23 Հոկտեմբեր 2014 - 10:59 AMT
Եվրամիության Արևելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստը տեղի կունենա Երևանում գալիք տարվա մարտի 16-20-ը: Համապատասխան որոշումը հաստատվել է «Եվրանեսթի» Բյուրոյի նիստում, հայտարարել է հայկական պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը:
Ըստ նրա, «Եվրանեսթի» նիստը պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու նպատակով ԱԺ-ում կստեղծվի աշխատանքային խումբ, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Ըստ ադրբեջանական «Թրենդ» գործակալության, «Եվրանեսթում» ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Էլհան Սուլեյմանովն իր «վրդովմունքն է» հայտնել նիստը Երևանում անցկացնելու որոշման կապակցությամբ: Նա հայտարարել է, որ դեռևս բյուրոյի նիստում, անցյալ տարվա մայիսին Կիևում, նա իր բողոքն է հայտնել չորրորդ լիագումար նիստը Երևանում անցկացնելու մտադրության վերաբերյալ: Ադրբեջանական պատվիրակությունը չի մասնակցի «Եվրանեսթի» միջոցառումներին Երևանում, քանի դեռ հայկական կողմը չի կատարել մի շարք պայմաններ: Ըստ նրա, ադրբեջանական պատվիրակությունն իր բողոքն է հայտնել նաև Հայաստանի համանախագահության դեմ: «Նստաշրջանի անցկացումը Երևանում վիրավորանք է Ադրբեջանի համար: Դա ցույց է տալիս Եվրանեսթի և եվրոպական կառույցների երկակի չափանիշները, սուբյեկտիվ վերաբերմունքն Ադրբեջանի հանդեպ»,-ասել է ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարը:

Четвертое пленарное заседание ПА «Евронест» будет проходить 16-20 марта будущего года в Ереване. Соответствующее решение было утверждено на заседании Бюро «Евронест», заявил глава армянской делегации Артак Закарян.
По его словам, с целью организации и проведения заседания ПА Евронест на высоком уровне в Национальном Собрании будет создана рабочая группа, сообщает пресс-служба парламента Армении.
По сообщению Тренд, глав азербайджанской делегации в «Евронест» Эльхан Сулейманов выразил «негодование» проведением заседания в Ереване. Он заявил, что еще на заседании бюро, прошедшем в мае прошлого года в Киеве, выразил свой протест против проведения четвертого пленарного заседания Парламентской ассамблеи "Евронест" в Ереване. Азербайджанская делегация не будет участвовать в мероприятиях "Евронеста", проходящих в Ереване, пока армянская сторона не выполнит ряд условий. По его словам, азербайджанская делегация также выразила протест против сопредседательства Армении.
"Проведение сессии в Ереване является оскорблением для Азербайджана. Это является показателем двойных стандартов "Евронеста" и европейских институтов, субъективного отношения к Азербайджану" – сказал глава азербайджанской делегации.