ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և Սպիտակ տան պաշտոնյաները պարբերաբար որպես պատմական փաստ են ճանաչել և սգացել Օսմանյան կայսրության վերջին օրերին իրականացված հայերի սպանդն ու մահվան երթը: Այս մասին գրում է Asbarez պարբերականը` հղում անելով խմբագրություն ուղարկված Օբամայի վարչակազմի աշխատակիցներից մեկի նամակին: Սպիտակ տան ներկայացուցիչը նամակն ուղարկել է այն բանից հետո, երբ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը հայտարարել է, թե նոյեմբերին Սպիտակ տան այցելուների կենտրոնում ցուցադրվելու է «որբերի գորգը»:
«Նախագահը և վարչակազմի մյուս բարձրաստիճան պաշտոնյաները բազմիցս որպես պատմական փաստ են ճանաչել ու սգացել Օսմանյան կայսրությունում 1,5 միլիոն հայերի բնաջնջման փաստը: Նրանք նաև հայտարարում են, որ ամբողջական, անկեղծ և արդար ճանաչումը մեր բոլորի` Թուրքիայի, Հայաստանի և Ամերիկայի շահերից է բխում: Այս ոլորտում Սպիտակ տան աշխատակազմի աշխատանքի կարևոր սկզբունքներից մեկն այն է, որ ազգերն ավելի են ուժեղանում իրեց անցյալի ցավոտ դրվագները ճանաչելով ու դրա հետ հաշվի նստելով: Այդ ամենը շատ կարևոր է առավել արդար և հանդուրժող ապագայի հիմքեր կառուցելու համար»,- ասվում է պաշտոնյայի նամակում:
Ինչպես արդեն գրել ենք, «Որբերի գորգը» նոյեմբերի 18-23-ը կցուցադրվի Սպիտակ տան այցելուների սրահում: Ըստ Սպիտակ տան տարածած հաղորդագրության, «1925-ին Ղազիրի գորգը նվիրվեց նախագահ Քուլիջին տեղահանված հայ որբերին ամերիկյան ժողովրդի կողմից ցուցաբերած մարդասիրական օգնության համար»:
Նախապատրաստվող ցուցահանդեսից առաջ հայտարարություն է տարածել հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը. «Եթե նախագահ Օբամայի` հայոց «որբերի գորգը» ցուցադրելու որոշումը միտված է ներկայացնելու իրական առաջընթացի խորհրդանիշ, նա անկաշկանդ և պարզորոշ կխոսի սարսափելի ու դեռևս անպատիժ հանցագործության` Հայոց ցեղասպանության մասին, որն էլ գորգի ստեղծման պատճառ էդարձել: Եթե մյուս կողմից` նախագահի որոշումը արտահայտում է ևս մեկ ցինիկ ներկայացում` այն առաջընթացի փոխարեն, որը նա խոստացել էր հայ ժողովրդին, ապա դա ակնհայտ կլինի` նրա ընտրած բառապաշարը և Թուրքիային գոհացնելու կանոներին հետևելը»:
Թուրքիան ճնշում է գործադրում Օբամայի վարչակազմի վրա՝ թույլ չտալու համար, որ Վաշինգտոնի Սմիթսոնի ինստիտուտում բացվի հայ որբերին նվիրված «Հայ որբերի գործած գորգը» ցուցադրությունը, որոնք այն գործել են՝ որպես երախտագիտության նշան ամերիկացի բարերարներին: 2014-ի մայիսին կոնգրեսական Ադամ Շիֆը և սենատոր Էդ Մարկին խորհուրդ են տվել Օբամայի վարչակազմին ցուցադրության ներկայացնել «Որբերի գորգը»՝ որպես Հայոց ցեղասպանության տարիներին ամերիկյան հումանիտար օգնության նշանակալի խորհրդանիշ:

16 Октябрь 2014 - 14:43 AMT
Президент США Барак Обама и официальные лица Белого Дома периодически признавали в качестве исторического факта резню и изгнание 1,5 млн. в последние дни существования Османской империи. Об этом пишет Asbarez со ссылкой на письмо, отправленное одним из сотрудников администрации Обамы. Письмо было отправлено после того, как конгрессмен Адам Шифф заявил, что в ноябре в одном из залов Белого дома будет выставлен на обозрение известный «Ковер сирот».
Как говорится в письме, Обама и представители Белого дома периодически заявляли, что полноценное, искреннее и справедливое признание этого факта исходит из общих интересов, в том числе интересов Турции, Армении и США.
«Согласно одному из важнейших принципов работы администрации Белого дома, нации становятся сильнее, признавая болезненные страницы своей истории. Это очень важно с точки зрения заложения более справедливых и толерантных основ будущего»,- отмечается в письме сотрудника Белого дома.
Как уже сообщалось, в зале для посетителей в Белом доме, в рамках выставки «Спасибо США; Три подарка президентам в знак благодарности за американскую щедрость за рубежом» 18-23 ноября будет выставлен «Ковер сирот».
Как отмечает в своем сообщении пресс-служба Белого дома, «в 1925 году ковер был подарен президенту Кулиджу за гуманитарную помощь, которую оказал американский народ армянским сиротам».
Ранее Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA), ссылаясь на близкие к администрации президента Барака Обамы источники, сообщал, что в результате многомесячных усилий Конгресса и армянской общины Белый дом все же согласился выставить «Ковер сирот» на обозрение.
Накануне готовящейся выставки исполнительный директор ANCA Арам Амбарян выступил с заявлением, в котором, в частности, говорится: