Գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը համաձայնել է 2015-ին մասնակցել Բաքվում կայանալիք Աշխարհի գավաթին:
Այս մասին հայտնի է դարձել ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովի Երևան այցից հետո: ՖԻԴԵ-ի նախագահի օգնական Բերիկ Բալգաբաևը Twitter-ի իր միկրոբլոգում մասնավորապես գրել է, որ Լևոնն իր մասնակցությունը հաստատել է նախագահ Սարգսյանի կողմից տրված ճաշի ընթացքում:
ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը հոկտեմբերի 3-ին Բաքվում հայտարարել է, որ կցանկանար տեսնել Հայաստանի հավաքականին Ադրբեջանում կայանալիք Շախմատի աշխարհի գավաթին ու շախմատային օլիմպիադային: Նա նշել էր, որ հարցը քննարկելու է ՀՀ նախագահ, Շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:
«ՖԻԴԵ-ն մի մեծ ընտանիք է: Մենք ուզում ենք, որ Հայաստանի հավաքականը ևս մասնակցի այս մրցաշարերին: Այդ հարցի շուրջ քննարկումներ կանցկացվեն: Հայաստանի վերջին այցելության ժամանակ ես հայտարարեցի, որ իրենք պետք է մասնակցեն: Մենք ցանկանում ենք, որ բոլոր հավաքականները մասնակցեն Շախմատի աշխարհի գավաթին ու շախմատային օլիմպիադային»,-ասել էր նար:
Հայ մարզիկների մասնակցությունը Բաքվում անցկացվող մրցումներին հաճախ միջադեպերով է ուղեկցվում՝ հայ մարզիկներին, հայկական դրոշն ու օրհներգը սուլոցներով են դիմավորում, պատվիրակության անդամների անվտանգության նկատառումներով արգելում են հեռանալ հյուրանոցից: Դա առնչվել է նաև շախմատին: 2012-ին ՀՀ շախմատի հավաքանի առաջատար Լևոն Արոնյանը հրաժարվեց մասնակցել Բաքվում հավակնորդների մրացաշարին և նամակ հղեց Իլյումժինովին՝ իր որոշումը հիմնավորելով երկու երկրների միջև լարված հարաբերություններով:
«Պատասխանատու և կարևոր մրցաշարը հանգստություն ու հատուկ կենտրոնացում է պահանջում: Շախմատի հետ կապ չունեցող ոչ մի հանգամանք չպետք է խանգարի գրոսմայստերին ցուցադրել իր վարպետությունը: Ցավոք, այս պահի դրությամբ ոչ մի հայ չի կարող բարենպաստ կամ ադեկվատ հոգեբանական մթնոլորտ գտնել Ադրբեջանում, այն դեպքում, երբ դա անհրաժեշտ է»,- գրել է Արոնյանը:

21 Октябрь 2014 - 12:42 AMT
Гроссмейстер Левон Аронян дал согласие на участие в розыгрыше Кубка мира, который состоится в 2015 году в столице Азербайджана Баку.
Об этом стало известно по результатам визита в Ереван президента ФИДЕ Кирсана Илюмжинова. Помощник Илюмжинова Берик Балгабаев написал в своем Twitter, что Аронян дал согласие на участие в турнире в ходе обеда от имени президента Армении и президента Федерации шахмат страны Сержа Саргсяна.
В ходе визита в Баку 3 октября Илюмжинов заявлял, что обсудит вопрос участия Ароняна на встрече с Саргсяном. «ФИДЕ – большая семья. Мы хотим, чтобы и сборная Армении приняла участие в этих турнирах. В связи с этим будут проведены обсуждения. В прошлый мой визит в Армению я заявлял, что они должны участвовать в них. Мы хотим, чтобы все сборные участвовали в Кубке мира и шахматной олимпиаде», – заявил тогда он.
Участие армянских спортсменов на состязаниях в Баку часто сопровождается эксцессами: самих спортсменов, армянский флаг и гимн освистывают, членам делегаций по соображениям безопасности запрещают покидать гостиницы. Проблема касалась шахмат и ранее: в 2012 году лидер сборной Армении по шахматам Левон Аронян отказался от участия в турнире претендентов в Баку и направил Илюмжинову письмо, в котором объяснил свое решение напряженностью в отношениях между Арменией и Азербайджаном. «Ответственное и важное соревнование, такое как турнир претендентов, требует спокойствия и особой концентрации. Никакие обстоятельства, кроме связанных с шахматами, не должны мешать гроссмейстеру демонстрировать свое мастерство. К сожалению, на данный момент ни один армянин не может найти благоприятной или адекватной психологической атмосферы в Азербайджане, а ведь это совершенно необходимо», – писал тогда гроссмейстер.