21 Հոկտեմբեր 2014 - 11:39 AMT
Բելառուսի, Ղազախստանի, Հայաստանի ու Ղրղզստանի ինտեգրումը Եվրասիական միությանը (ԵՏՄ) Ռուսաստանի համար տարեկան 5,2 մլրդ դոլար կարժենա միայն ուղիղ ծախսերի գծով, գրում է Գազետա.ռու-ն:
Գազետա.ռու-ն հաշվել է Մոսկվայի վնասները նախագծից: Բելառուսը կարողացավ իր օգտին կարգավորել տևական վեճը Մոսկվայի հետ նավթամթերքի մաքսատուրքերի շուրջ: Նախկինում Բելառուսը, ներմուծելով ռուսական նավթը առանց մաքսատուրքի, ՌԴ բյուջե էր վերադարձնում այդ նավթից ստացած նավթամթերքի արտահանումից ստացած տուրքը: Այժմ տուրքը կմնա Բելառուսում, ինչը Մինսկին լրացուցիչ կբերի 1,5 մլրդ դոլար:
Ղազախստանը դեռևս ավելի շուտ տուժում է Մաքսային միությանը անդամակցելուց: Արտահանումը նվազել է 4 տոկոսով (7 մլրդ դոլար), իսկ ներմուծումը աճել է 17 մլրդ դոլարով: Աստանան ամեն անգամ Մոսկվայի առջև բարձրացնում է ռուսական «Գազպրոմի» ենթակառուցվածքներով իր գազը դեպի Եվրոպա ինքնուրույն արտահանելու հարցը: Ղազախստանն օգտվում է Եվրասիական զարգացման բանկի ներդրումային պորտֆելից: ԵԶԲ կուտակած ներդրումային պորտֆելը ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ կազմում է մոտ 5,27 մլրդ դոլար, որից շուրջ 33 տոկոսը ուղղվում է Ղազախստանում իրականացվող նախագծերին:
ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի «դյուրին անդամակցության» հարցը 1 մլրդ դոլար է: Գումարը կհատկացնի Մոսկվան: Այդ գումարի շրջանակում ստեղծվում է 500 մլն դոլար կանոնադրական կապիտալով զարգազման հիմնադրամ, նույնքան կկազմի արտոնյալ վարկը: Ընդ որում Ղրղզստանի ՀՆԱ-ն կազմում է ընդամենը 6,5 մլրդ դոլար: Գումարը հատկացվում է ղրղզական տնտեսության համար մաքսային տուրքերի կրկնապատկումը մեղմելու համար, որի առյուծի բաժինը չինական ապրանքների կրկնակի արտահանումն է կազմում:
ԵՏՄ անդամակցության «մուտքի տոմսի» արժեքի բարձրացման ու բանակցություների ձգձգման մարտավարություն կիրառեց նաև Հայաստանը և, կարծես, չտուժեց, գրում է պարբերականը: «Երկիրը կստանա ԵՏՄ տարածք ներմուծված ապրանքների մաքսատուրքերի գումարների 1,13 տոկոսը: Բացի այդ մինչև 2022 թ. մի շարք ապրանքների համար (այդ թվում մսի ու մսամթերքի դեպքում) կկարողանա կիրառել ԵՏՄ դրույքներից տարբերվող մաքսատուրքեր, անցած շաբաթ հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը»,-ասվում է հոդվածում:
«Դառնալով ԵՏՄ անդամ՝ Հայաստանը հավակնում է, որ գազի գինը կնվազի մեկ երրորդով՝ 270 դոլարից մինչև 180 դոլար» (իրականում, ՀՀ հետ սահմանին գազի գինն այժմ 189 դոլար է 1000 խմ համար՝ խմբ.): «Բայց գլխավորն այն է, որ Հայաստանն, անդամակցելով ԵՏՄ-ին, անվտանգության երաշխիքներ է ստանում հարևան Ադրբեջանի հետ տևական հակամարտությունում և պահպանում է ստատուս քվոն Լեռնային Ղարաբաղում»,-ասվում հոդվածում:

Интеграция Белоруссии, Казахстана, Армении и Киргизии в Евразийский союз обойдется России в $5,2 млрд в год только прямых расходов, пишет «Газета.Ru».
Издание подсчитало некоторые убытки Москвы от проекта. Так, Белоруссия смогла урегулировать долгий спор с Москвой по поводу пошлин на нефтепродукты в свою пользу. Ранее Белоруссия, импортируя российскую нефть беспошлинно, возвращала в российский бюджет пошлину, получаемую от экспорта нефтепродуктов, полученных из этой нефти. Теперь пошлина будет оставаться в Белоруссии, что принесет Минску минимум дополнительные $1,5 млрд.
Казахстан же от участия в Таможенном союзе пока больше проигрывает. Экспорт упал на 4% ($7 млрд), а импорт вырос на $17 млрд. Астана регулярно ставит перед Москвой вопрос о самостоятельном доступе к экспорту своего газа в Европу через инфраструктуру российского «Газпрома», Казахстан пользуется инвестиционным портфелем Евразийского банка развития. Накопленный инвестиционный портфель ЕАБР по состоянию на 1 октября текущего года — около $5,27 млрд, более 33% этих средств идет на проекты в Казахстане.
Цена «безболезненного вхождения» Киргизии в Евразийский экономиче4ский союз — $1 млрд. Выделит деньги Москва. В рамках суммы создается фонд развития с уставным капиталом $500 млн, еще столько же составит льготный кредит. При этом размер всего ВВП Киргизии — около $6,5 млрд. Суммы выделяются, чтобы смягчить эффект от удвоения таможенных ставок для киргизской экономики, львиную долю которой составляет реэкспорт из Китая.
Тактику повышения стоимости входного билета в Евразийский союз путем затягивания переговоров применила и Армения – и, похоже, не прогадала, пишет издание. «Страна будет получать 1,13% сумм таможенных пошлин, полученных от ввоза товаров на территорию ЕАЭС. Кроме того, до 2022 года сможет применять на ряд товаров (в том числе мясо и мясные продукты) таможенные пошлины, отличные от ставок ЕАЭС, сообщила на прошлой неделе Евразийская экономическая комиссия», – отмечается в статье.
«Став членом ЕАЭС, Армения намерена претендовать на снижение цены на газ примерно на треть – с $270 до $180» (на самом деле, газ на границе Армении стоит $189 за 1000 кубометров – ред.). «Но главное, что получит Армения от членства в ЕАЭС, – гарантии безопасности в затяжном конфликте с соседним Азербайджаном и сохранение статус-кво Нагорного Карабаха», – отмечает издание.
Президент Армении Серж Саргсян 10 октября на саммите Высшей Экономической Комиссии в Минске подписал договор о вступлении Армении в ЕАЭС.
Договор об основании ЕАЭС был подписан 29 мая 2014 года в Астане, став очередным этапом развития Таможенного союза. Тогда же к ЕАЭС должна была присоединиться и Армения, отказавшаяся в сентябре 2013 года от ассоциации с ЕС в пользу углубления отношений с ТС. Однако подписание Арменией договора сорвалось из-за позиции Казахстана по поводу таможенного контроля на границе Республики Армении и НКР.
ЕАЭС подразумевает единую таможенную политику, свободное перемещение капитала, товаров, услуг и рабочей силы в странах союза.