Լեռնային Ղարաբաղը գերազանցում է բոլոր հետխորհրդային երկրները դատական համակարգին վստահության մակարդակով:
Ըստ ամերիկյան սոցհետազոտությունների Gallup կենտրոնի, դատական համակարգին ամբողջովին վստահում է բնակչության 72 տոկոսը:
Հատկանշական, է, որ Ղարաբաղում կրկնակի անգամ ավելի են վստահում դատարաններին, քան Հայաստանում, որտեղ բնակչության 49 տոկոսը չի վստահում դատարաններին: Վստահելու մասին հայտարարել է միայն 30 տոկոսը, հայտնում է Armenianow.com-ը:
Թեև հետազոտողները չեն պարզաբանում թե ինչով է հիմնավորված վստահության նման բարձր տոկոսը, «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Հայկ Խանումյանը բացատրում է դա ընդհանուր առմամբ պետական ատյանների հանդեպ վստահության բարձր մակարդակով:
«Այդ վստահությունը նվաճվել է տարիների ընթացքում, պետական ինստիտուտների հանդեպ վստահության աճը փոքր հասարակությունների յուրահատկությունն է: Պետք է նշել, որ Արցախի ժողովուրդը բավականին դրական է վերաբերվում ոստիկանության հետ գործակցությանը, ինչը բարձրացնում է նաև վստահությունը ոստիկանության ու դատարանների հանդեպ»,-ասել է նա:
Ընդ որում, նա նշել է, որ դատարանների հանդեպ բարձր վստահությունը չի նշանակում, որ դատարանները լիովին անկախ են:
Մինչդեռ հարևան Ադրբեջանում դատարաններին վստահում է բնակչության 41 տոկոսը, 31-ը՝ չի վստահում: Վրաստանում դատարաններին վստահում է բնակչության 51 տոկոսը, Բելառուսում ու Էստոնիայում՝ 47 տոկոսը: Ռուսաստանում դատարններին վստահում է բնակչության 54 տոկոսը:
Ըստ տարբեր հարցումների, Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը, հանրապետության չճանաչված կարգավիճակին, պատերազմի սպառնալիքին ու այլ խնդիրներին հակառակ, շատ ավելի դրական է տրամադրված, քան մյուս հետխորհրդային երկրները: Ավելի վաղ, ըստ Gallup-ի և Healthways-ի հարցումների, Լեռնային Ղարաբաղը 14 տոկոս երջանիկ բնակչությամբ առաջ անցավ Հայաստանից, որտեղ իրեն երջանիկ է համարում բնակչության 8 տոկոսը, Ադրբեջանից, որտեղ երջանիկ է 9 տոկոսը, Թուրքիայից (11) և Վրաստանից 7 տոկոս երջանիկ բնակչությամբ: Ադրբեջանն ու Հայաստանը 111 և 112 տեղերում են երջանկության վարկանիշով:
Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը նույնքան երջանիկ է, որքան Մակեդոնիայի, Հարավային Կորեայի, Ռումինիայի, Մոլդովայի, Հորդանանի ու Իրանի բնակչությունը: Ղարաբաղը կիսում է 75-80 տեղերը երջանկության վարկանիշում վերոնշյալ երկրների հետ: Իսկ ավելի վաղ The Children’s society-ի կազմակերպած հարցումը պարզեց, որ Հայաստանը երրորդն է աշխարհում մանկական երջանկության ցուցանիշով Մակեդոնիայից ու Նիդերլանդներից հետո: Ռուս երեխաները հայտնվել են 19-րդ տեղում, իսկ ցուցակը եզրափակում են Թուրքիան, ԱՄՆ, Կանադան, Իտալիան ու Լեհաստանը:

24 Октябрь 2014 - 13:46 AMT
Согласно исследованию, опубликованному американскому центру социологических исследований Gallup, судебной системе полностью доверяет около 72% населения.
Примечательно, что население Карабаха доверяет судам в два раза больше населения Армении, где 49% заявили, что не доверяют судам, и всего 30% заявили о доверии, сообщает Armenianow.com
Хотя исследования не поясняют, на чем основан такой высокий уровень доверия. президент партии «Национальное возрождение» Айк Ханумян объясняет это высоким уровнем доверия к государственным институтам в целом.
«Это доверие завоевывалось в течение многих лет, повышение доверия к государственным институтам – специфика маленьких обществ. Необходимо отметить, что народ Арцаха довольно лояльно относится к сотрудничеству с полицией, что повышает доверие к полиции и судам в обществе», – подчеркнул он.
При этом, высокий уровень доверия не означает полной независимости судов, подчеркнул он.
В соседнем Азербайджане 41% опрошенных заявили о доверии судам, 31% – о недоверии. В Грузии судам доверяет 51%, в Беларуси и Эстонии – 47%. В России же судам не доверяет 54% населения.
Согласно различным опросам, население Нагорного Карабаха, вопреки непризнанному статусу республики, угрозе войны и прочим проблемам, настроено позитивнее многих других постсоветских стран. Ранее, согласно опросам Gallup и Healthways, Нагорный Карабах с 14% счастливого населения оказался счастливей Республики Армения, где счастливы 8% населения, Азербайджана (9%), Турции (11%) и Грузии (7%). Азербайджан и Армения находятся на 111 и 112 местах в индексе счастья.
Население Карабаха, в свою очередь, счастливо также, как население Македонии, Южной Кореи, Румынии, Молдовы, Иордании и Ирана. Карабах делит 75-80 позиции Индекса счастья с вышеуказанными странами. А проведенное ранее организацией The Children’s society исследование показало, что Армения – третья после Македонии и Нидерланд по показателю детского счастья. Российские дети были на 19 месте, в конце списка оказались Турция, США, Канада, Италия и Польша.