15 Հոկտեմբեր 2014 - 11:17 AMT
Բաքուն խոսում է «մեծ խաղաղ պայմանագրի մասին», ուստի, հավանաբար, նորից կձախողի Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովն, անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպմանը, հայտարարել է, որ Բաքուն կցանկանար, որ «յուրաքանչյուր հանդիպում ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ արդյունավետ լիներ, որպեսզի գործընթացը տեղից շարժվեր»: Մամեդյարովը նաև հայտարարել է, որ Ադրբեջանը «պատրաստ է ձեռնամուխ լինել մեծ խաղաղ պայմանագրի վրա աշխատանքին»:
Մամեդյարովն ասել է, որ եղել են առաջարկներ կառույցների միջև աշխատանքային խմբերի ստեղծման վերաբերյալ, օրինակ, փախստականների վերադարձի, տրանսպորտի, ենթակառուցվածքների հարցերով:
«Ադրբեջանը պատրաստ է նման բանակցություններ սկսել փորձագետների մակարդակով: Մենք սպասում ենք հայկական կողմի պատասխանին»,-ասել է նախարարը, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումն, ինչպես ենթադրվում է, տեղի կունենա Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում հոկտեմբերի 27-ին»:
Ինչպես լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն, Ֆրանսիան Լեռնային Ղարաբաղի հարցում խաղաղության հասնելու հույս ունի: «Իր տարածաշրջանային այցի շրջանակում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը նշել է կողմերի միջև երկխոսության խթանման անհրաժեշտությունը, որպեսզի ներկայացվեն ու մշակվեն գործիքները, որոնք կնպաստեն կողմերի միջև վստահության ձևավորմանը՝ հետապնդելով հրադադարի ռեժիմի պահպանման երաշխիքնի նպատակ ու բացառելով խաղաղ բնակչության ու զինվորականների շրջանում զոհերը»,- նշել է Ռենոն:
Նրա խոսքով, պետք է հարցի երկարաժամկետ լուծում գտնել ու հիմնվել ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկած սկզբունքների վրա, և հենց այս երեք սկզբունքների հիման վրա կոնֆլիկտի կարգավորումն էլ լինելու է Փարիզի հանդիպման հիմնական թեման:
Ադրբեջանն առաջին անգամը չէ, որ հայտարարում է խաղաղ պայմանագիր ստորագրելու պատրաստակամության մասին, սակայն, որպես կանոն, բոլոր այդ հայտարարությունները հանգեցնում են նրան, որ Բաքուն ձախողում է որևէ պայմանավորվածության կնքումը: Բավական է հիշել նախագահների թեկուզ 2011-ի հունիսի 24-ի Կազանի հանդիպումը, որը տեղի ունեցավ ՌԴ այն ժամանակվա նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ: Մինչ հանդիպումը վստահություն էր հայտնվում, որ ղարաբաղյան կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ համաձայնագիր կստորագրվի: Սակայն Ալիևը ձախողեց բանակցությունները, վերջին պահին ներկայացնելով 10 նոր ուղղում: Կազանի հանդիպումի տապալումից հետո Մեդվեդևը ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովի միջոցով Երևանին ու Բաքվին ներկայացրեց կարգավորման վերաբերյալ իր առաջարկները: Հայաստանն ու Ադրբեջանը պաշտոնական պատասխաններ ուղարկեցին:
Հատկանշական է, որ տապալելով բանակցությունները, Բաքուն հայտարարեց «կողմերի դիրքորոշումների մերձեցման մասին»: Մասնավորապես, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին գործերի բաժնի այն ժամանակվա պետ Նովրուզ Մամեդովը հայտարարեց, որ հանդիպման և բանակցությունների ընթացքում «կողմերի դիրքորոշումները մերձեցան մի շարք հարցերի շուրջ ըստ Մադրիդյան սկզբունքների:
Սեպտեմբերի 4-ին Նյուպորտում տեղի է ունեցել երկու երկրների նախագահների ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հանդիպումը:Կողմերը քննարկել էին բանակցությունների ներկա փուլն ու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հնարավորությունները: Նախագահները օգոստոսի 10-ին Սոչիումհանդիպել էին նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որտեղ հաստատել են ղարաբաղյան հիմնախնդիրը խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու պատրաստակամությունը: Իր խոսքում նախագահ Սարգսյանը նշել էր, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծել փոխզիջման և այն սկզբունքների հիման վրա, որոնք առաջարկել են Մինսկի խմբի համանախագահները:
Մինչ այդ Ալիևը, Սարգսյանն ու Պուտինը եռակողմ հանդիպում ունեցան Սոչիում, որտեղ քննարկեցին իրավիճակի աննախադեպ սրացումը շփման գծում:
2014-ի մեկնարկից ի վեր գրանցվել է հրադադարի խախտման արդեն 18 հազար դեպք, այն դեպքում, երբ 2013-ին խախտումների ընդհանուր քանակը 13 հազար էր:

Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров, комментируя предстоящую встречу президентов Армении и Азербайджана, заявил, что Баку желал бы, чтобы «каждая встреча по вопросу урегулирования карабахского конфликта была результативной, чтобы этот процесс сдвинулся с места». Мамедъяров также заявил, что Азербайджан «готов приступить к работе над большим мирным соглашением».
Мамедъяров отметил, что был ряд предложений по созданию рабочих групп между структурами по решению вопросов о возвращении беженцев, по транспорту, инфраструктуре.
«Азербайджан готов приступить к таким переговорам на уровне экспертов. Мы ожидаем ответа от армянской стороны», – сказал азербайджанский министр, передает Тренд.
Как сообщил журналистам посол Франции в Армении Анри Рено, инициируя эту встречу, Франция рассчитывает достичь мира в вопросе Нагорного Карабаха. «В рамках своего регионального визита президент Франции Франсуа Олланд отметил необходимость стимулирования диалога между сторонами конфликта, чтобы представить и разработать инструменты, которые будут способствовать формированию доверия между сторонами, преследуя цель гарантировать сохранение режима прекращения огня и исключить смерти мирных граждан и военных»,- отметил Рено.
По его словам, необходимо найти долгосрочное решение вопроса и основываться на тех принципах, которые были предложены МГ ОБСЕ. Противостояние нужно решить на основании трех известных принципов, и урегулирование конфликта именно на базе этих трех принципов станет основной темой встречи в Париже.
Азербайджан не впервые заявляет о своей готовности к подписанию мирного соглашения, но, как правило, все эти заявления приводят лишь к тому, что Баку срывает достижение каких-либо договоренностей. Достаточно вспомнить хотя бы состоявшуюся 24 июня 2011 года в Казани по инициативе и при участии тогда президента России Дмитрия Медведева встречу Саргсяна и Алиева. До встречи высказывалась уверенность в достижении договоренностей об основных принципах урегулирования в Нагорном Карабахе и подписании соответствующего соглашения. Однако Алиев буквально провалил переговоры, в последний момент представил 10 новых поправок. После провала Казанской встречи Дмитрий Медведев направил Еревану и Баку свои предложения по карабахскому процессу, которые привез глава МИД РФ Сергей Лавров. Армения и Азербайджан также отправили официальные ответы на предложения Медведева.
Примечательно, что провалив переговоры, Баку заявил о «сближении позиций сторон». В частности, тогда заведующий отделом внешних связей Администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов заявил, что в ходе встреч и переговоров, проведенных по инициативе Дмитрия Медведева, «позиции сторон конфликта стали ближе по ряду вопросов в соответствии с Мадридскими принципами».
Предыдущая встреча президентов Армении и Азербайджана и госсекретаря США Джона Керри состоялась 4 сентября 2014 года в Ньюпорте. Стороны обсудили вопросы, касающиеся нынешнего этапа переговоров и перспектив урегулирования карабахского конфликта. Стороны представили свои позиции по переговорному процессу. Госсекретарь Керри вновь подчеркнул безальтернативность мирного урегулирования конфликта, необходимость исключения напряженности и призвал найти механизмы для ослабления напряженности и установления доверия между сторонами.
С начала 2014 года уже зафиксировано порядка 18 тыс. случаев нарушения режима прекращения огня с азербайджанской стороны, тогда как в 2013 году их число достигало 13 тыс. случаев. С 28 июля Азербайджан предпринимает диверсионные и провокационные действия на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана. При этом в результате этих действий противник понес в 8-9 раз больше потерь, чем армянская сторона. По озвученным Баку данным, азербайджанские ВС понесли рекордные с установления независимости единовременные потери.