Աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը դուրս է գրվել Ժնևի հիվանդանոցից ու արդեն պատրաստվում է աշխատանքի անցնել: Ինչպես գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ AFP-ին հղումով, մոտ օրերս նա արդեն կշարունակի Անտվերպենում համերգին պատրաստությունները, որը պլանավորված է նոյեմբերի 22-ին:
Շանսոնյեին հոսպիտալացրել էին հոկտեմբերի 10-ին: Ինչպես այն ժամանակ հայտնել էր համերգների կազմակերպմամբ զբաղվող Opus One շվեյցարական կազմակերպությունը, երգիչը ոսպիտալացվել էր որպես կանխարգելիչ միջոց վերջին օրերին ձեռք բերած ինֆեկցիայի պատճառով:
Ինչպես հիմա նշում են նրա շրջապատում, խոսքը «մեծ գերհոգնածության» մասին էր՝ ոչ մի լուրջ բան 90-ամյա երգչի մոտ չէր հայտնաբերվել:
Վերջին շրջանում Ազնավուրն իր հոբելյանական տուրնեի շրջանակում մի քանի համերգ է տվել: Սեպտեմբերի 3-ին նա երգել էր Մոսկվայում՝ հայտարարելով, որ մտադիր է համերգները շարունակել մինչև 100-ամյա հոբելյանը, քանի որ միշտ լավ վիճակում է և ապրում է ակտիվ ու առողջ կյանքով:
Մոտ հազար երգի հեղինակ է (մի մասը՝ երգահան Ժորժ Կառվարենցի հեղինակցությամբ), այդ թվում՝ բազմաթիվ միջազգային հիթերի՝ «Մաման», «Բոհեմը», «Դեռ երեկ», «Երիտասարդություն», «Պետք է գիտնալ», «Նա», «Երկու կիթառ», «Ինչպես ասում են», «Հավերժական սեր», «Ավե Մարիա» և այլն։ Ցայսօր վաճառվել է Ազնավուրի շուրջ հարյուր միլիոն ձայնապնակ։ Ամերիկյան «Թայմ» հանդեսի հարցման համաձայն Ազնավուրը ճանաչվել է «Դարի արվեստագետ»։
Արժանացել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարձրագույն պետական պարգևներին, «Պատվո սեզարի» (1997)։ 1988-ի սպիտակյան ավերիչ երկրաշարժից անմիջապես հետո հիմնադրել է «Ազնավուրը՝ Հայաստանին» բարեգործական հիմնադրամը։ Հայաստանի մշտական դեսպանն է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում։ 1964-ին, 1996-ին ու 2006-ին համերգներ է տվել Հայաստանում։ Գյումրիում կանգնեցված է Ազնավուրի արձանը, նրա անունով է կոչվում «Մոսկվա» կինոթատրոնի դիմացի հրապարակը:

15 Октябрь 2014 - 14:26 AMT
Всемирно известный французский шансонье Шарль Азнавур выписался из больницы в Женеве и готовится вернуться к работе. В ближайшее время Азнавур возобновит подготовку к концерту в Антверпене, который запланирован на 22 ноября.
Прославленный певец был помещен в одну из клиник Женевы в минувшую пятницу, 10 октября. Как сообщила тогда компания-организатор концертов Opus one, которая готовит выступление Азнавура, госпитализацию было решено провести «в качестве меры предосторожности вследствие инфекции, подхваченной в последние дни», сообщает ТАСС со ссылкой на AFP.
Как отмечают сейчас в окружении шансонье, речь шла о «большом переутомлении» – никаких серьезных проблем со здоровьем у 90-летнего Азнавура выявлено не было.
О госпитализации шансонье сообщила 10 октября швейцарская компания по организации концертов Opus One. «Шарль Азнавур госпитализирован в качестве меры предосторожности вследствие инфекции, подхваченной в последние дни», – говорилось в коммюнике. Компания сообщила также, что в результате этого отменен концерт в Женеве прославленного певца, отметившего в этом году 90-летие.
3 октября Шарль Азнавур, который живет в Швейцарии недалеко от Лозанны, дал единственный и прощальный концерт в Москве в рамках юбилейного мирового турне. 90-летний певец заявляет, что собирается дожить и выступать до столетнего юбилея и всегда подчеркивает, что находится в хорошей форме и живет активной и здоровой жизнью.
За свою долгую карьеру знаменитый французский шансонье, писатель и актер создал более тысячи стихотворных текстов, дал более тысячи концертов и сыграл многие десятки ролей в кино. Ему рукоплескали залы по всему миру, а песня «Вечная любовь» стала настоящим гимном самому прекрасному на земле чувству. В 1998 году по итогам всемирного опороса, проведенного совместно журналом Time и телекомпанией CNN, Азнавур был признан лучшим эстрадным исполнителем ХХ века.