27 Հոկտեմբեր 2014 - 12:38 AMT
Ինչպես հայտնում է Mehr գործակալությունը, Լարիջանին հանդիպման ժամանակ կարևորել է հայ համայնքի դերն Իրանում հեղափոխությունից հետո, և, մասնավորապես, Իրաքի հետ պատերազմի ժամանակ: «Իրանը միշտ մեծ հարգանքով է վերաբերվել հայ համայնքին, իսկ հարաբերություններն Իրանի մահմեդականների և հայ քրիստոնյաների միջև միշտ դրական զարգացում են ունեցել»,-ասել է նա:
Կողմերը քննարկել են իրավիճակն Մերձավոր Արևելքում, Լարիջանին նշել է, որ ահաբեկչական խմբերի հզորացումը, որը հնարավոր դարձավ նաև արտաքին ուժերի աջակցությամբ, տարածաշրջանի ամենամեծ խնդիրն է: «Այդ ահաբեկչական խմբերը սպառնում են բոլոր կրոնների հետնորդներին, և հանդուրժող չեն լինի ոչ մեկի հանդեպ»,-ասել է նա:
Արամ Առաջինն իր հերթին երախտագիտություն է հայտնել Ալի Լարիջանիին երկրի հայ համայնքին աջակցելու համար: «Հայերն Իրանում օգտվում են ազատություններից, և ամուր կապեր ունեն երկրի իսլամական մեծամասնության հետ»,-ասել է նա: Ըստ կաթողիկոսի, ահաբեկչությունը «գլոբալ աղետ է և գլխավոր սպառնալիքն է բոլոր ազգերին»: «Ահաբեկչական շարժումները չարաշահում են կրոնի գործոնն իրենց նպատակներից ելնելով»,-ասել է Արամ Առաջինը:
Կաթողիկոսը նաև կարևորել է Իրանի արդյունավետ գործողություններն ահաբեկչության դեմ պայքարում Սիրիայում, Իրաքում ու Լիբանանում: «Բոլոր երկրները պետք է ճանաչեն Իրանի կարևոր ու կառուցողական դերը տարածաշրջանում ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարում»,-ասել է նա:
Իրանը, ԻՊ դեմ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի մաս չհանդիսանալով, ակտիվ գործում է ահաբեկիչնեի դեմ, սատարելով քրդական կազմավորումներին, զենք մատակարարելով Ասադի զորքերին, հատուկ նշանակության ջոկատներ գործուղելով Իրաք: Իրաքում իրավիճակի սրացումից ու ԻՊ գրոհից հետո Թեհրանը Բաղդադին վերադարձրեց տասնյակ ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռներ, որոնք Իրան էին տարհանվել 90-ականների սկզբին, երբ սկսվեց «Փոթորիկ անապատում» գործողությունը և իրաքյան զորքերը ջախջախվեցին:
Իրանի հայ համայնքը հասնում է 140 հազարի: Հայերը հիմնականում ապրում են Թավրիզում, Սպահանում, Թեհրանում: Դա 80-միլիոնանոց երկրի ամենամեծ քրիստոնեական համայնքն է: Համայնքն իր ներկայացուցիչներն ունի Իրանի խորհրդարանում, գործում են բազմաթիվ մշակութային կենտրոններ, Թեհրանի նախաձեռնությամբ հայ ճարտարապետության մի շարք կոթողներ ընդգրկվել են ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում:

27 Октябрь 2014 - 11:37 AMT
Спикер иранского парламента Али Лариджани встретился с католикосом Великого дома киликийского Арамом I.
Как сообщает информагентство Mehr, Лариджани в ходе встречи отметил важное значение роли армянской общины в Иране после революции и, в частности, в ходе ирано-иракской войны. «Иран всегда с большим уважением относился к армянской общине, а отношение между иранскими мусульманами и армянской христианской общиной всегда развивались в позитивном русле», – отметил он.
Стороны обсудили ситуацию в ближневосточном регионе. Лариджани отметил, что усиление террористических групп, ставшее возможным не без поддержки внешних сил, стало самой главной проблемой в регионе. «Эти террористические группы угрожают последователям всех религий, и не будут проявлять милость в отношении кого-либо», – подчеркнул он.
Католикос Арам I, в свою очередь, выразил благодарнось Лариджани за поддержку Ираном армянской общины страны. «Армяне в Иране пользуются свободой, и сохраняют крепкие связи с исламским большинством страны», – сказал он. По словам католикоса, терроризм является «глобальной катастрофой» и главной угрозой всем нациям.
«Террористические движения злоупотребляют религией в своих целях», – сказал Арам I.
Католикос также подчеркнул роль эффективных действий Ирана в борьбе с террором в Сирии, Ираке и Ливане. «Все страны должны признать важную и конструктивную роль Ирана в борьбе с террористическими группами в регионе», – отметил он.
Иран, не являясь частью сформированной США коалиции против ИГИЛ, ведет активные действия портив террористов, поддерживая курдские формирования, снабжая оружием войска Асада, посылая отряды спецназа в Ирак. После эскалации ситуации в Ираке и наступления ИГИЛ Тегеран также вернул Багдаду десятки и военно-транспортных самолетов, которые были угнаны в Иран в начале 90-х, после операции «Буря в пустыне» и разгрома иракских войск.
Армянская община в Иране насчитывает более 140 тысяч человек. В-основном армяне живут в Тебризе, Исфахане, Тегеране. Это крупнейшая христианская община 80-миллионной страны. Община представлена в иранском парламенте, в стране действует множество армянских культурных центров, по инициативе Тегерана ряд памятников армянской архитектуры в Иране включен в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.