9 Հոկտեմբեր 2014 - 10:11 AMT
Իրանի էներգետիկայի փոխնախարար Հուշանգ Ֆելլահաթիանը հայտարարել է, որ առաջիկա 2-3 ամսում հնարավոր կլինի սկսել էլեկտրահաղորդիչ նոր գծի կառուցումը Հայաստանի և Իրանի միջև:
Ինչպես հայտնում է iran.ru-ն tasnim լրատվականի վրա հղումով Ֆելլահաթիանը հայտարարել է, որ ըստ առկա պայմանագրի, Իրանը պետք է գազի որոշակի քանակ առաքի Հայաստան, իսկ փոխարենը ստանա էլեկտրաէներգիա: Այդպիսով, վերջին մի քանի տարիներին երկու երկրների միջև գազի ու էլեկտրաէներգիայի փոխանակում է իրականացվում: Սակայն փոխանակման ծավալը չի հասել երկկողմ պայմանագրով նախատեսված չափերին: Ինչպես նշել է փոխնախարարը, վերջին շրջանում մի շարք խորհրդակցություններ են տեղի ունեցել հայկական կողմի հետ, երբ քննարկվել է էլեկտրահաղորդիչ նոր գծի կառուցումը: Մասնավորապես, որոշվել է նախագծի ֆինանսավորման աղբյուրը, 400 կՎ լարման ԷՀԳ շինարարության համար միջոցներ տրամադրելու պատրաստակամություն է հայտնել Իրանի Արտահանման զարգացման բանկը:
Ըստ Հուշանգ Ֆելլահաթիանի, առաջիկա 2-3 ամիսներին բոլոր խոչընդոտները պետք է վերացվեն, և կհայտնվի նոր ԷՀԳ կառուցման հնարավորություն, ինչը թույլ կտա ավելացնել իրանական գազի փոխանակման ծավալը Հայաստանից ստացվող էլեկտրաէներգիայի դիմաց:
Հայաստանի և Իրանի էներգահամակարգերը կապված են 220 կՎտ հզորությամբ երկու ԷՀԳ-ներով: Երրորդ ԷՀԳ կառուցման վերաբերյալ համաձայնագիրը կնքվել է դեռ 2004 թ., սակայն շինարարությունը ֆինանսավորման բացակայության պատճառով միշտ հետաձգվել է:
Իրանից գազը առաքվում է Երևանի ՋԷԿ և վերամշակվում է էլեկտրաէներգիայի: Հայաստանը հատուցում է գազի դիամց էլեկտրաէներգիայով 3 կՎտ մեկ խմ դիմաց հաշվարկով:
Իրանն ու Հայաստանը մտադիր են նաև հիդրոկասկադ կառուցել Արաքս գետի վրա Մեղրի քաղաքի մոտ: Ըստ նախագծի, ՀԷԿ-ի հզորությունը կկազմի մոտ 150 ՄՎտ, իսկ արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը՝ տարեկան մոտ 800 մլն կՎտ/ժ: Նախագծի արժեքը կազմում է մոտ 320 մլն դոլար: Ֆինանսավորումը պետք է իրականացնի Իրանը, երկիրը փոխարենը 15 տարվա ընթացքում կստանա էլեկտրաէներգիա, որից հետո ՀԷԿ-ը կդառնա Հայաստանի սեփականությունը:

9 Октябрь 2014 - 09:30 AMT
Заместитель министра энергетики Ирана Хушанг Фелахатиян заявил, что в течение ближайших 2-3 месяцев появится возможность начать строительство новой линии электропередачи между Арменией и Ираном.
Как сообщает iran.ru со ссылкой на новостное агентство tasnim, Фелахатиян заявил, что согласно имеющемуся контракту, Иран должен поставлять в Армению определенное количество газа, а взамен получать из этой страны определенное количество электроэнергии. Таким образом, в течение нескольких последних лет между названными странами производился обмен газом и электроэнергией. Однако объем этого обмена не достигал размеров, предусмотренных в двустороннем контракте.
Как отметил Фелахатиян, за последнее время состоялся ряд совещаний с представителями армянской стороны, в ходе которых обсуждался вопрос о строительстве новой линии электропередачи. В частности, определен источник финансирования проекта, и о своей готовности выделить средства на строительство ЛЭП напряжением 400 кВ заявил иранский Банк развития экспорта.
По словам Хушанга Фелахатияна, в течение 2-3 ближайших месяцев все препятствия должны быть устранены, и появится возможность начать строительство новой ЛЭП, которая свяжет Иран и Армению. Это позволит увеличить объем обмена иранского газа на электроэнергию из Армении.
Энергоситемы Армении и Ирана связывают две ЛЭП по 220 кВт. Соглашение о постройке третьей линии ЛЭП подписано еще в 2004 году, однако строительство постоянно откладывается по причине нехватки финансирования.
Иранский газ поставляется на ереванскую ТЭЦ и перерабатывается в электроэнергию. Армения расплачивается за газ электроэнергией из расчета 3 кВт за кубический метр.
Иран и Армения планируют осуществить также проект по постройке гидрокаскада на реке Аракс в районе города Мегри. По проекту, мощность ГЭС составит около 130 МВт, а объем произведенной электроэнергии – около 800 млн. кВт.ч в год. Стоимость проекта оженивается в более $320 млн. Финансирование должен осуществить Иран, страна будет получать взамен всю выработанную на ГЭС электроэнергию в течение 15 лет, после чего ГЭС перейдет в собственность Армении.