Ստամբուլի հայկական «Ակոս» թեթրի խմբագիր Էթյեն Մահչուբյանը նշանակվել է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի խորհրդական:
Ինչպես հայտնում է թուրքական Vatan-ը, Մահչուբյանն ու Դավութօղլուն ծանոթ են դեռ այն ժամանակներից, երբ վերջինս ԱԳ նախարար էր:
Մահչուբյանը վարչապետի առաջին խորհրդականն է, որը մահմեդական չէ: Նա օգնելու է Դավութօղլուին հանրության և պետության միջև հարաբերություններում, կրոնական փոքրամասնությունների հետ հարաբերություններում, ինչպես նաև ժողովրդավարացման գործում:
Մահչուբյանը գլխավորեց «Ակոսը» 2007 թ. հունվարի 19-ին Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո: Դինքի սպանության գործով 2012-ի հունվարի 17-ին դատարանը մեղավոր ճանաչեց 19 մարդու ահաբեկչության հոդվածով: Կազմակերպիչներից մեկը՝ Յասին Հայալը դատապարտվեց ցմահ բանտարկության, անմիջական կատարող Օգյուն Սամասթը 23 տարվա ազատազրկման:
Դինքի սպանության գործը դեռ փակված չէ. վերջնական պատասխան չկա կազմակերպիչների վերաբերյալ: 2013-ի սեպտեմբերի 17-ին Ստամբուլում վերսկսվեց Էրհան Թունջելի դատը, որին կասկածում են Դինքի սպանության կազմակերպման մեջ, սակայն ազատ էին արձակել Դինքի գործով դատարանի առաջին որոշմամբ:
«Էրգենեկոնի» ու Դինքի սպանության գործով նոր դատախազ է նշանակվել Մուրադ Ինամը, որը փոխարինեց Մուամմեր Աքքաշին 2014-ի հունվարին: Աքքաշը հեռացվեց պաշտոնից կասկածյալների ցուցակն ընդլայնելու մտադրության համար, նա էր այն դատախազը, որն արտոնեց «Մեծ կաշառքի» գործով ձերբակալությունները: Կրկին դատարանի առջև կկանգնեն 18 կասկածյալներ, որոնցից Թունջելն ու Էրեին Յոլչուն արդարացվեցին առաջին նիստում:

25 Октябрь 2014 - 08:32 AMT
Редактор стамбульской армянской газеты Agos Этьен Махчупян назначен советником премьер-министра Турции Ахмеда Давутоглу.
Как сообщает турецкая газета Vatan, Махчупян и Давутоглу знакомы еще с тех времен, когда последний занимал пост главы МИД Турции.
Махчупян стал первым советником премьера, не исповедующим ислам. Он будет помогать Давутоглу в вопросах взаимоотношения общества с государством, взаимоотношения с религиозными меньшинствами и демократизации.
Махчупян стал редактором газеты Agos после убийства редактора и основателя газеты Гранта Динка турецкими националистами 19 января 2007 года. По делу об убийстве Динка 17 января 2012 года суд признал виновными 19 человек по статье за терроризм. Один из организаторов – Ясин Хайял, был приговорен к пожизненному заключению, непосредственный исполнитель убийства Огюн Самаст – к 23-м годам.
Окончательного ответа на вопрос о главных организаторах убийства Динка нет, дело еще ен закрыто. 17 сентября 2013 года в Стамбуле возобновился суд над подозреваемым в подготовке убийства Гранта Динка Эрханом Тунджелем, который по первому вердикту суда по убийству Гранта Динка был освобожден.
Новым прокурором по делу об «Эргенекон» и убийству Гранта Динка назначен Мурат Инам, сменивший Муаммера Аккаша, отстраненного от должности в январе 2014 года. Аккаш был отстранен от должности из-за того, что намеревался расширить список подозреваемых в коррупции чиновников и был прокурором, санкционировавшем аресты по делу «Большая взятка».К суду вновь привлекаются 18 подозреваемых, из которых Эрхан Тунджел и Эрсин Йолчу были оправданы на первом заседании.