20 տարի շարունակվող ադրբեջանական հայատյաց քաղաքականությունը, սադրանքները սահմանին ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը դարձել են Հայաստանի առօրյայի մի մասը:
Այդ մասին The New York Times-ի հավելվածին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նա նշել է, որ փխրուն խաղաղության պահպանումը Լեռնային Ղարաբաղում տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման անկյունաքարն է: «Մենք պաշտպանում ենք տարածաշրջանային խաղաղությունը նավթադոլարներից կուրացած հարևան բռնապետության հանցավոր գործողություններից»,-ասել է նա: Ըստ նախագահի, առաջնահերթ խնդիր է մնում ՀՀ և ԼՂՀ անվտանգության ապահովումը: «Փխրուն պատերազմը հաղթական պատերազմից լավ է: Խաղաղության պահպանումը մեր ամենալուրջ նվաճումն է, և առաջիկա տարիներին ժողովրդավարացման, կրթության, առողջապահության հետ մեկտեղ անվտանգությունը լինելու է մեր գերակայությունը»,-ասել է Սարգսյանը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա մոտալուտ տարելիցին՝ նախագահ Սարգսյանը հայտարարել է, որ մարդու իրավունքները բացարձակ արժեքի են վերածվում համաշխարհային հանրության համար, և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ստորադասումը քաղաքական շահերին հակասում է ժամանակակից աշխարհի իրավական ու բարոյական նորմերին»,-ասել է նա:
Սարգսյանը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 8 բանաձև է ընդունել, ցեղասպանության փաստը ճանաչել է 40 նահանգ, նախագահ Ռեյգանի վարչակազմը ճանաչել և դատապարտել է Ցեղասպանությունը նախորդ դարի 80-ականներին: «Վաղ թե ուշ Թուրքիան էլ կառերեսվի սեփական անցյալին և կազատվի՝ արդարության վերականգնմամբ»,-ասել է նախագահը:
Անդրադառնալով հայ-ամերիկյան հարաբերություններին՝ Սերժ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանի խոշորագույն դոնոր երկիրն է, նա ՀՀ անկախացումից ի վեր մոտ 2 մլրդ դոլարի տեխնիկական ու հումանիտար օգնություն է ցուցաբերել Հայաստանին:
«Մեր երկրները համագործակցում են գլոբալ անվտանգությանը մարտահրավերների դեմ պայքարում, ինչպես, օրինակ, ահաբեկչության կամ զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման դեմ պայքարն է»,-ասել է նախագահը: Անդրադառնալով ԵՄ հետ հարաբերություններին Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության լույսի ներքո՝ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը կշարունակի ԵՄ հետ արդյունավետ փոխգործակցության ուղիների որոնումը:
«ԵՄ և Արևմուտքի օգնությամբ մեր երկիրը մի շարք կարևոր բարեփոխումներ է կատարել մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և տնտեսւթյան ազատականացման ոլորտներում: Մենք հիանալի հասկանում ենք, որ այդ բարեփոխումները միտված չեն այս կամ այն կազմակերպությանն ինտեգրվելուն: Առաջին հերթին, դրանք կյանքի են կոչվում հանուն մեր ժողովրդի ու պետության բարգավաճման»,-նշել է նախագահը:

Продолжающееся на протяжении 20 лет политика армянофобии, провокации на границе и воинственная риторика стала частью повседневной жизни Армении.
Об этом в интервью, опубликованном в приложении к газете The New York Times, заявил президент Армении Серж Саргсян. Он отметил, что сохранение хрупкого мира в Нагорном Карабахе является краеугольным камнем обеспечения мира в регионе. «Мы защищаем региональный мир от преступных действий соседней диктатуры, ослепшей от нефтедолларов», – сказал он.
По словам президента, обеспечение безопасности Республики Армения и НКР будут оставаться первоочередной целью. «Хрупкий мир лучше победоносной войны. Сохранение мира – наше наиболее серьезное достижение, и в ближайшие годы, наряду с развитием, демократизацией, образованием, здравоохранением, безопасность будет нашим приоритетом», – сказал Саргсян.
Говоря о приближающемся столетии Геноцида армян в Османской империи, Саргсян заявил, что права человека становятся абсолютной ценностью для мирового сообщества, и предпочтение политических интересов признанию Геноцида армян противоречит юридическим и моральным нормам современного мира. «Сила США также основана на верности этом абсолютным ценностям», – отметил он.
Саргсян напомнил, что в конгрессе США было принято 8 резолюций о признании Геноцида армян, факт геноцида признан в 40 штатах, администрация президента Рейгана признала и осудила Геноцид в 80-х годах прошлого столетия. «Рано или поздно Турция столкнется с собственным прошлым и освободится восстановлением справедливости», – сказал президент.
Говоря об армяно-американских отношениях, Серж Саргсян, в частности, подчеркнул, что США – крупнейший донор Армении, предоставивший более $2 млрд технической и гуманитарной помощи со дня обретения независимости.
«Наши страны также сотрудничают в вопросах борьбы с вызовами глобальной безопасности – таких, как терроризм или распространения оружия массового поражения», – отметил президент. Он
Говоря о взаимоотношениях с ЕС в контексте вступления Армении в Евразийский экономический союз, Саргсян отметил, что Армения будет продолжать усилия по поиску механизмов эффективного взаимодействия с ЕС.
«С помощью ЕС и запада наша страна реализовала ряд важных реформ в сфере прав человека, демократии, верховенства закона и либерализации экономики. Мы прекрасно понимаем, что эти реформы не направлены на интеграцию с той или иной организацией. В первую очередь, они реализуются во имя процветания нашего народа и государства», – отметил он.