ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները խաղաղ պայմանագրի հիմնարար հարցերի լուրջ քննարկումներ են ակնկալում Սարգսյան-Ալիև առաջիկա փարիզյան հանդիպումից:
Ֆրանսիայի նախագահի նախաձեռնությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ համատեղ հանդիպումը կկայանա հոկտեմբերի 27-ին՝ Ելիսեյան պալատում: Հանդիպման նպատակն է օգոստոսին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ու հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունից հետո երկխոսության վերականգնումը: Բացի այդ, Օլանդը նաև առանձնազրույցներ կունենա երկու երկրի ղեկավարների հետ։
Ինչպես ասվում է ԵԱՀԿ ՄԽ մամուլի հաղորդագրության մեջ, համանախագահները կարծում են, որ Սոչիում և Ուելսում կայացած հանդիպումները «բանակցային կանալ» են ստեղծել կողմերի միջև: «Մենք ակնկալում ենք խաղաղ պայմանագրի հիմնարար հարցերի լուրջ քննարկումր: Հուսով ենք նաև, որ նախագահները կպայմանավորվեն փոխադարձ վստահության ու թափանցիկության հաստատման միջոցների մասին: Համանախագահները պատրաստ են ուժերի ներածին չափով աջակցել դրան»:
Սեպտեմբերի 4-ին Նյուպորտում տեղի ունեցավ երկու երկրների նախագահների ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հանդիպումը:Կողմերը քննարկեcin բանակցությունների ներկա փուլն ու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հնարավորությունները: Նախագահները օգոստոսի 10-ին Սոչիում հանդիպել էին նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որտեղ հաստատել են ղարաբաղյան հիմնախնդիրը խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու պատրաստակամությունը: Իր խոսքում նախագահ Սարգսյանը նշել էր, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծել փոխզիջման և այն սկզբունքների հիման վրա, որոնք առաջարկել են Մինսկի խմբի համանախագահները:
«Համանախագահները կարծում են, որ Մինսկի խումբը միակ ձևաչափն է, որին կողմերը վստահում են ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը: Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները նաև հրապարակավ հայտարարել են, որ սատարում են ՄԽ ջանքերին, և մենք պատրաստ ենք օգնել կողմերին խաղաղության հասնելու գործում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, համանախագահները կարծում են, որ Հայաստանի անդամակցումը ԵՏՄ-ին չի անդրադառնա կարգավորման վրա: «Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը կախված է Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների քաղաքական կամքից, ոչ թե այս կամ այն պայմանագրին ու դաշինքին միանալուց: Համանախագահները հուսով են, որ վերջին շփումների արդյունքում կողմերը կկարողանան տրամադրվել խաղաղության»:
Հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ստորագրվեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին համաձայնագիրը: Այն ուժի մեջ է մտնում 2015-ի հունվարի 1-ից ԵՏՄ բոլոր անդամների՝ ՌԴ, Բելառուսի, Ղազախստանի վավերացումից հետո:
Միջնորդները հրաժարվել են մեկնաբանել Լեռնային Ղարաբաղում օրերս մենկարկող ադրբեջանցի դիվերսանտների դատավարությունը:
Դիվերսանտների դատավարությունը կսկսվի հոկտեմբեի 27-ին Ստեփանակերտում: Դիվերսանտների գործով կա երկու մեղադրյալ՝ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևը, որոնց մեղադրանք է առաջադրվել ԼՂՀ Քրեական օրենսգրքով նախատեսված 316-րդ հոդվածով` լրտեսությունը, 350-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ առանց պատշաճ թույլտվության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելը, ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 245-րդ հոդվածի 3-րդ մասով` կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելը, 129-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` մարդուն բացահայտ առևանգելը, կյանքի համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով, զենքի գործադրմամբ, անչափահասի նկատմամբ կատարված` կազմակերպված խմբի կողմից, Քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 7-րդ և 14-րդ կետերով` սպանությունը`զուգորդված մարդուն առևանգելով, կազմակերպված խմբի կողմից, ազգային ատելության շարժառիթով և ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 33-րդ հոդվածով, 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և14-րդ կետերով` կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձ:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ ожидают серьезных обсуждений основных моментов мирного соглашения на предстоящей Парижской встрече президентов Азербайджана и Армении.
Инициированная президентом Франции Франсуа Олландом встреча с главами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым состоится 27-го октября в Елисейском дворце в Париже. Цель встречи – возобновление диалога после эскалации напряжения на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана и армяно-азербайджанской границе в июне-августе. Кроме того, Олланд проведет отдельные встречи с каждым из президентов.
Как отмечается в информации пресс-службы ОБСЕ, сопредседатели считают, что состоявшиеся в Сочи и Уэльсе встречи президентов создали «переговорный канал» между сторонами: «Мы ожидаем серьезных обсуждений основных моментов мирного соглашения на предстоящей Парижской встрече. Мы также надеемся, что президенты договорятся о мерах, рассчитанных на достижение взаимного доверия и прозрачности. Сопредседатели готовы оказать посильную помощь в этом направлении».
Предыдущая встреча президентов двух стран и госсекретаря США Джона Керри состоялась 4 сентября в Ньюпорте. Стороны обсудили вопросы, касающиеся нынешнего этапа переговоров и перспектив урегулирования карабахского конфликта. Стороны представили свои позиции по переговорному процессу. Госсекретарь Керри вновь подчеркнул безальтернативность мирного урегулирования конфликта, необходимость исключения напряженности и призвал найти механизмы для ослабления напряженности и установления доверия между сторонами.
«Сопредседатели считают, что Минская группа является единственным форматом, которому стороны доверяют решение нагорно-карабахского конфликта мирным путем. Руководство Азербайджана и Армении также публично объявило о поддержке усилий сопредседателей, и мы готовы оказать помощь сторонам в достижении мира», – говорится в сообщении, передает АПА.
Как отмечается в сообщении, сопредседатели считают, что вступление Армении в Евразийский экономический союз не повлияет на процесс решения конфликта: «Решение нагорно-карабахского конфликта зависит от политической воли президентов Азербайджана и Армении, а не от присоединения к какому-то договору или альянсу. Сопредседатели надеются, что после последних контактов стороны смогут настроиться на мир».
10 октября в Минске было подписано соглашение о вступлении Армении в Евразийский экономический союз. Соглашение вступит в силу 1 января 2015 года после ратификации странами ЕАЭС – Россией, Белоруссией и Казахстаном.
Посредники отказались прокомментировать информацию о начале в Нагорно-Карабахской Республике судебного процесса над азербайджанскими диверсантами Шахбазом Гулиевым и Дильгамом Аскеровым.
Суд над диверсантами начнется 27 октября, процесс над Гулиевым и Аскеровым пройдет в Степанакерте. Дильхаму Аскерову и Шахбазу Гулиеву предъявлено обвинение по нескольким статьям Уголовного кодекса НКР, предусматривающим наказание за шпионаж (ст. 316), пересечение госграницы НКР группой и без соответствующего разрешения (ст. 350 п.2), ношение оружие организованной группой лиц (ст. 245 п.3), похищение несовершеннолетнего с применением оружия, совершенное группой лиц (ст. 129 ч. п. 1), убийство по мотиву национальной ненависти, с применением оружия, сопряженное похищением со стороны организованной группы лиц, (ст. 103, ч.2,пп 3,7,14). Аскерову также инкриминируется попытка убийства двух лиц на основе национальной ненависти (ст. 103, ч.2, пп 1,7,14).