Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից կազմավորվող Եվրասիական միությանը ցանկանում են անդամակցել չճանաչված պետություններ՝ Մերձդնեստրը, Հարավային Օսեթիան և Դոնբասի տարածքում ձևավորվող Նովոռոսիան: Սակայն, չճանաչված պետությունների հարցերը լուծելուց առաջ Պուտինը նախ պետք է զբաղվի ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հարցով, գրում է The Diplomat հանդեսը:
2014-ի մայիսի 29-ին Աստանայում գագաթնաժողովի ժամանակ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն արգելակեց Հայաստանի անդամակցությունը Միությանը ղարաբաղյան հակամարտության պատրվակով՝ հայտարարելով, թե պետությունները պետք է անդամակցեն ՄԱԿ ճանաչված սահմաններում: Ընդ որում Ղրիմն այդ համատեքստում չէր ենթադրվում, հիշեցնում է պարբերականը:
Նազարբաևն այն ժամանակ առաջարկեց Հայաստանին անդամակցել ԵՏՄ-ին առանց Լեռնային Ղարաբաղի, այսինքն՝ ՄԱԿ ճանաչված սահմաններում և հայտնեց, որ Ղազախստանի, Բելառուսի և ՌԴ նախագահները նամակ են ստացել Ադրբեջանի նախագահ Ալիևից համապատասխան խնդրանքով: Տարաձայնությունների պատճառով ՀՀ ու ԼՂՀ միջև հնարավոր մաքսակետի վերաբերյալ Հայաստանի միացումը ռուսական ինտեգրացիոն նախագծերին անընդհատ հետաձգվում է: Նախատեսվում է, որ Հայաստանը պայմանագիրը կստորագրի հոկտեմբերի 10-ին, իսկ ԵՏՄ-ին կմիանա 2015-ի հունվարի 2-ին:
«Ինչպես երևում է Ղազախստանն իր տեսակետին հավատարիմ է մնացել: Մինչդեռ, Հայաստանի անդամակցության հարցն ամեն անգամ հետաձգվում է, ինչը չի ուրախացնում Պուտինին: Հայտարարված հոկտեմբերի 10-ից առաջ, երբ ենթադրվում է, որ Հայաստանը կստորագրի պայմանագիրը, հարցն ավելի է սրվում»,- նշում է The Diplomat-ը:
Իսկ Հայաստանում վիճակն ավելի խճճված է: Ըստ տեղական ՈԿԿ-ների հայտարարության, անդամակցությունից հետո նախատեսվում է մի քանի մաքսակետի բացում, ինչը հակասում է ոչ միայն Երևանի հայտարարություններին, այլ հայերի մեծամասնության կարծիքին ու Մոսկվայի այն հայտարարությանը, թե ղարաբաղյան հակամարտությունը չի անդրադառնա Հայաստանի անդամակցության վրա:
Սակայն, մեկ շաբաթ անց, Լեռնային Ղարաբաղը հերքեց մաքսային հսկողության մասին հաղորդագրությունները: Պարբերականը մեջբերում է ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանին, որը հայտարարել էր, թե մաքսակետերի տեղադրումը նույնիսկ տեխնիկապես անիրագործելի է, քանի որ հնարավոր չէ վերահսկել Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ տանող բոլոր ճանապարհները:
Միությանը Հայաստանի պաշտոնապես միանալուց մի քանի օր առաջ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը դեռևս լուծված չէ: Այդ հարցը, ի թիվս այլ խնդիրների, Պուտինի աչքի փուշն է դարձել, ևս մեկ վրիպումը ԵՏՄ առաջարկված աշխարհաքաղաքական օրակարգում: Ինչպես Ղրղզստանը, Հայաստանը ևս մի քանի ոչնչով չբացատրված ձգձգումներ ունեցավ անդամակցության ճանապարհին: Միանգամայն հնարավոր է, որ Մոսկվան ստիպված կլինի այս անգամ ևս հանդուրժել հերթական հետաձգումը»,- ամփոփում է պարբերականը:

7 Октябрь 2014 - 11:26 AMT
В выстраиваемый президентом России Владимиром Путиным Евразийский союз хотят вступить непризнанные государства – Приднестровье, Южная Осетия и образованная на территории Донбасса Новороссия. Однако до того, как решать вопросы присоединения непризнанных государств, Москва будет вынуждена заняться проблемой вступления в союз Армении, пишет издание The Diplomat.
29 мая 2014 года в ходе саммита в Астане президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заблокировал вхождение Армении в Союз под предлогом карабахского конфликта и заявив, что государства должны присоединяться к нему в признанных ООН границах. Крым, при этом, в данном контексте не подразумевался, напоминает издание.
Назарбаев тогда предложил Армении присоединиться к Евразийскому союзу без Нагорного Карабаха, то есть в рамках границ, признанных ООН, и сообщил, что президенты Казахстана, Беларуси и России получили письма от Ильхама Алиева с соответствующей просьбой. Из-за разногласий по поводу таможенной границы между РА и НКР присоединение Армении к российским интеграционным союзам постоянно оттягивается. Планируется, что Армения подпишет договор 10-го октября, а присоединится к ЕАЭС 2-го января 2015 года.
«Судя по всему, Казахстан остался на своей позиции. Тем временем, к большому огорчению Владимира Путина, сроки присоединения Армении к союзу отодвигались раз за разом. За несколько дней до заявленного 10 октября окончательного присоединения Армении к союзу вопрос встает все более остро», – отмечает издание.
В самой Армении, тем временем, ситуация еще более запутана. Согласно заявлению одной из местных НПО, после вступления запланирована установка нескольких таможенных пунктов, что противоречит не только ранее заявленным планам Еревана, но и подавляющему большинству армян и заявлению Москвы о том, что карабахский конфликт не скажется на процессе присоединения Армении к союзу.
Неделей позже, однако, Нагорный Карабах опроверг сообщение о таможенном контроле. Издание цитирует премьер-министра НКР Араика Арутюняна, заявившего, что установка пунктов, в том числе, технически неосуществима, так как невозможно проконтролировать все дороги из Армении в Нагорный Карабах.
За несколько дней до формального присоединения Армении вопрос Нагорного карабаха все еще остается нерешенным. Это – еще одно бельмо на глазу Путина, еще один прокол в предложенной геополитической повестке ЕАЭС. Как и Кыргызстан, Армения испытала несколько до сих пор не объясненных задержек на пути к вступлению в союз. Вполне возможно, что Москва будет вынуждена проглотить очередную задержку», – резюмирует издание.