7 Հոկտեմբեր 2014 - 13:16 AMT
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) քարոզարշավ է սկսում՝ նպատակ ունենալով նպաստել Թուրքիայի հայկական եկեղեցիներն օրինական տերերին վերադարձնելուն: ANCA-ն դիմում է բոլոր ամերիկահայերին, որպեսզի նրանք համախմբվեն և հոկտեմբերի 7-ին կոչ անեն Ներկայացուցիչների պալատի մեծամասնության առաջնորդ Քեվին Մաքքարթիին ներկայացնել NP 4347 օրինագիծը քննարկման և քվեարկության՝ ապահովելու համար առգրավված հայկական և քրիստոնեական մյուս եկեղեցիների վերադարձն օրինական տերերին:
Օրինագիծը կոչված է պաշտպանելու թուրքաբնակ քրիստոնյաների դավանանքի ազատությունը:
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեի նախագահ Էդ Ռոյսը սատարել է կոնգրեսական Էլիոթ Էնգելի թիվ №HR4347 օրինագծին, որը պահանջում է Օբամայի վարչակազմից ամենամյա զեկույցներ ներկայացնել Թուրքիայում յուրացված քրիստոնեական եկեղեցիների ու քրիստոնյաների գույքի կարգավիճակի մասին: Էլիոթ Էնգելը նշել էր, որ «Թուրքիայի Հանրապետությունը պետք է վերադարձնի ապօրինաբար ազգային համայնքներից առգրավված եկեղեցիներն ու գույքը օրինական տերերին: Թուրքիայի հայկական, սիրիական և հունական ուղղափառ համայնքները տարիներ շարունակ պայքարում են առգրավված գույքը վերադարձնելու համար: Այդ համայնքների պահանջները պետք է հարգանքի ու համալիր լուծման արժանանան: Մեր օրինագիծը կոչ է անում Թուրքիայի Հանրապետությանը կատարել միջազգային պարտավորությունները, իսկ ԱՄՆ-ին հորդորում է եկեղեցիների վերադարձի հարցը դարձնել քաղաքականության գերակայություններից մեկը», -ասել է Էնգելը:
Թուրքիայում երկու հայկական եկեղեցի է վերանորոգվել՝ Վանի Աղթամարի Սբ Խաչն ու Սբ Կիրակոսի եկեղեցին Դիարբեքիրում: Մի քանի տարի է ինչ վերականգնողական աշխատանքներ են գնում Բագրատունիների հիմնած մայրաքաղաք Անիում: Մինչ 11915 թ. Օսմանյան կայսրությունում մոտ 2,5 հազար եկեղեցի է եղել, այժմ բալորն ավերված են:
2013 թ. ապրիլի 24-ին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդն ու Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ՝ կոչ անելով Թուրքիային վերադարձնել հայկական եկեղեցիներն ու գույքը:
Հունիսի 28-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կոմիտեն ընդունեց HR 4347 բանաձևը, որով կոչ է արվում Թուրքիային վերադարձնել քրիստոնյաներից գողացված հազարավոր սրբությունները, եկեղեցիներն ու անհապաղ բացել Հալկի հոգևոր ճեմարանը: Այն պահանջում է Պետքարտուղարությունից ամեն տարի հաշվետու լինել Կոնգրեսի առջև այն մասին, թե արդյոք Թուրքիան պատրաստվում է վերադարձնել առգրավված գույքն ու ունեցվածքը ոչ միայն բուն երկրում, այլ նաև Կիպրոսի գրավյալ հատվածում: HR 4347 բանաձևը հենվում է նախկինում ընդունված H.Res.306 բանաձևի վրա՝ քրիստոնեական տաճարների պարտադիր վերադարձի մասին: Այդ բանաձևը հիմք հանդիսացավ HR4347 բանաձևի համար, որը կոչ է անում Թուրքիայի կառավարությանը կատարել միջազգային պարտավորությունները՝ վերադարձնել քրիստոնյաների գույքն ու հարգել քրիստոնյաների սեփական հավատքը դավանելու իրավունքը:
2014-ի սեպտեմբերին Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը, հայտարարեց, որ, հավանաբար, արդեն հոկտեմբերին հայցով կդիմի Թուրքիայի Սահմանադրական դատարն՝ պահանջելով վերադարձնել Սիսի կաթողիկոսությունը: «Մենք, բնականաբար, չենք ակնկալում, որ Թուրքիան հավանություն կտա մեր հայցին: Մենք պետք է ամեն հնարավորն անենք, որպեսզի դատը շուտ տեղի ունենա…կարծում եմ, ժողովուրդը ողջունում է այս քայլը, երբ ես առաջին անգամ հրապարակեցի մեր մտադրությունները, բոլորը հավանություն տվեցին»,-ասել է կաթողիկոսը, մեկ անգամ ևս ընդգծելով, որ պատրաստ է դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, եթե Թուրքիայի ՍԴ-ն մերժի հայցը:
Սիսի կաթողիկոսության վերադարձը պահանջելու հայոց Թուրքիայի ՍԴ դիմելու մտադրության մասին Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը հայտարարեց «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 5-րդ համաժողովի բացմանը: «Եթե դատը շահենք, պատիվը և հաղթանակը կգնա մեր ժողովրդին, մեր հայրենիքն և եկեղեցուն: Իսկ եթե դատը պարտվենք, դարձյալ հաղթանակած կլինենք, որովհետև ցեղասպանին ու միջազգային հանրությանը գործնականորեն հիշեցրած կլինենք, որ հայ ժողովուրդը պահանջատեր է իր իրավունքներին` անկախ նրանից, թե քանի տարի է անցել Հայոց ցեղասպանությունից»,-ասել է նա:

7 Октябрь 2014 - 12:34 AMT
Армянский Национальный Комитет Америки инициировал национальную кампанию по возвращению армянских церквей в Турции. ANCA обращается ко всем армянам США, чтобы те объединились и 7 октября призвали лидера большинства Палаты представителей Кевинп Маккарти внести на слушание и голосование законопроект NP 4347 для обеспечения возвращения украденных армянских и других христианских храмов их законным владельцам.
Законопроект призван защитить религиозные свободы проживающих в Турции христиан.
В конце марта председатель Комитета по иностранным делам Палаты представителей США Эд Ройс поддержал законопроект №HR4347 конгрессмена Элиота Энгеля, который требовал от администрации Обамы представлять ежегодные отчеты о статусе присвоенных церквей и недвижимости христиан в Турции и по оккупации Кипра.
В заявлении, опубликованном после представления законопроекта, Эд Ройс изложил необходимость прохождения HR4347. «Этот закон призовет Турцию к ответственности за свои международные обязательства по защите прав человека. Законопроект также привлечет внимание к невыполненным обещаниям турецких лидеров о возврате церковной собственности их законным владельцам. На протяжении многих десятилетий, имущество христианских церквей были либо жестоко разрушены, либо незаконно конфискованы турецкими властями под разными предлогами. Эти церкви были разграблены, превращены в мечети, склады, казино. Им был нанесен непоправимый ущерб. Уязвимые религиозные меньшинства заслуживают большего, чем просто частичный возврат украденного имущества. Важно, чтобы Соединенные Штаты и впредь заставляли турецких лидеров выполнять свои обязательства и вернуть все церковное имущество без дальнейшего промедления. Этот законопроект по защите религиозной свободы и терпимости в Турции станет дипломатическим приоритетом США», – подчеркнул председатель Ройс.
В свою очередь Элиот Энгель согласился с заявлением председателя, отметив, что «Республика Турция, да и вообще все народы, ответственные за защиту, восстановление и возвращение церковного имущества, незаконно изъятого у общин, должны быть возвращены их законным владельцам. Армянские, сирийские и греческие православные общины в Турции в течение многих лет борются за возвращение конфискованного имущества. Требования этих общин должны пользоваться уважением и решаться комплексно и своевременно. Наш законопроект призывает Турецкую Республику выполнить свои международные обязательства и призывает Соединенные Штаты сделать возвращение церквей приоритетом для своей политики», – подчеркнул Энгель.
24 апреля 2013 года Католикос Всех армян Гарегин II и Католикос Великого Дома Киликийского Арам I выступили с совместным заявлением, в котором призвали Турцию вернуть армянские церкви и церковное имущество.
Комиссия по внешним отношениям Палаты представителей США 26 июня одобрила законопроект О религиозных свободах (NP 4347), который нацелен на обеспечение гарантий защиты христианского культурного наследия в Турции. Законопроект обязует администрацию Баррака Обамы подготавливать ежегодные доклады о состоянии обворованных христианских церквей и имущества в Турции и на Кипре. Согласно опубликованному докладу ОБСЕ, с 1974 года турецкая сторона уничтожила более 500 церквей, уничтожила или продала хранящиеся в церквях ценности и иконы. Порядка 77 церквей превращены в мечети, еще 28 церквей – в военные госпитали.
В сентябре 2014 года Католикос Великого Дома Киликийского Арам I заявил, что, возможно, в октябре обратится в Конституционный суд Турции с иском о возвращении зданий католикосата Сиса.
«Мы, естественно, не ожидаем, что Турция займет одобрительную позицию по поводу нашего иска. Мы должны сделать возможное, чтобы суд прошел быстро… Думаю, народ приветствует этот шаг. Когда я заявил о наших планах в первый раз, все их одобрили», – сказал Католикос, еще раз подчеркнув, что готов обратиться в Европейский суд по правам человека, если КС Турции отклонит иск.
О намерении потребовать обратно здание Сисского католикосата Арам I заявил до того, в ходе конференции Армения-Диаспора в Ереване. «Если выиграем суд, будет честь и победа нашему народу, родине и церкви. Если проиграем – тоже выиграем, так как напомним, что мы требуем восстановления прав, сколько бы лет не прошло после Геноцида», – заявил Арам I.По его словам, необходимо сторониться представления о том, что признание Геноцида – конечная цель борьбы.