Նոյեմբերի 3-6-ը Լոնդոնում ընթանում էWorld Travel Market միջազգային ցուցահանդեսը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանը: Մեր երկիրն այնտեղ ներկայացնում է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը ՀՀ 5 զբոսաշրջային ընկերության հետ համատեղ:
Նույն տաղավարում ներկայացված է նաև Արցախի Հանրապետությունը: Հյուրերը կծանոթանան Հայաստանի ու Արցախի քրիստոնեական ու պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնող նյութերին անգլերեն լեզվով: Նման ցուցահանդեսներին մասնակցելու հիմնական նպատակը եվրոպական շուկայում ճամփորդությունների խթանումն է դեպի ՀՀ ու ԼՂՀ:
Սա վրդովմունք է առաջացրել ադրբեջանական սփյուռքի ներկայացուցիչների շրջանում, ովքեր հրավիրել են ադրբեջանական լրատվամիջոցների ուշադրությունն այս փաստին:
Musavat.com-ը գրում է, որ հուսով են՝ Լոնդոնում Ադրբեջանի դեսպանատունը բողոք կհղի և կհարկադրի հեռացնել տվյալ ստենդը:
Այս տարի ցուցահանդեսին մոտ 5000 զբոսաշրջային ընկերություն է մասնակցում և ոլորտի մոտ 50 հազար մասնագետ 186 երկրից:
World Travel Market առաջին ցուցահանդեսը տեղի է ունեցել 1980-ին: Ցուցահանդեսի կարգախոսն է՝ «WTM-ը նշանակում է բիզնես»: Ըստ մասնակիցների, WTM իդեալական հարթակ է նոր զբոսաշրջային պրոդուկտ ներկայացնելու և առաջ տանելու համար:
Ցուցահանդեսի գործարար մասը ներառում է համաժողով, ուղևորությունների տեխնոլոգիաներ, կլոր սեղան ճամփորդների համար բջջային հավելվածների հարցերի շուրջ:
Ցուցահանդեսի լսարանը զբոսաշրջային ոլորտի մասնագետներն են, ինչպես նաև ավիափոխադրողները, հյուրանոցների, սպորտային ու SPA-կենտրոնների աշխատակիցները, ծովային ուղևորությունների կազմակերպիչները, ինչպես նաև պետական կառույցների, ազգային արգելոցների ներկայացուցիչներ, ներդրողներ, անձնակազմի ընտրության և ուսուցման պատասխանատուներ, մասնագիտական միավորումներ:
2013-ին ցուցահանդեսը ռեկորդային թվով մասնակիցներ ու այցելուներ ունեցավ՝ մոտ 5 հազար մասնակից և 50 հազար հյուր:
2012-ին World Travel Market-ն ընդունեց գրեթե 5 հազար մասնակցի 184 երկրից, այցելուների թիվը մոտ 28 հազար էր:

Армения будет представлена на международной выставке «World Travel Market», которая состоится 3-6 ноября в Лондоне. Страну на выставке представит Фонд национальной конкурентоспособности Армении совместно с пятью армянскими туристическими компаниями Армении.
В том же павильоне будет представлена и Республика Арцах. Гостям павильона будут представлены материалы о христианском и историко-культурном наследии Армении и Арцаха на английском языке и карты. Основной целью участия в выставке является стимулирование туризма Армении и Арцаха на европейском рынке.
В этом году в выставке будут принимать участие более 5000 туристических компаний и порядка 50 тыс. специалистов туристической сферы из 186 стран.
Первая выставка «World Travel Market» или WTM состоялась в 1980 году. Слоган выставки: «WTM — означает бизнес». Как считают участники, World Travel Market — идеальная площадка для продвижения нового туристического продукта.
Деловая программа выставки World Tavel Market включает: бизнес-форум, технологии путешествий, круглый стол по вопросам мобильных приложений для путешественников.
Аудитория выставки WTM – это профессионалы туристической индустрии, бюро путешествий и экскурсионных туров, авиаперевозчики, гостиницы, спортивные и SPA-центры, организаторы морских и речных круизов, поставщики услуг по организации мероприятий и выставок, инвесторы, представители государственных структур, национальных заповедников и достояний культуры, ответственные за подбор/обучение персонала, профессиональные объединения.
Выставка WTM 2013 стала рекордной по количеству участников и посетителей. Более 5 тыс. экспонентов и более 50 тыс. гостей.
В 2012 году WTM приняла почти 5 тыс. участников из 184 стран и регионов мира. Мероприятие посетили 28 тыс. специалистов и байеров.