заявляла, что Аскеров и Гулиев будут судимы по законам НКР и не подлежат освобождению или обмену. Баку настаивает на возврате диверсантов Азербайджану.