Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարությունը սեպտեմբերի 30-ին հրապարակել է «Հայկական ջարդերը և ՄԹ քաղաքականությունը» փաստաթղթերի ժողովածուն: Հրապարակված 54 փաստաթուղթը ներառում է 2009 թ. ապրիլի 14-ից 2014-ի հունիսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածը: Դրանք հիմնականում Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ տարբեր բաժանմունքների կողմից գրված նամակներ են բրիտանացի նախարարներին և պատգամավորներին, ասվում է ՀՅԴ Կենտրոնական կոմիտեի կայքում: Ընդ որում նշվում է, որ ժողովածուն չի ընդգրկում Հայոց ցեղասպանության թեմային առնչվող բոլոր փաստաթղթերը, քանի որ, ըստ բրիտանական օրենքների, պետական մարմինները չեն կարող հրապարակել այն փաստաթղթերը, որոնց բովանդակությունը կարող է վնասել երկրի արտաքին քաղաքականությանը, կամ նյութեր, որոնք արդեն հրպարակվել են:
Ասվում է նաև, որ հոկտեմբերի 1-ին Ավստրալիայում, հոկտեմբերի 7-ին Կանադայում և ԱՄՆ-ում և հոկտեմբերի 16-ին Մեծ Բրիտանիայում լույս կտեսնի Ջեֆրի Ռոբերտսոնի «Անհարմար ցեղասպանություն. ո՞վ է այսօր հիշում հայերի մասին» գիրքը, որտեղ ամփոփվել են Ռոբերտսոնի հետազոտության արդյունքները, այդ թվում նաև Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ փաստաթղթերի մասով: Իր գրքում Ռոբերտսոնը նաև արծարծում է Հայոց ցեղասպանության ուրացման քաղաքականության երեսպաշտական բնույթը ինչպես Բրիտանիայում, այնպես էլ աշխարհի այլ երկրներում:
Ինչպես հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի Հայ Դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Սևան Արթինը, Ջեֆրի Ռոբերտսոնի գիրքը չէր կարող վրիպել բրիտանական ԱԳՆ ուշադրությունից, որը շտապեց նախապես հրապարակել Ռոբերտսոնին ավելի վաղ փոխանցված և նրա գրքում տեղ գտած փաստաթղթերը՝ դրանով իսկ փորձելով մի փոքր արդարանալ: «Ջեֆրի Ռոբերտսոնը հենց մեր խնդրանքով է ուսումնասիրել Լոնդոնի քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության հարցում նոր տվյալների հիման վրա: Մենք նաև գրքի 1000 նմուշ ենք գնել քաղաքական, լրատվական և այլ շրջանակներում տարածելու համար: Մենք նաև գրքի շնորհանդես ենք անցկացնելու Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում»,-ասել է նա:
2009 թվականին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Լորդերի պալատում թագավորական փաստաբան Ջեֆրի Ռոբերտսոնը իրավաբանական եզրակացություն ներկայացրեց «Իսկ եղե՞լ է արդյոք հայերի ցեղասպանություն» թեմայով և այդ թեմային առնչվող Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ և Ազգերի համագործակցության փաստաթղթերը: Ռոբերտսոնը ներկաներին հանգամանորեն ներկայացրեց ինչպես զեկույցի նախապատմությունը, այնպես էլ հիմնական շեշտադրումները: Նշվեց, որ ինքը համաձայնվել է պատրաստել մասնագիտական զեկույց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ միայն այն պայմանով, որ զեկույցում կներառվեն բոլոր փաստերը, որոնք ի հայտ կգան արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրության արդյունքում, ինչպես նաև իր սեփական եզրակացությունները: Եվ երկրորդ պայմանը՝ ինքը Ռոբերտսոնը պետք է անկախ լինի արդյունքները ներկայացնելու հարցում:
Ռոբերտսոնը հատուկ նշեց, որ նախկինում չի անդրադարձել հայկական և թուրքական խնդիրներին, այնպես որ զուրկ է ավելորդ զգացմունքայնությունից, լինելով անաչառ ու շեշտը դնելով բացառապես հարցի իրավաբանական կողմի վրա: Ըստ նրա, ունենալով թագուհու խորհրդականի տիտղոսն ու հեղինակավոր մասնագետի անուն, նա կրկին մեղադրում է Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանն առանց անհրաժեշտ փաստերի Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու, ինչպես նաև քրիստոնյա հանրությանը գիտակցաբար մոլորեցնելու համար: Նշվել է, որ եթե 1915-1916թթ. Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցածը մեր օրերում կատարվեր, ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը դա կորակեր ցեղասպանություն, քանի որ այդ երևույթի բոլոր հատկանիշները արտացոլված են Ցեղասպանությունների կանխարգելման ՄԱԿ կոնվենցիայում: Ասվել է, որ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության փաստը ժխտելու համար Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը ոչ մի հիմք չի ունեցել և չունի: Ժխտումը պայմանավորված է եղել բացառապես քաղաքական, առևտրային ու ռազմավարական նկատառումներով:

2 Октябрь 2014 - 12:24 AMT
Накануне выхода в свет книги о Геноциде армян МИД Британии поспешил опубликовать нашедшие в ней место документы
Министерство иностранных дел Великобритании 30 сентября опубликовало сборник документов «Резня армян и политика Великобритании». 54 документа подготовлены за период с 14-го апреля 2009 года по 27 июня 2014 год. Это в основном письма, написанные различными подразделениями МИД Великобритании британским министрам и депутатам, сообщает сайт центрального совета АРФД. При этом отмечается, что в сборник вошли не все документы, касающиеся темы Геноцида армян, так как, по британским законам, государственные ведомства могут не публиковать документы, содержание которых может нанести вред внешней политике страны, или же материалы, которые уже были опубликованы.
Сообщается также, что 1-го октября в Австралии, 7-го октября в Канаде и США и 16-го октября в Великобритании будет издана книга юриста Джефри Робертсона «Неудобный геноцид; кто сегодня помнит об армянах?», в которую вошли результаты исследований, которые Робертсон проводил, в том числе используя документы британского МИД. В своей книге Робертсон также поднимает вопрос двуличности политики непризнания Геноцида армян, как в Британии, так и в других странах мира.
Как заявил представитель Армянского Национального Комитета Великобритании Севан Артин, книга Джефри Робертсона не могла не задеть британский МИД, который поспешил заранее опубликовать переданные ранее Робертсону и нашедшие место в его книге документы, тем самым, пытаясь хоть как-то оправдать себя. «Именно по нашей просьбе Джефри Робертсон провел пересмотр политики Лондона в вопросе Геноцида армян на основе новых данных. Мы также закупили тысячу экземпляров книги для целенаправленного ее распространения в политических, медийных и дургих кругах. Мы также планируем провести презентацию книги в парламенте Великобритании», – сказал он.
В 2009 году в палате лордов парламента Великобритании королевским адвокатом Джеффри Робертсоном были представлены юридическое заключение по повестке «А был ли геноцид армян?» и документы Министерства иностранных дел и по делам Содружества наций Великобритании (FCO) о Геноциде армян. Джеффри Робертсон обстоятельно представил собравшимся предысторию, как и основные акценты доклада. Было отмечено, что он согласился подготовить профессиональный юридический доклад по вопросу Геноцида армян только лишь при условии, чтобы здесь нашли место факты, выявленные им же в итоге исследования архивных документов правительства Великобритании, а также собственные доводы. И второе условие – сам Робертсон должен быть полностью независимым в вопросе представления итогов исследования.
Робертсон особо подчеркнул, что прежде ни коим образом не обращался к армянской и турецкой проблемам, так что лишен излишней эмоциональности, являясь тем самым беспристрастным и акцентируя исключительно юридическую сторону вопроса.
По его же словам, имея титул советника Королевы и имидж авторитетного специалиста по правовым вопросам преступлений против человечества, он вновь обвиняет правительство Великобритании за отрицание Геноцида армян без наличия на то достаточных фактов, как и сознательное введение в заблуждение христианской общественности. Было отмечено, что, если бы происшедшее в Османской империи в 1915-1916-ых годах произошло сегодня, весь цивилизованный мир квалифицировал бы это геноцидом, поскольку все признаки этого явления четко отражены в Конвенции ООН по предупреждению преступления геноцида. Было сказано, что для отрицания факта первого геноцида 20-го века правительство Британии никогда не имело, да и ныне не имеет юридического обоснования. Отрицание обусловлено исключительно политическими, коммерческими и стратегическими соображениями.