Ղարաբաղյան կարգավորումը կախված է Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների կամքից, ոչ թե ինչ-որ համաձայնությունից կամ միությունից: Այդ մասին ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը՝ խոսելով Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության հնարավոր ազդեցության մասին ղարաբաղյան կարգավորման վրա:
Ամերիկացի համանախագահը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունն արդեն կայացրել է որոշումը, և ինքը հարգում է այն, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ստորագրվեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին համաձայնագիրը: Այն ուժի մեջ է մտնում 2015-ի հունվարի 1-ից ԵՏՄ բոլոր անդամների՝ ՌԴ, Բելառուսի, Ղազախստանի վավերացումից հետո:
«Հուսով ենք, որ նախագահները, հաշվի առնելով վերջին ժամանակների հանդիպումները, կստանձնեն հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ պարտավորությունները»,- ասել է Ուորլիքը:
Ֆրանսիայի նախագահի նախաձեռնությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ համատեղ հանդիպումը կկայանա հոկտեմբերի 27-ին՝ Ելիսեյան պալատում: Հանդիպման նպատակն է օգոստոսին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ու հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունից հետո երկխոսության վերականգնումը: Բացի այդ, Օլանդը նաև առանձնազրույցներ կունենա երկու երկրի ղեկավարների հետ։
Ուորլիքի խոսքով, ամռանը շփման գծում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո վիճակը կայունացել է, սակայն լարվածությունը պահպանվում է:

Урегулирование нагорно-карабахского конфликта зависит от политической воли президентов Азербайджана и Армении, а не от какого-либо соглашения и союза. Об этом сказал американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик, говоря о возможном влиянии присоединения Армении к Евразийскому экономическому союзу на процесс карабахского урегулирования.
Американский сопредседатель отметил, что правительство Армении уже приняло решение, и он уважает его, сообщает Тренд.
10 октября в Минске было подписано соглашение о вступлении Армении в Евразийский экономический союз. Соглашение вступит в силу 1 января 2015 года после ратификации странами ЕАЭС – Россией, Белоруссией и Казахстаном.
«Надеемся, что президенты, принимая во внимание встречи, проведенные за последнее время, возьмут на себя обязательства по урегулированию конфликта», – сказал Уорлик.
27-го октября в Елисейском дворце в Париже состоится инициированная президентом Франции Франсуа Олландом встреча с главами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым. Цель встречи – возобновление диалога после эскалации напряжения на линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана и армяно-азербайджанской границе в июне-августе. Кроме того, Олланд проведет отдельные встречи с каждым из президентов.
По словам Джеймса Уорлика, после событий, произошедших летом в зоне конфликта, положение стабилизировалось, однако напряженность сохраняется.