3 Նոյեմբեր 2014 - 09:02 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կհանդիպեն Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ դեկտեմբերին: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
Ըստ նրա, հանդիպումը տեղի կունենա Շվեյցարիայիում, ԵԱՀԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) նիստի շրջանակում: Հանդիպման նպատակն է նախապատրաստումը գալիք տարի կայանալիք երկու երկրների նախագահների հանդիպմանը:
Ուորլիքը հայտարարել է, որ համանախագահները մտադիր են շարունակել սերտ գործակցությունը երկու երկրների նախագահների և ԱԳ նախարարների հետ, այդ թվում նաև դեկտեմբերին ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ շրջանակում, հայտնում է «Նովոստի-Ազերբայջանը»:
ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ հերթական 21-իդ նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 4-5 շվեյցարական Բազելում:
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նախագահների եռակողմ հանդիպումը որակել է օգտակար և կառուցողական: «Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին բազմաթիվ հարցեր, որոնք վերաբերում էին Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորմանը և վստահության ամրապնդմանը: Կարծում եմ, որ այսօր ևս մի փոքր քայլ արվեց՝ ավելի մոտեցնելու կողմերի դիրքորոշումը: Իհարկե, սա բարդ գործընթաց է և մեկ-երկու հանդիպումներով դժվար է եզրակացնել, որ ինչ-որ բեկումնային առաջընթաց կարձանագրվի: 2008-ից Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների մակարդակով 17 հանդիպում է կայացել և կասեի, որ այս հանդիպումներն, իհարկե, օգտակար են և հնարավորություն են տալիս նախագահներին ավելի ծանոթանալու միմյանց մոտեցումներին և ավելի պարզ դարձնելու հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ առաջ գնալու հնարավորությունների շրջանակը: Կարծում եմ՝ այս իմաստով հանդիպումը դրական էր: Նախագահների մակարդակով հաստատվեց, որ բանակցային գործընթացին այլընտրանք չկա, պետք է գնալ խնդրի խաղաղ կարգավորման ճանապարհով»,- ասել է ԱԳ նախարարը:

3 Ноябрь 2014 - 08:20 AMT
МГ ОБСЕ встретится с главами МИД Армении и Азербайджана в декабре в кулуарах заседания СМИД ОБСЕ в Швейцарии
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта встретятся с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении в декабре. Об этом заявил сопредседатель МГ ОБСЕ от США Джеймс Уорлик.
По его словам, встреча состоится в кулуарах заседания Совета министров иностранных дел ОБСЕ (СМИД ОБСЕ) в Швейцарии. Целью встречи посредников с министрами станет подготовка к очередным встречам президентов двух стран в будущем году.
Уорлик заявил, что сопредседатели намерены продолжать тесное сотрудничество с президентами и министрами иностранных дел двух стран, в том числе в рамках СМИД ОБСЕ в декабре, сообщает «Новости-Азербайджан».
Очередное 21-ое заседание СМИД ОБСЕ состоится 4-5 декабря в швейцарском городе Базель.
27 октября, при посредничестве Франсуа Олланда состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. Итоги переговоров были подведены позже – на встрече Олланда, Саргсяна, Алиева, сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Джеймса Уорлика (США), Пьера Андрие (Франция) и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.