Գերմանիան անհամբեր սպասում է հոկտեմբերի վերջին Փարիզում կայանալիք Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը: Այդ մասին Բաքվուm ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը:
Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանi ու Իլհամ Ալիևի հանդիպումը Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի մասնակցությամբ տեղի կունենա հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում:
Երևանյան մամուլի ասուլիսում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն հայտարարեց, որ այդ հանդիպում խթան կհանդիսանա ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացի համար: «Առանց մանրամասներ հաղորդելու, դիվանագիտական նպատակներից ելնելով նշեմ, որ Ֆրանսիայի նախագահը ցանկանում է նոր լիցք հաղորդել բանակցություններին բովանդակային իմաստով և գտնել հակամարտության կարգավորման լուծում»,- ասել է դեսպանը:
Դեսպանի խոսքով` երկրորդ նպատակն այն է, որ կողմերը կարողանան ստեղծել վստահության մթնոլորտ, որով պայմանավորված կլինի իրավիճակի փոփոխություն շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին: Ռենոն ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ ճանապարահը բանակցային տարբերակն է, այլ ճանապարհ չկա: Նա նաև նշել է, որ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը հանձնարարված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և Մինսկի խմբի բացառիկ իրավասությունների մաս է կազմում:
Ըստ նախարարի, նա հանդիպումներ է ունեցել Ադրբեջանի ղեկավարության և քաղաքացիական հանրության հետ, քննարկել է նաև ղարաբաղյան հակամարտությունը: «Գերմանիան չափազանց մտահոգված է շփման գծում առկա լարվածությամբ և ուշադիր հետևում է իրավիճակաին՝ ցանկանալով հակամարտության շուտափույթ կարգավորում»,-ասել է նա, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Ադրբեջանը պարբերաբար հայտարարում է, թե պատրաստ է ստորագրել խաղաղ պայմանագիր, սակայն, որպես կանոն, բոլոր այդ հայտարարությունները հանգեցնում են միայն նրանք, որ Բաքուն ձախողում ցանկացած համաձայնության ձեռքբերում: Օրինակ, 2011-ի հունիսի 24-ին Կազանում տեղ ունեցավ ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը: Մինչ հանդիպումը վստահաբար հայտարարվում էր կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ համաձայնության մասին, սակայն Ալիևը տառացիորեն տապալեց բանակցությունները՝ վերջին պահով 10 նոր ուղղում առաջարկելով:
Ավելի վաղ գերմանական ձախակողմյան Die Linke-ը մանրամասն հաշվետվություն է պահանջել Գերմանիայի դաշնային կառավարությունից ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի և այն դերի մասին, որն ունի կամ կարող է ունենալ այդ գործում ԳԴՀ-ն:
Խմբակցության անունից դաշնային կառավարության հասցեագրված հարցման մեջ նշվում է Մոսկվայի բացառիկ դերը հակամարտության կարգավորման հարցում, քանի որ Ռուսաստանն ինտենսիվ հարաբերություններ ունի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ:
«Ադրբեջանը, որը 2011-ից անդամակցում է Չմիավորված երկրների շարժմանը, ի տարբերություն Վրաստանի, այլևս հետաքրքրված չէ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարցում: Այդ ֆոնին Ռուսաստանն առավել ակտիվ ջանքեր է գործադրում հակամարտության կողմերի միջև բալանսի որոնման ու միջազգային իրավունքի համաձայն հակամարտությունը կարգավորելու նպատակով»,-գտնում են Die Linke խմբակցությունում: Որպես Մոսկվայի հատուկ կարգավիճակ գերմանացի խորհրդարանականները բերում են ընթացիկ տարվա օգոստոսին գրանցված իրավիճակի սրացումը շփման գծում: «ՌԴ նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը միտված էր իրավիճակի կայունացմանն ու հետագա սրացման կանխարգելմանը»: Հաշվի առնելով այդ, գերմանացի ձախակողմյաններին հետաքրքրում է, թե որքանով է ԳԴՀ-ն լինելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, սատարում ՌԴ խաղաղապահ ջանքերին ղարաբաղյան կարգավորման գործում:
Նամակում խմբակցությունը 40 հարց ու ենթահարց է հասցեագրել կառավարությանը, հայտնում է «Վեստնիկ Կավկազա»-ն:
Ըստ գերմանական օրենսդրության, կառավարությունը պարտավոր է պատասխանել խորհրդարանականների հարցմանը 14 օրվա ընթացքում: Սակայն, հաշվի առնելով հարցման ծավալը, Die Linke-ը համաձայնվել է երկարացնել պատասխանի համար անհրաժեշտ ժամանակը:

Германия с нетерпением ждет итогов предстоящей встречи президентов Армении и Азербайджана в Париже в конце октября, сказал 23 октября на брифинге в Баку глава МИД страны Франк-Вальтер Штайнмайер.
Встреча президентов Франции, Армении и Азербайджана Франуса Олланда, Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Париже состоится предположительно 27 октября.
На пресс-конференции в Ереване посол Франции в Армении Анри Рено заявил, что эта встреча придаст новый импульс переговорному процессу по урегулированию карабахского конфликта.
По его мнению, в ходе этой встречи, важно, чтобы стороны сумели сформировать доверие вокруг переговорного процесса. «Эта встреча станет новым импульсом, а также стимулирует формирование атмосферы доверия между сторонами, что окажет воздействие на ситуацию на карабахско-азербайджанской и армяно-азербайджанской границах». «Факт в том, что кроме мира, другой альтернативы для решения карабахского конфликта нет, поэтому стороны должны придерживаться, в частности мадридских принципов», – считает Рено.
По словам министра, он провел встречи с руководством и представителями гражданского общества Азербайджана, в ходе которых прошли обсуждения по нагорно-карабахскому конфликту. «Германия крайне обеспокоена напряженностью на линии соприкосновения войск, и внимательно следит за ситуацией, желая скорейшего урегулирования конфликта», – сказал он, сообщает Тренд.
Азербайджан периодически заявляет о своей готовности к подписанию мирного соглашения, но, как правило, все эти заявления приводят лишь к тому, что Баку срывает достижение каких-либо договоренностей. Так, к примеру, было в ходе состоявшейся 24 июня 2011 года в Казани по инициативе и при участии тогда президента России Дмитрия Медведева встречи Сержа Саргсяна и Алиева. До встречи высказывалась уверенность в достижении договоренностей об основных принципах урегулирования в Нагорном Карабахе и подписании соответствующего соглашения. Однако Алиев буквально провалил переговоры, в последний момент представил 10 новых поправок.
Ранее немецкая левая фракция Die Linke запросила у федерального правительства Германии подробный отчет по процессу урегулирования карабахского конфликта и той роли, которую играет или может играть в нем ФРГ.
В запросе фракции на имя федерального правительства фракция Die Linke отмечает исключительную роль Москвы в процессе урегулирования конфликта, поскольку Россия поддерживает интенсивные отношения как с Арменией, так и Азербайджаном.
«Азербайджан, вступивший в 2011 году в Движение Неприсоединения, в отличие от Грузии, более не испытывает интереса к членству в НАТО. На этом фоне Россия стала прикладывать более активные усилия для нахождения баланса между интересами сторон конфликта и разрешения конфликта в соответствии с международным правом», – считают во фракции Die Linke. В качестве примера особого статуса Москвы и ее влияния на стороны конфликта немецкие парламентарии приводят обострение вдоль линии соприкосновения войск в августе этого года: «Состоявшаяся по российской инициативе трехсторонняя встреча президентов Армении, Азербайджана и России была нацелена на стабилизацию вдоль линии фронта и деэскалацию дальнейшего насилия». Учитывая это, немецкие левые интересуются у правительства ФРГ, насколько Германия, будучи членом Минской группы БСЕ, поддерживает миротворческие усилия России в карабахском конфликте.
В письме на имя правительства фракция Die Linke озвучила 40 вопросов и подпунктов, связанных с урегулированием карабахского конфликта.
Согласно немецкому законодательству, правительство обязано ответить на запрос парламентариев в течение 14 дней. Однако, с учетом обширности запроса по карабахскому урегулированию, Die Linke изначально согласилась на продление срока его обработки.